Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler!


06 Nisan 2019 Cumartesi 19:00

Küresel ısınma nedeniyle, dünyanın bir çok büyük şehrinin su altında kalma riski bulunuyor. BM‘e sunulan  yüzen şehirler projesi ise bu duruma karşı bir önlem almanın yolunu arıyor.

Ekolojik çözümler sunan bir şirketin sunduğu projeyi Mimar Bjarke Ingels tasarladı ve BM‘e bu projeyi sundu. Peki ama yüzen şehirler çözümü insanlığı nasıl hayatta tutacak?

Yüzen Şehirler su baskınlarına karşı nasıl bir çözüm sunacak?

Yüzen şehirler tek bir yüzen ada yerine, birbirine bağlanan irili ufaklı bir çok adanın bir araya geldiği bir yapıda olacak. Oceanix City adlı projenin  günümüz mega kentlerinin 1,5 km açığına inşa edilmesi planlanıyor. Böylece herhangi bir felaket anında şehirden kolayca ulaşım sağlanarak, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi sağlanacak.

Bu haliyle Kevin Costner‘ın başrolünü oynadığı Su Dünyası filmini hatırlatsa da, daha çok ütopik bir geleceğin şehri yapısına sahip.

Amaç Kasırga ve fırtına gibi suyun yükseldiği durumlarda daha mobilize bir çözüm sağlamak. Aynı zamanda bu yüzen şehir kasırgalara dayanacak şekilde dizayn edilecek. Adalar, okyanusa demirlenerek sabitlenebilecek ve ihtiyaca göre ayrılıp, birleştirilecek şekilde tasarlanacak.

Bu ütopik şehrin en çarpıcı yanıysa, deniz suyu mineral birikintilerinden kireç taşı oluşmasını sağlamak için biorock adında, küçük elektrik patlamaları sağlayan bir teknoloji kullanmayı tasarlıyorlar. Böylece şehirleşme nedeniyle olumsuz etkilenen mercan resiflerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

Adalar sadece yaşam merkezi olarak tasarlanmış. Temel ihtiyaçlar ve alışveriş gibi ihtiyaçlar için elektrikli deniz motorlarıyla adaların merkezine geçmeniz gerekiyor. Adalar ihtiyaca göre yapboz gibi birleştirilip ayrılabiliyor.

BM her ne kadar bu projeye henüz onay verip desteklemese de, Bjarke Ingels‘in çözümünü gelecek için umut verici olarak görüyor.

Peki küresel ısınma tehlikesine karşı planlanan yüzen şehirler projesini nasıl buldunuz? Böyle bir şehirde yaşamak ister miydiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

insanoğlu işte küresel ısınmayı durdurmaya uğraşmaz yüzen şehirler yapmaya çalışır

Taha
Taha
1 yıl önce

Şu saatten sonra ne yaparsan yap, ısınmayı durduramazsın. Ama bütün ısınmaya neden olan elemanlari(araba, sanayi, santraller, vs.) bunları ortadan kaldırırsan, ısınmayı bi 100 sene filan belki durdurursun. Ama o zaman da ekonomi çöker.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Dünyanın içine etsinler ondan sonra yüzen şehir yapacaklarmış sanki denizler pırıl olacakta bu gidişle 🤮

Memo34
Memo34
1 yıl önce

Biz daha secimlerle uğraşalım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

hastalıklarda da olduğu gibi insanlar sadece oluşan hasara karşı önlemler almaya çalışıyor. Halbuki sorunun nereden kaynaklandığını bulup çözmeye uğraşsalar bu problemler de ortadan kalkacak. Maalesef bize medeniyet diye yutturulan şey budur arkadaşlar.

cemal34
cemal34
1 yıl önce

Millet aya biz yaya.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce
Yanıtla  cemal34

ayda okyanus mu var nasıl okuyorusunuz…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Karalarayı yerle bir ettik sıra denizlere geldi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Su Dünyası filmini hatirlatiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Para için küresel ısınmaya sebep olanlar yine para için küresel ısınmanın önüne geçmeyi neden istemiyorlar? Arkadaşlar tuhaflık var. Kendileri dünyalı değil mi? Neden? Sebep? Fikri olan söylesin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Şu saatten sonra yapacak bir şey yok dünya sular altında kalacak zaten anladık ama tsunami gibi felaketler için önlem alınamadığı sürece gereksiz bir proje.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

BM nin bir ise yaradigini bilmiyordum.

" Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  2. 2 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  3. 3 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  4. 4 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  5. 5 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  6. 6 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  7. 7 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  8. 8 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  9. 9 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  10. 10 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor