Küçük Test Yazılımları


15 Ağustos 2005 Pazartesi 14:00
Küçük Test Yazılımları

sıcak yaklaşacağınızı umuyoruz. Bu yazılımlar, sisteminizde neyin nasıl
yürüdüğünü ve çeşitli bilgilere erişmenizi sağlamak yanında küçük
testler de yapmanızı sağlıyorlar. Bu yazılımlarla bileşenlere yüklenip
her şeyin yolunda olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Biz başlarken her zamanki uyarımızı yapalım: Bu programları biz kullandık ve bir sorun yaşamadık; fakat siz kendiniz kullanırken bir sorun yaşamayacağınızı garanti edemiyoruz. Bileşenleri zorlayan bu testler bilgisayarınızın bir parçasına zarar verebilir. Bu risk sizi rahatsız ediyorsa yazıyı okumayı burada bırakıp diğer güncel haber ve yorumlara dönebilir veya yazıyı okuyarak iç geçirebilirsiniz.

Burada bulunan yazılımlar endüstri standardı ölçüm yazılımları değil; aksine bazılarının ismini duymamış bile olabilirsiniz. Buradaki yazılımların özelliği onları indirmenizin kolaylığı ve süresinin nispeten kısa oluşu. Daha sonrasında endüstri standardı olmuş önde gelen test yazılımlarını da işleyen bir konumuz olacak. Bunu da şimdiden duyuralım.

CPU Z

İşlemcinizin tüm niteliklerini, anakartınızın markasını, modelini, BIOS bilgilerini, bellek yuvalarındaki belleklerin hızını ve gecikme sürelerini bu yazılımla görebilirsiniz. Tek bir küçük pencere ve altı adet bilgi sekmesinden oluşan yazılımın yanında gelen bir de önbellek gecikmelerini ölçen ve çıktısını komut satırında veren bir yazılım var. Kurulum gerektirmiyor.

Boyut: ~300 KB
Adres: www.cpuid.com

NoDeSoft Disk Bench

Kendi sıkıştırılmış paketteki boyutu 56 KB olan bu yazılım .Net Framework eklentisine ihtiyaç duyuyor. Yazılımın yaptığı işlem basit: Mantıksal bir disk bölümünden ( C:, D: gibi) dosya okuyor, bölüme dosya yazıyor, bir yerdeki dosyayı diğer yere kopyalıyor ve art arda sürekli olarak dosya yaratıyor. Bu şekilde diskinizin basit şekilde hızını ölçüyor. Yazılım çok duyarlı hesaplamalar yapmıyor; fakat diskinizin gerçek dünyada nasıl hızlarda çalıştığını görmenize yardımcı olacaktır.

Boyut: ~55 KB
Adres: www.nodesoft.com

HDTune

Sabit diskinizle ilgili daha detaylı ölçümler yapan bu yazılım ücretsiz ve herhangi bir kayıt gerektirmiyor. Program öncelikle tüm diskinizi sıradan denetleyebiliyor ve her noktasındaki okuma ve erişim sürelerini ölçüyor. Info sekmesi size sabit diskinizin tüm bilgilerini ve üzerindeki bölümleri gösterebiliyor. Sonraki sekme olan Health kısmında ise diskin içinde neler olup bittiğini S.M.A.R.T. bilgilerinden görebilirsiniz. Son sekme ise diski hasarlara karşı tarayabiliyor. Diskinizdeki sıcaklığı sürekli olarak ölçmeniz de mümkün.

Boyut: ~650 KB
Adres: www.hdtune.com

RightMark D3D

RightMark’ın ürettiği görüntü sistemi sınama yazılımı bir çok detaylı test yapabiliyor. Açık kodlu geliştirilen yazılımın kullanılması ve dağıtılması tamamen serbest. Bir çok yeni teknolojiyi basit görünen (fakat sistemi oldukça zorlayan) görüntüler eşliğinde sınayabiliyorsunuz. Bir kaç sistemi test etmek için kendisine bir yığın işlem (batch) oluşturup kaydedebiliyorsunuz. Böylece aynı testi tam anlamıyla aynen tekrarlayabiliyorsunuz. İsterseniz testler sırasında ekran görüntüleri de alabiliyorsunuz. Detaylı ayarları üzerinde oynayarak test ölçütlerini istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. Bir kaç yüz KB boyuttaki yazılımların yanında 6 MB büyük bir boyut olarak görülebilir; fakat benzer ölçümler yapan yazılımlar oyunlardan sahneler kullandıklarından olsa gerek 100 MB üzerinde boyutlara sahipler.

Boyut: ~6 MB
Adres: 3d.rightmark.org

Nero CD-DVD Speed

CD ve DVD yazma yazılımı olan Nero ile beraber geldiği gibi ayrı olarka da indirilebilen Nero CD-DVD Speed, optik sürücünüzü sınamak için iyi bir yazılım. Okuma, yazma, ses kazıma sınaması gibi bir çok detaylı test yapan Nero CD-DVD Speed aynı zamanda ekran görüntülerini TIFF, PNG, JPG ve BMP biçimlerinde kolayca kaydetmenize imkân veriyor.

Boyut: ~590 KB
Adres: www.cdspeed2000.com

Fresh Diagnose

Fresh Devices tarafından üretilen Fresh Diagnose küçük bir genel sistem bilgi ve ölçüm aracı. İlginç bir kayıt sistemi var. Sizden indirme sırasında e-posta istiyor. Yazılımı çalıştırmanız için gereken anahtar buraya gönderiliyor. Yazılım reklamsız ve ücretsiz. Sizden istenilen e-posta adresine yalnızca program güncellemeleri hakkında bilgiler geliyor. Fresh Diagnose sistem bilgisini görmenize ve basit işlemci-bellek sınamaları yapmanıza yarayan bir yazılım.

Boyut: ~1280 KB
Adres: www.freshdevices.com

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

bance bunlar küçük fakat çok kullanışlı test programları :grin

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

iyi programlarmış hakkaten 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

bence de… 8)

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

evet arkadaşlar bence çok güzel programlar yapan ve yayınlayan arkadaşların gözlerine sağlık teşekkürler

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

cok güzel elinize saglık

" Küçük Test Yazılımları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Küçük Test Yazılımları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Küçük Test Yazılımları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik