Okunma

Kuzey ışıkları Sound of Light projesi ile hayat buldu


30 Kasım 2018 Cuma 00:29
Kuzey ışıkları Sound of Light projesi ile hayat buldu

Sound of Light adlı proje, yapay zekanın görüntüleri okumak ve bunları sese dönüştürmek üzerine insanlar tarafından aylarca eğitilmesini gerektirdi. Huawei Mate 20 Pro üzerinde çalışan özel bir yapay zeka programına, öncelikle Norveç’te kaydedilen kuzey ışıkları ve bunların nasıl davrandığı öğretildi.

Sonraki aşamada ise yapay zekaya, bu ışıkları nasıl yorumlayacağı ve bu yorumu nasıl sese dönüştüreceği öğretildi. Sanat ekibi ise, yapay zekanın ses yorumunu senfonik bir düzenlemeye geçirmekle görevlendirildi. Böylece Kuzey Işıkları tarihte ilk defa seslendirilmiş oldu. Bu arada şimdiden söyleyelim, Sound of Light ile ilgili olarak çok özel bir video hazırlıyoruz. O videoyu beklemede kalın.

Huawei Mate 20 Pro, Sound of Light projesinin başrolündeydi

Norveç’in Tromsø civarındaki açık alanlarda, Aurora Avcısı Kjetil Skogli, Kuzey Işıklarını filme almak için gece yarısı sahaya çıktı. Kjetil’in çekimlerini tamamladıktan sonra görüntüler, ödüllü besteci Mark Sayfritz‘in özel olarak tasarlanmış ve Mate 20 Pro üzerinde çalışan AI sistemi ile donatılan ses laboratuvarlarına gönderildi.

Müzik parçaları oluşturulduktan sonra, dünyanın en iyi orkestra şeflerinden ve bestecilerinden James Shearman‘la paylaşıldılar ve Viyana’daki ünlü Brahms Hall’da Sound of Light senfonisinin orkestra performansı için düzenlediler.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Küresel Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Peter Gauden Sound of Light performansı hakkında, “Yapay zeka Huawei’nin Ar-Ge süreçlerinde her zaman birincil öneme sahiptir. Bizden önceki birçok önemli teknolojik atılım gibi, yapay zeka sınırlarımızı aşmamızı, daha önce yapamayacağımızı düşündüklerimizi yapmamızı sağlıyor. Sound of Light, bu fikri tam olarak kapsıyor” açıklamasını yaptı.

Üretilen tüm müzik elemanları normal olarak, canlı performanstan önceki yoğun işlem aşaması için yüksek başarımlı bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, proje ekibi özel yapım AI sisteminin desteği ile birlikte Mate 20 Pro’yu yeni nesil bir süper bilgisayara dönüştürmeyi başardı. Canlı performans sırasında dönüştürülen veriler, Mate 20 Pro ile bağlantılı synthesizer‘lara besleniyor.

28 Kasım’da Avusturya’nın Viyana şehrindeki Musikverein‘in Brahms Hall’unda AI tarafından canlı sergilenecek görsel ve ses performansı, 300’den fazla seyircinin katılımıyla “Kuzey Işıkları’nın sesi neye benziyor?” sorusunu cevaplayarak, dünyanın en iyi orkestra şeflerinden ve bestecilerinden biri olan James Shearman şefliğindeki Synchron Stage Orchestra tarafından gerçekleştirildi. James Shearman, “Sound of Light için amacım, bu performansın duygulara hitap ettiği noktaları belirginleştirmekti. Böylece Kuzey Işıkları ve yapay zeka müzik aracılığı ile bizimle konuşuyor gibi olacaklar” dedi.

Müzik bestecisi Mark Sayfritz, “Yapay zeka ile müziği buluşturmak yepyeni olasılıkların kapılarını aralıyor. Artık Kuzey Işıkları’nın görüntülerini bir yapay zekaya gösterip, renk, boyut ve hız gibi analizler sonrasında bir beste yapmasını bekleyebiliriz. Özellikle dramatik bir ışık gösterisini gören yapay zeka, bunu yaptığı bestenin duygusallığına katabilir. Bu sayede bütün bir senfoni bile bestelenebilir” diyerek Huawei’nin yapay zeka konusunda ulaştığı noktayı belirtti.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kuzey ışıkları Sound of Light projesi ile hayat buldu”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Tabiattaki hadiselerin, Doğu’ya ait musiki aletleriyle seslendirilmesi daha güzel olacak.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Vaay bee ne kadar güzel ve enteresan.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Huawei yapay zekada iyi olabilir ama su an icin yapay zekada tartismasiz kral googledir

" Kuzey ışıkları Sound of Light projesi ile hayat buldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kuzey ışıkları Sound of Light projesi ile hayat buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kuzey ışıkları Sound of Light projesi ile hayat buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "