Okunma

Kurumsal Dünyanın Yüzü Değişiyor


07 Temmuz 2014 Pazartesi 05:30
Kurumsal Dünyanın Yüzü Değişiyor

Çok iyi hatırlıyorum bundan tam 14 yıl önce bilgi işlem sorumlusu olarak çalışmaya başladığım dönemde eş zamanlı olarak şirkette yeni bir otomasyon sistemine geçme kararı da alınmıştı. Yazılımın kurulması için kelli felli amcalar gelmiş, saatlerce çalışmış ve bu sürecin detaylarını da bizlerden sır gibi saklamışlardı. Sonra teknik uzmanlar eşliğinde günlerce eğitimler sürmüş ve nihayet aylar sonunda ısrarlı çalışmalar ile yeni sistemi kullanabilir hale gelmiştik.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, sadece üç yıl öncesine kadar ağ altyapısı ve sunucu sistemleri ile çalışmak için profesyonel sertifikalara sahip bilgi işlem uzmanları bulmanız gerekiyordu. Şimdi bunların değiştiğine şahit oluyoruz. Nasıl mı?

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/ekip_calismasi-21395649920.jpg

Ebeveynler ve Çocukları

Evimize ilk bilgisayar geldiğinde annem ve babam ona asla dost olamayacakları yabancı bir gezegenden gelmiş nesne olarak bakıyorlardı. Teknolojisinden anlamasalar bile faydalı bir şey olduğuna inanmışlardı. Gerçekten de öyleydi çünkü bu gün sahip olduğum yetenekleri o günlerdeki merakıma borçluyum.

Yirmi yılda değişen şey şu oldu artık hem annem hem de babam bilgisayar kullanabiliyor. Ne DOS işletim sistemi komutları bilemeleri gerekiyor ne de uygulama kurmanın inceliklerini. Teknolojik hayat onlar için bir dokunuş kadar kolay.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/teknosa11380292230.jpg

Patronlar ve Çalışanları

Artık patronların teknolojiden anlaması, sunucu sistemleri altyapısı için çalışanlarının kendilerine söylediklerine koşulsuz şekilde inanması dönemi sona erdi. Kurumsal dünyanın ihtiyacı olan her türlü teknoloji şekil değiştirdi. Donanımlar bulut platformlarına ve uygulamalar servislere dönüştü.

Bir web sitesi açmak tıklamalar mesafesinde kolaylaştı. Şirketinize santral sistemi bile kurmanıza gerek bırakmayacak servisler var. Üstelik donanıma yatırım yapmanıza bile gerek kalmıyor çünkü yeni nesil kendi bilgisayarı, tableti ve telefonu ile şirketlerinde işe başlıyor.

Günün Sonunda

İşletmeler için artık düşünce hızında teknolojiyi kullanma dönemi başlıyor. Üstelik teknik karmaşalardan çok uzak, sadece kullandığı kadar ödeme yapacağı ve işi bittiğinde hiç düşünmeden “hesabımı sil” düğmesine basabileceği.

Elbette bu dönüşüm teknolojinin uzmanlık gerektiren yönlerinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Sahnenin arkasında bunlar var olmaya devam edecek. Sadece kurumsal dünya gülen bir yüz ile muhatap olacak.

:: Konuyla ilgili siz neler düşünüyorsunuz?
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kurumsal Dünyanın Yüzü Değişiyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hızlı programlar karlı şirketler. Kurumsal dünyanın duvar boyası rengi programları bırakıp cloud çağına geçmesi lazım

" Kurumsal Dünyanın Yüzü Değişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kurumsal Dünyanın Yüzü Değişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kurumsal Dünyanın Yüzü Değişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "