Okunma

Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak!


28 Kasım 2016 Pazartesi 13:00
Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak!

2017 yılı için akıllı telefon üretim hacminde artış beklentileri tek haneli rakamlarla ifade ediliyor. Peki, gelecek yıl akıllı telefon üretim ve sevkiyatlarında neler olacak?

2017 için beklentiler tek haneli

Küresel pazar araştırma şirketi TrendForce’un güncel raporuna göre, akıllı telefon sevkiyatlarında 2017 yılı için çift haneli bir büyüme beklenmiyor. Bu durumun sebebi olarak ise, akıllı telefon üreticilerin yaşadığı yenilik engelleri ve yeni yararlı uygulamaların eksikliği ile karşı karşıya olması gösteriliyor.

Gelecek yıl akıllı telefon üretim hacminin ise yüzde 4.5 büyümeyle 1.4 milyar adede çıkması beklenmekte. Bu yıl üretilen akıllı telefonların yüzde 45’inin, yani 634 milyonunun Oppo ve Vivo gibi öne çıkan Çinli markalarca üretildiği ifade edilmekte.

Öte yandan bu markalar, yabancı pazar varlığının geliştirilmesine bağlı olduğu için 2017’de yüzeysel bir büyüme gösterebilirler. Bu anlamda yerel mobil operatörlerin desteği oldukça önemli. Aksi halde kendi pazarlarıyla kısıtlı kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

16-11/28/sp2017pr02.jpg

Apple ve Samsung da son durum

Apple’ın bu yıl iPhone üretim hacminde yüzde 11.5 yıllık düşüş açıklaması da beklentiler arasında. iPhone 7 sersinin pek fazla yenilik getirememesi ve kullanıcıları akıllı telefonlarını yenilemeye ikna edememesi bu durumun başlıca nedenlerinden. Samsung ise Galaxy Note 7 ile büyük bir sıkıntı yaşadı ve satışlarını kurtarabilmek için Galaxy S7 modeline yüklenmek zorunda kaldı.

Raporda, Apple ve Samsung’un yanı sıra diğer uluslararası markaların da gözle görülür bir biçimde pazarda büyümelerini engelleyen sevkiyat sıkıntıları yaşadıkları ifade ediliyor.

AMOLED öne çıkacak

Akıllı telefon üreticilerinden beklenen öne çıkan özelliklerden birisi ise mobil ekran teknolojileri. 2017 yılı için kullanıcıların özellikle iPhone’da AMOLED ekran görmek istedikleri belirtiliyor. Samsung ise yeterli olmasa da AMOLED panel stoklarına sahipken, bu durum şirketin diğer üreticilere teknolojiyi tedarik etmesini kısıtlıyor.

Rapora göre, 2017 yılında AMOLED paneller yüzde 28 oranında benimseneceği ve 2018’de bu oranın yüzde 40’a çıkacağı belirtiliyor. Bu artışta LG Display’in AMOLED panel üretip, tedarik edecek olmasının etkili olacağı düşünülüyor.

TrendForce’un raporunun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

:: 2017 için akıllı telefon pazarıyla ilgili sizin tahminleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi sony ve iPhone kaliteli işçilik sağlamlık ve karizmatik telefon üretiyolar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel amiral çıkarsın AY YILDIZ logolu hemen alırım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  AMOLED kesinlikle çok iyi. ve tabi ki iyi olan kazanacak. yarışın bir anlamı olmalı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yenilik sunmaöanın dışında parada yetmiyo tabi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba. Benimle bir sorunum var iPhone 6 bazen dokunmatik çalışmiyor kendi kendine başka yerlere giriyor bunu sebebi ne?

" Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kullanıcıları etkileyebilen başarı olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "