Kurucusu BlackBerry Hisselerini Sattı


15 Şubat 2013 Cuma 08:17
Kurucusu BlackBerry Hisselerini Sattı

Kısa bir süre önce yeni işletim sistemi ve Z10, Q10 isimli iki yeni akıllı telefonunu tanıtan BlackBerry‘de sular durulmuyor. Zor günler geçiren şirketin kurucularından eski CEO Jim Balsillie, elindeki bütün BlackBerry (eski adıyla RIM) hisselerini sattı.

Şirketin yüzde 5.1’ine tekabül eden 28.6 milyon hisseyi satan Balsillie‘nin bu satıştan ne kadar aldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak şirketin değerine göre hisselerin 318.1 milyon Dolar olacağı hesaplanıyor.

Hisselerinin tamamını satan Jim Balsillie, şirketle olan bütün ilişkisini de kesdi. Son yıllarda kötü bir gidişat sergileyen BlackBerry, 10 kodlu işletim sistemi ve yeni akıllı telefon modelleriyle pazarda şansını tekrar denemek istiyor.

:: BlackBerry’nin bu gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
27 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
imrancuhadar
imrancuhadar
7 yıl önce

Umudunu kesmiş demek oluyor bu bana göre. Ama iyi bir sıçrayıç yaparsa ( ki o fiyatlarla zor ) kem küm edermi onu merak ediyorum .

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

bide blackberry muhteşem bir çıkış yaparmış çok üzülürüm bu adama gerçi iyi para kaldırmış ama hazıra dağ dayanmaz

aagkn
aagkn
7 yıl önce

Bbos 10 ve z 10 ile biraz hareketlendiler,hisseler yükselince sattı ***** />

Neticede İos ve Android tekelini kırması zaten düşünülemez,bi alternatif olurmu tartışılır,ama bence o da olmaz.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Uyanık herif. Hisseler biraz yükselince ileride de BB’den bir cacık olmayacağını bildiği için vermiş gözüne…

baaydin
baaydin
7 yıl önce

gemiyi önce kaptan terketmiş

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

bilekberi batmaya mahkum bir ***** telefonlarını bide utanmadan 1500den satı***** kafayla 1-2 seneye batarlar tıpkı siemens gibi

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

samsung apple nexus…..sony de zorlayabılır….yanı bberry bıtmıstır

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

BlackBerry’i bu hale getiren vizyonsuz adam budur. BlackBerry’den tamamen bagini kopartmasina sevindim.

android3
android3
7 yıl önce

en mantıklısını yapmış

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

rekabet etmeyi kimse istemiyor… herkes eskiden olduğu gibi üç kuruşla beşyüz kuruş kazanayım derdinde… ama bunu kabullenemiyorlar.. en azından apple ın bunu yapabiliyor olması sinirlerine dokunuyor… ve kesinlikle burunlarından kıl aldırmıyorlar… nokia, blacberry v.s. artık anlamalılar ki rekabeti düzgün yapamadığınız müddetçe yol alamazsınız… bir de en büyük yanlışı benim telefonum seninkinden iyi demek suretiyle rekabete ortak olmaya çalışmak.. halbuki.. rekabetin en kesin kuralı fiyat üzerinden rekabettir… kimse bu saatten sonra ağzıyla değil başka tarafıyla kuş tutsa apple veya samsungla kalite (yazılım donanım) rekabetine giremez… yapılması gereken orta dünyayı fethetmektir.. o da paradan geçer… öyle 1700 liraya nokialar… 2000 liraya blackberry ler… geçti güzelim o devirler geçti… bakın mesela ben haftalardır takip ediyorum… nokianın şatış başarısını belirten bi haber göremiyorum… ne oldu… çuvalladılar… en güçlü oldukları ülke türkiye iken yerlerde geziyorlar… neden… rekabet etmek istedikleri markadan daha pahalıya satarak rekabet edebileceklerini sanıyorlar hala da ondan… ben yakın zamanda iphone5 aldım.. ama lumia alma niyetinde idim.. en azından bi denemek istedim… ama açık söylemek gerekir ise o parayı vermek içimden gelmedi… müşterinin kazık yeme psikolojisi önemlidir birader…. anlayın artık… bu piskolojinin mantıklı bir temeli olmayabilir… ama bir ürün hakkında insanlar etmez o kadar diyorlarsa artık yapacak bişey yoktur.. etmez o kadar demektir.. size düşen fiyatları ona göre düzenlemektir… bu kadar basit… soruyorum… lumia 920 1200 lira bandında olsaydı ne kadar satardı… benim iddiam odur ki en az 10 katı daha fazla satardı.. ama bunu anlayacak kafa lazım… bu konu neden bu kadar can sıkıcı onu da belirtmek isterim… biz kullanıcılar için rekabet önemlidir… yıllarca araba rekabetinin olmadığı memleketimizde sağ dikiz aynasının opsiyonel olarak fiyatlandırıldığı arabaları aldık biz… tofaş 90 lı yıllarda böyle satmadı mı arabaları… konserve kutusu gibi arabalara bi dünya paralar verdik… mecburiyetten… maaşımızın 4de1 ini telefon faturasına verdiğimiz yıllar oldu… yine mecburiyetten… rekabetin olmadığı zaman neler olabileceğini en iyi biz biliriz.. yarın bir gün 4000 liraya android 5000 liraya iphone almak istemiyorum ben…

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Yukardaki arkadaşlarin yorumlari yerinde mantikli.. Yalniz şu var blackberry 10, iphone 5’i ezer özellik olarak ve işletim sistemi olarak ha neden satilmaz iphone kadar hic bir firma gizli reklam vermiyor ben yemem yiyen dolu..İphone 5’in ön kamera ve batarya 800 liralik telde bile var ama satiyor o ayri gizli reklami yersen bir de havaliysan alirsin..Blackberry 10 samsung’un HTC’nin amiral gemileriyle denk, iphone 5’i ezer resmen.. alan olmaz gizli reklam haberlerini bas bak millet nasil aliyor

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Adamın ürünleri tutuşunda meymenet yok böyle CEO olmaz olsun 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

satmakla iyi yapmayabilir blackberry sağı solu belli olmayan bir şirket bir bakmışsın android e geçiş yapar veya wp8 e geçer hiç belli olmaz yani.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Şirket içindeki hissesi ciddi ve büyük bir oran sayılmaz şirketin parlak günlerinde yaptığı dünyalık çok daha büyüktür ve parasal açlığı bizim tahmin ettiğimiz kadar büyük değildir bu kişilerin. Parasını alıp ayrılması şirket içi dinamiklerin değişmesi, statü kaybı olanların sorumlusu olarak görülmesi yani istenmeyen adam haline gelmesi, yeniden yapılanmada ve şirketin yeni vizyonunun oluşmasında kendisinin fikirlerine değer verilmediğini görmesi yani bir nevi istemsiz mobbing’e maruz kalması sebebiyle olabilir. Yazılım ve sunduğu ayrıcalıklarla ilgi uyandırıp farklı bir akım oluşturmak ve az sayıda kişinin sahip olabileceği yetenekli yüksek fiyatlı kaliteli ve ayrıcalıklı bir telefonu piyasaya sunarak başta iş adamları ve lüks tüketim ürünlerinin alıcılarına hitap eden ürün tasarlamak blackberry için doğru bir stratejidir zira alt kademedeki ürünlerle hammadde üreticisi olmadan rekabet etmek zordur ve karsızdır halbuki tanınmış ve özellikli, özel ve lüks ürünleri az sayıda kişiye satmak o ürünü alan kişilerin bu ürünü bir statü simgesi olarak görmesine ve o statüyü yakalamak için bu üründen edinmesine sebep olacaktır bu durum ise firmanın içinde bulunduğu sıkıntıları hızla aşarak reklam bütçesi oluşturmaya ve ar-ge masrafları için daha fazla bütçe ayırmasına ve istikrarlı büyümesini sürdürmesine katkı sağlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Arkadaş Lumia lar satmadı filan falan demiş çok ilginç şaşırdım O lumia daki özelliklerin yarısı olan bi cihaza 2000 tl vermek hoşuna gidiyor sanırım lumia 920 1200 tl olsun demiş oldu canım üstünede ev araba yapsınlar istersen Nokia tecrübeli bir firma ve Lumia serisi gelişerek daha da başarılı olucaktır benden söylemesi

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

BlackBerry 10’un lansmanında diğer kurucu Lazaridis vardı, hatta şu anki CEO tarafından onurlandırılmış, alkış almıştı ama Balsille yoktu. Bu hisselerin satışı büyük ihtimal lansman öncesinde alınmış bir karar. Yok şirket daha kötüye gidecekmiş, yok android’e geçecekmiş diye kuru tahminler yapmayın lütfen.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Bir Hirai kazuo değil.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Sadece rekabet etme fikri yada piyasayı vuracak ürün çıkartma fikri ile hareket etmek firmanın marka kalite ve prestij imajına zarar verir. İlgi uyandırma, özel olma, kaliteli ürün algısı oluşturması gerekir. Lüks ürün algısı oluşturmak hedefleniyor ise ürünün herkes tarafından alınmasının sağlanması değil gerçekten özel olduğunun hissettirilip herkesin ürüne ulaşmak için çalışması çabalaması ve bu sayede de bir takipçi kitlesi oluşturmayı sağlamak zorundadır. Fiyat değişikliği konusu ürün belli bir sayıda kullanıcıya ulaştıktan ve artık özel ender kişinin sahip olduğu statü sembolü olarak göründüğü süreç tamamlandığında fiyat aşağı düşürülerek bu ürüne aç almaya hevesli kitlenin ürünü alması ve tatmin olması sağlanır doğrudan doğruya fiyat rekabeti için rekabetçi ürünler çıkartan ZTE, Huawei gibi markalar ideos x5 gibi fiyatına göre çok iyi özellikler sunan ürünler çıkartsa dahi prestijli ve kaliteli marka algısı oluşturamadıkları ve marka imajını sadece ucuza özellikli ürün satan marka seviyesinde tuttuğu için insanların yeni ve prestijli ürünlere olan ilgilerini gidermekte bir basamak olurlar kullanıcılar sonraki tercihlerinde daha iyi daha özel olduğunu düşündüğü s3 ve Iphone 5’i almaya çalışırlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

adam resmen batan gemiden kaçmis:) blackberry’yi babasi bile terk etti. ben mi gidip kurtaricam:)

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

mantıklı

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

bis/bes servislerini bedava yapsınlar önce. telefon fiyatlarınıda makul seviyelere çeksinler iphone 4s/5 fiyatına bb var. geçen yıl sinirlenip yere çarpmamla bb ömrünü tamamladı benim için.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

ek olarak bb çok popülerdi 2010-11 yıllarında bir sürü ünlü kişide vardı, filmlerde, dizilerde bile kullanılıyordu. tabir doğru ise zengin ve popüler telefonu bb ve iphone’ du. ama geliştiremediler. şu an batsa eksikliğini hissetmeyeceğim nokia gibi bir firma.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

S3 kafakaya ***** diyen cok komik

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

RIM bitti gencler dagilin bosuna kalabalik yapmayin…

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Arkadaşlar bugün Türkiye de herkesin Favori telefonu denince ilk akla gelen Iphone sonra Samsung ***** önceleri Nokıa bir numara ***** bizim yerli arabalar gibi bize eski teknoloji telefonları yutturmaya başlayınca olan ***** herkes teknolojiyi yakından takip ***** BB yeni telefon çıkarı***** de Telefon Oparatörlerin den Ön Talep ***** yoğunluğuna göre Fiyat ***** demiyorlar ki bizim fiyatımız Şu ***** da biliyor ki Bu Onların son şansı.Zaten 4 S in fiyatı nerelere inmiş.Bir de CEO su Hisselerini satmış ki bu onlar için daha çok kötü olmuş.Kimse elindeki Telefonun özelliklerini doğru dürüst ***** bir Prestiş aracı olarak kullanı***** çıka Telefonun Teknik özelliklerin den çok Ne kadar Popüler olduğu ö***** sebeple Yeni çıkacak telefonu ancak Telefonu Teknik Özelliklerine göre değerlendiren kişiler alacaktır.Bu Telefonun Fiyatı da bir Iphone 4S fiyatına yakın olur sa tabi ki de herkes gider 4S alır. Bu sebeple BB son şansını iyi kullanmalı.Müşterinin yüzüne bakarak Fiyat söyleyen çakma esnaf gibi Fiyat belirlemeye çalışırsa,Son CEO nun haklı olduğunu hep birlikte görürüz.Saygılarımla.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

blackberry z10 kullanıyorum. bu telefona s2 den gectım ve cok mutluyum. sıze z10 u ovmeyecem cunku 1 hafta kullanana kadar anlamayacaksınız onun guzellıgını. blackberry gerı donecek.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

BlackBerry asla pes etmemeli Size BlackBerry yi övmiyecem ama 1 aydır BlackBerry kullanıyorum uygulamalar oldukça akıcı işliyor

" Kurucusu BlackBerry Hisselerini Sattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kurucusu BlackBerry Hisselerini Sattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kurucusu BlackBerry Hisselerini Sattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi