Okunma

Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi


11 Temmuz 2019 Perşembe 11:25
Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi

Yabancıların özel izin ile girebildiği Kuzey Kore, dünyanın en kapalı ülkesi olarak biliniyor. Ülke son olarak yeni bir yazılım ile gündeme geldi. Kuzey Kore ideolojisi için yazılım geliştirdi. Chongseo 1.0 ismindeki yazılımda ülkenin kurucusu Kim Il-sung ve oğlu Kim Jong-il tarafından yazılmış yazılar var.

Kuzey Kore ideolojisi için Chongseo 1.0

BBC’de yer alan habere göre, Ansiklopedi benzeri elektronik bir kitap olan Chongseo 1.0, tamamıyla Kuzey Kore ideolojisi üzerine kurulu. İki lider hakkında klasik eserlerin ve anekdotların yer aldığı e-kitapta ayrıca mevcut lider Kim Jong-un ile ilgili materyaller de bulunuyor.

Yazılım Windows ve Kuzey Kore’nin Linux tabanlı işletim sistemi Red Star’da çalışıyor. Farklı cihazlar ve işletim sistemlerinde çalışan yazılımın ilerleyen zamanda ülke çapında dağıtılması planlanıyor. Böylece Kuzey Kore ideolojisi ülke geneline dijital olarak da anlatılacak. Planlar bununla da sınırlı değil.

Yazılım geliştiriciler şimdiden bir sonraki sürüm için çalışmaya başladı. Chongseo 2.0 ayrıca sesli anlatım gibi işlevleri de destekleyecek.

Yazılımın amacı insanlara kurucu Kim’in öğretilerini daha iyi bir şekilde öğretebilmek. Ayrıca, ülkeye nüfuz eden yabancı etkilere de bu yazılım ile karşı konulacağı düşünülüyor.

Dünyanın en kapalı ülkesi, teknolojiyi, amacına hizmet eder şekilde benimsemek ve vatandaşların hayatına sokmak istiyor. Devlet tarafından onaylanmış yazılım bunun bir örneği.

25 milyon nüfusa sahip Kuzey Kore’de yaklaşık olarak 6 milyon kişinin cep telefonu kullandığı tahmin ediliyor.

Ülkede Çin yedek parçalarını kullanan bir akıllı telefon da üretiliyor. Pyongyang 2425 isimli telefonun nisan ayında piyasaya sürülen versiyonunda Wi-Fi, kablosuz şarj ve yüz tanıma teknolojisi gibi teknolojilerin olduğu söyleniyor.

Kuzey Korelilerin yerel internete erişmeye izni var. Ancak bunun sürekli olarak yetkililerin gözetiminde olması gerekiyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Her ülkede bunun gibi liderlerin elinden, ağzından yazılmış kitaplar vardır. Ülkemizde de var.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Vakıa burası. Komünizm olduğu son yer. Zamana ne kadar dayanabilecek

" Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "