Kullanıcılar Gizlilik Ayarlarına Dikkat Etmiyor


30 Mart 2010 Salı 12:36
Kullanıcılar Gizlilik Ayarlarına Dikkat Etmiyor

Dünya çapında, 35 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, hergün yaklaşık 75 bin yeni üyeye ev sahipliği yapıyor. Sitenin milyonlarca kullanıcısı ise, büyük bir güvenle özel bilgilerini tüm dünyaya açmış durumda.

Ünlü sosyal ağın güvenlik ayarlarını sürekli değiştirip daha karmaşık hale getirmesi, nedeniyle özel hayatınıza ait bilgiler aslında emin ellerde olmayabilir. (Facebook’un Güvenlik Sorunu Ciddi!)

Bu duruma en büyük örnek ise, geçtiğimiz aylarda sitenin güvenlik ayarlarını bir anda etkisiz hale getirmesiyle yaşanmıştı. Yeni ayarlara alışamayan kullanıcıların profilleri ise haftalarca herkese açık olarak durdu.

Bilgi güvenliği şirketi Sorphos internettin en çok vakti geçirilen sitelerinden biri olan Facebook‘un ne kadar güvenli olduğunu araştırdı. (Facebook’ta Arkadaş Listenizi Gizleyin)

Kullanıcılar bilinçsiz

Firmanın, raporlarına göre site kullanıcılarının büyük çoğunluğu güvenlik ayarlarının gerçekte ne işe yaradığını bilmiyor. Şirketin bu araştırması ünlü sosyal ağ sitesiyle ilgili ilginç bilgileri de ortaya koydu. Sorphos‘un açıklamaları, açıklamasına göre sitedeki üyelerin yüzde 46‘sı tanımadığı insanların arkadaşlık tekliflerini kabul ediyor. (Facebook ve Güvenlik Sorunu)

Kullanıcıların yüzde 89‘u da doğum tarihlerini ana sayfalarında paylaşıyor. Üyelerin yüzde 98‘i ise elektronik posta bilgilerini ana sayfalarında yayınlıyor, ailevi bilgilerini profilinde paylaşanların sayısı ise yüzde 40‘ı buluyor.

Şirketin açıklamalarına göre, bu kişisel bilgiler dolandırıcıların elinde tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca firmanın hazırladığı rapora göre, güvenlik endişesi ve performansı düşürdüğü gerekçesiyle çoğu iş yerinde Facebook’un erişimi yasak.

:: Facebook’da güvenliğinize dikkat ediyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kullanıcılar Gizlilik Ayarlarına Dikkat Etmiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kullanıcılar Gizlilik Ayarlarına Dikkat Etmiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kullanıcılar Gizlilik Ayarlarına Dikkat Etmiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?