Okunma

Kum krizi kapıda!


12 Eylül 2017 Salı 10:00
Kum krizi kapıda!

Kum, çeşitli sektörlerden işletmelere bir takım avantajlar sağlıyor olsa da aşırı ekstraksiyonu çevreye zarar veriyor ve bölgede yaşayan toplulukları tehlikeye atıyor, kum kıtlığına neden oluyor. Tükenmeyen bir kaynak gibi kullanılan kum, özellikle inşaat sektöründeki bilinçsiz çalışmalar ile tehlikeli seviyelere düştü.

Kum madenciliği yasadışı yapılıyor

Sınırlı kaynakları düşündüğümüzde akla ilk olarak genellikle fosil yakıtlar veya tatlı su rezervleri akla geliyor. Artık bu listeye kum da ekleniyor. Science Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre kum kaynakları endişe verici oranda azalıyor.

Nüfus artışına bağlı olarak kumun kullanıldığı İnşaat, cam, petrol ve gaz endüstrisinde talebin artması ve kum madenciliğinin bilinçsiz şekilde yapılmasıyla kum kaynakları tükenmeye doğru gidiyor. Kum sektöründe üretimin talebi karşılayamama durumuyla karşı karşıya kalındı. Ayrıca kum madenciliğinin gelişmekte olan birçok ülkede yasadışı olarak yapılması da bu sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Örneğin; Vietman’da iç piyasa talebi ülkenin toplam rezervlerini aşıyor. Bu uyuşmazlık devam ederse, ülkenin İnşaat Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamaya göre 2020 yılına kadar ülkedeki inşaat kumu tükenebilir.

17-09/11/kum-madenciligi-shiftdelete.jpg

Yalnızca Birleşik Devletler’de, inşaat kumu ve çakılının üretimi ve kullanımı, 2016 yılında 8,9 milyar dolar değerine ulaşırken, son beş yıl içinde üretim yüzde 24 oranında arttı. Kolay cevherler tükendikçe ekstraksiyon giderek daha zorlaşıyor. Geçmiş üretim oranlarını korumak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor.

:: Dünyamızdaki kum miktarının azalışı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Kum krizi kapıda!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  vu okyanusda su bitiyor gibi olmuş,
  la bir sürü çöl var onlar ne güne duruyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık. Dünya kuraklık çekiyor, kum bitermi memlekette

 3. SDN Okuru dedi ki:

  üşenmedim okudum…. teknoloji ile bir bağlantısını göremedim… ülkemizde özellikle son yıllarda domates üretimindeki bilinçsizlikler yüzünden domates arzının talebi karşılamadığı bla bla bla bla…. abicim saçmalamayın yaaaa….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Her şey çalma çırpma burda

 5. SDN Okuru dedi ki:

  haaah bir bu eksikti..

" Kum krizi kapıda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kum krizi kapıda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kum krizi kapıda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "