Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor


06 Haziran 2020 Cumartesi 21:32
Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor

Yıllardır bilim insanlarının üzerinde çalıştığı küresel ısınma, yeni bir seviyeye ulaştı. Dünya karbondioksit seviyesi şimdiye kadar hiç görülmemiş olan bir düzeye yükseldi. Küresel ısınmada son durum ne?

Küresel ısınma için yeni rekor! Dünya karbondioksit seviyesi arttı

Corona virüsü sayesinde azalan emisyon seviyesi; karada, denizde ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkların artmasına yol açan karbondioksitin önüne geçemedi. Sera gazının en etkili bileşenlerinden biri olan ve gaz halinde yer kaplayan bu bileşik, geçtiğimiz nisan ayında yüzde 17 (ortalama olarak) seviyesine ulaşmıştı.

Bilim insanları, mayıs ayında küçük çaplı bir düşüş yaşandığını söyledi. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) için çalışmalar hazırlayan kıdemli bilim insanı Pieter Tans ise bunun pek anlamlı bir düşüş olmadığını ifade etti.

Küresel ısınma

Tans, atmosferde var olan toplam emisyon seviyesini düşürmenin çok zor olduğunu belirtti. Kıdemli bilim insanı, insanların Dünya’yı çok uzun bir süredir muazzam bir ısı artışına maruz bıraktığını düşünüyor. Kendisine göre bu ısı artışı devam edecek.

Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun milyondaki parçacık sayısına (ppm) oranı neredeyse 100 parçaya ulaşmış durumda. Böylece dünya karbondioksit seviyesi son 62 yılda yüzde 31 oranında artış gösterdi.

Dünya karbondioksit seviyesi

Birçok uzman, bu artışın “acımasız” bir şekilde artacağına inanıyor. Pieter Tans, havadaki karbon seviyesinin insan yaşamının başlamasından önce daha yüksek olduğunu aktardı. Karbondioksit seviyesi mayıs ayında azaldı mı?

Alınan bilgilere göre bu seviyenin mayıs ayında zirveye ulaştığı ancak bu ayın son günlerinde tekrar düşüşe geçtiği açıklandı. Yaz bitkilerinin daha fazla ısı tutucu gaz emmesi, havadaki karbondioksit yoğunluğunu azalttı.

Küresel ısınmada son durum

Nisan ayında elde edilen yüzde 17’lik verinin şimdiye dek atmosferde görülen en yüksek karbondioksit yoğunluğu olduğu belirtildi. Corona virüsünün emisyon emilimini düşürmesi ne yazık ki bu artışı engelleyemedi.

Küresel ısınma için neler düşünüyorsunuz?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Snowpiercer yaklaşıyor işte 50 sene sonra dünyada yasanilamayacak dışarıda anca özel korunaklı yerleşim birimlerinde yaşanacak

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir an önce benzinli, dizel motorlu araçları yerine elektrikli araçlara geçiş sağlanmalı, fabrika bacılarını hemen filtre takılması takılmaması halinde cezai yaptırımların daha da ağırlaştırılması gerek bir de dünyanın dengesini değiştiren kalıcı yaz saati uygulaması derhal eski haline dönmeli böylelikle dünyanın dengesi hiç olmadığı kadar düzgün davranmaya başlayacaktır

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  böyle devam edelim sonumuz yavaş yavaş geliyor . temiz enerjiyle uğraşmak yerine dünyaya zarar verecek enerjiyle uğraşıyorlar insanlar akıllanmaz . sevgiler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet Mısır’da kumlar nehir gibi alacak diyordu akıyor bu

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu böyle devam edecek. daha sonra küreselciler bunu bahane ederek ülkelerin iç işlerine karışacak ve dünyanın klimatolojik ve ekolojik dengesini değiştirecekler

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyanın sonu elbet gelecek istedikleri kadar önlem alsınlar. Kapitalist düzen bitmez.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yalan söylüyorlar. Coronadan dünya durmuş durumda. CO2 seviyesinin çok düştüğü haberleri gelirken çoğu ülkeden bu habere inanmak mümkün değıl…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Evde kaldığı zamandan elektirik tüketimi ısıtma soğutma sistemi artiyor

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  amazonların yanmasının sonucu, daha da kötü olacaktır

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Cok iyi olmus aferin size

" Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya için korkunç tehlike! Küresel ısınma için rekor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?