Okunma

Kudüs’te otonom araç testleri başlıyor!


18 Mayıs 2018 Cuma 09:00
Kudüs’te otonom araç testleri başlıyor!

Intel, otonom araç testleri için pilot bölge olarak Kudüs’te çalışmalara başladı. Yapay zekalı otonom araçlar, Kudüs trafiğinde test edilecek.

Otonom araç testleri Kudüs trafiğinde yapılıyor

Otonom araç üreticileri, araçlarını piyasaya sürebilmek için zorlu trafik koşullarında test etmeye çalışıyor. Intel bu testleri yürüteceği bölgelerden biri olarak Kudüs trafiğini seçti. Çalışmalar, Intel’in otonom araç projelerini yürüttüğü, yan kuruluşu olan Mobiliye tarafından yapılacak.

Mobileye CEO’su Amnon Shashua’ya göre, Kudüs’ün agresif trafiğinde otomobillerin yapay zekasının sınırlarını test edebilecekler. Shashua, yapılan bir test sürüşü hakkında otomobillerin hızlı karar verme yeteneklerini gözlemleyebildiklerini belirtti. Ayrıca otomobillerin, yavaşlamalara veya kazalara neden olmadan kurallara uymayan kişilere karşı da önlem alabilmesi gerektiğini belirtiyor.

İlk test araçları, çevrelerini işlemek için kamera verilerini kullanıyor. Sonraki aşamalarda Mobiliye, bu verileri radar ve lidar ile tamamlayarak tam otonom sürüşü mümkün hale getirecek.

Intel ve Mobileye, ABD’de dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda otomobilleri geniş ölçekte test etmek istiyor. Toplanan veriler ile 2021 yılına kadar otomobillerin güvenli tam otonom sürüş özelliğinde olması planlanıyor.

Şu anda tam otonom olmayan bu araçlarda, ani durumlarda sürücülerin kontrolü ele alması bekleniyor. Mobileye, araçlarının bir insanlı sürüşten bin kat daha güvenilir olmasını hedefliyor.

Ayrıca Reuters’in haberine göre Mobileye, bir Avrupa otomobil üreticisine sekiz milyon yarı otonom araba sağlamak için anlaşma yaptı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Kudüs’te otonom araç testleri başlıyor!”

 1. Aba dedi ki:

  Yıkılasın israil

 2. Suleyman dedi ki:

  Başka dar ve düzensiz sokağı olan bir yer yok mu? illa neden Kudüs? Tam ilgilerin üzerine toplandığı bir zamanda.

 3. Ali dedi ki:

  intel, israil firması mıydı?

  1. Anonim dedi ki:

   Çok uluslu amerikan firması ama kudüsün sokakları dar ve düzensiz olduğu için otonom araçları test etmek için en iyi yerlerden birisi

  2. Murat dedi ki:

   Degilse sasarim zaten

" Kudüs’te otonom araç testleri başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kudüs’te otonom araç testleri başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kudüs’te otonom araç testleri başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "