Okunma

Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler!


06 Nisan 2019 Cumartesi 19:00

Küresel ısınma nedeniyle, dünyanın bir çok büyük şehrinin su altında kalma riski bulunuyor. BM‘e sunulan  yüzen şehirler projesi ise bu duruma karşı bir önlem almanın yolunu arıyor.

Ekolojik çözümler sunan bir şirketin sunduğu projeyi Mimar Bjarke Ingels tasarladı ve BM‘e bu projeyi sundu. Peki ama yüzen şehirler çözümü insanlığı nasıl hayatta tutacak?

Yüzen Şehirler su baskınlarına karşı nasıl bir çözüm sunacak?

Yüzen şehirler tek bir yüzen ada yerine, birbirine bağlanan irili ufaklı bir çok adanın bir araya geldiği bir yapıda olacak. Oceanix City adlı projenin  günümüz mega kentlerinin 1,5 km açığına inşa edilmesi planlanıyor. Böylece herhangi bir felaket anında şehirden kolayca ulaşım sağlanarak, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi sağlanacak.

Bu haliyle Kevin Costner‘ın başrolünü oynadığı Su Dünyası filmini hatırlatsa da, daha çok ütopik bir geleceğin şehri yapısına sahip.

Amaç Kasırga ve fırtına gibi suyun yükseldiği durumlarda daha mobilize bir çözüm sağlamak. Aynı zamanda bu yüzen şehir kasırgalara dayanacak şekilde dizayn edilecek. Adalar, okyanusa demirlenerek sabitlenebilecek ve ihtiyaca göre ayrılıp, birleştirilecek şekilde tasarlanacak.

Bu ütopik şehrin en çarpıcı yanıysa, deniz suyu mineral birikintilerinden kireç taşı oluşmasını sağlamak için biorock adında, küçük elektrik patlamaları sağlayan bir teknoloji kullanmayı tasarlıyorlar. Böylece şehirleşme nedeniyle olumsuz etkilenen mercan resiflerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

Adalar sadece yaşam merkezi olarak tasarlanmış. Temel ihtiyaçlar ve alışveriş gibi ihtiyaçlar için elektrikli deniz motorlarıyla adaların merkezine geçmeniz gerekiyor. Adalar ihtiyaca göre yapboz gibi birleştirilip ayrılabiliyor.

BM her ne kadar bu projeye henüz onay verip desteklemese de, Bjarke Ingels‘in çözümünü gelecek için umut verici olarak görüyor.

Peki küresel ısınma tehlikesine karşı planlanan yüzen şehirler projesini nasıl buldunuz? Böyle bir şehirde yaşamak ister miydiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  BM nin bir ise yaradigini bilmiyordum.

 2. Anonim dedi ki:

  Şu saatten sonra yapacak bir şey yok dünya sular altında kalacak zaten anladık ama tsunami gibi felaketler için önlem alınamadığı sürece gereksiz bir proje.

 3. Anonim dedi ki:

  Para için küresel ısınmaya sebep olanlar yine para için küresel ısınmanın önüne geçmeyi neden istemiyorlar? Arkadaşlar tuhaflık var. Kendileri dünyalı değil mi? Neden? Sebep? Fikri olan söylesin.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Su Dünyası filmini hatirlatiyor

 5. Anonim dedi ki:

  Karalarayı yerle bir ettik sıra denizlere geldi

 6. cemal34 dedi ki:

  Millet aya biz yaya.

  1. Anonim dedi ki:

   ayda okyanus mu var nasıl okuyorusunuz…

 7. Anonim dedi ki:

  hastalıklarda da olduğu gibi insanlar sadece oluşan hasara karşı önlemler almaya çalışıyor. Halbuki sorunun nereden kaynaklandığını bulup çözmeye uğraşsalar bu problemler de ortadan kalkacak. Maalesef bize medeniyet diye yutturulan şey budur arkadaşlar.

 8. Memo34 dedi ki:

  Biz daha secimlerle uğraşalım.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyanın içine etsinler ondan sonra yüzen şehir yapacaklarmış sanki denizler pırıl olacakta bu gidişle 🤮

 10. Anonim dedi ki:

  insanoğlu işte küresel ısınmayı durdurmaya uğraşmaz yüzen şehirler yapmaya çalışır

  1. Taha dedi ki:

   Şu saatten sonra ne yaparsan yap, ısınmayı durduramazsın. Ama bütün ısınmaya neden olan elemanlari(araba, sanayi, santraller, vs.) bunları ortadan kaldırırsan, ısınmayı bi 100 sene filan belki durdurursun. Ama o zaman da ekonomi çöker.

" Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "