Kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye başladı


07 Ocak 2021 Perşembe 10:12
Kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye başladı

Bilim insanları Kanada’nın Arktik bölgesinde donmuş halde bulunan toprak katmanlarının (buzullar) önümüzdeki 70 yıl boyunca bozulmayacağını bekliyordu. Ancak son araştırma şaşırttı. Bu buzulların şimdiden erimeye başladığı ortaya çıktı.

Kuzeydeki donmuş topraklar beklenenden erken eriyor

Yapılan araştırmalarda elde edilen uydu görüntülerine göre; bir zamanlar donmuş olan yüzey (buzullar) yer yer çöküyor ve yerini delikli kaşar peynirine benzer bir manzara bırakıyor. How it Works dergisine konuşan Alaska Üniversitesi Permafrost Laboratuvarında doktora yapan Louise Farquharson “Sistemin ısı değişimine bu kadar hızlı tepki vermesi hepimizi hayrete düşürdü” diyor. Donmuş toprak en az iki yıl boyunca donmuş olarak kalmış topraklara verilen isim. Kuzey yarımkürenin yaklaşık yüzde 15’i donmuş toprakla kaplı ve bu tabaka canlı organizmalardan atmosfere karbon transferinde kritik bir görevi üstleniyor.

Yazın yükselen hava sıcaklıklarının, toprağı kaplayan bitki örtüsü olmamasından dolayı erimeyi hızlandırdığı düşünülüyor. Erimenin etkileri günümüzde gözle görülür hale gelmiş durumda. Toprağın üst kısmı eridiğinde düzensiz çökmeler başlıyor ve bölgenin topografisi değişiyor. Kanada Arktik bölgesinin eskiden düz olan toprakları şimdi çukurlar ve küçük göllerle dolu. Araştırmanın gerçekleştirildiği alanın en kuzeyinde yer alan bölge, araştırma boyunca 90 santimetre çöktü. Buzullar gözle görülür şekilde eridi. Farquharson, “Hava sıcaklığı ve zemin sıcaklığındaki değişim ile topografinin değişimini birbirine bağlayabildik” diyor. Erimenin küresel iklime etki edeceği ve bölgede ekolojik yansımalarının kısa bir süre içerisinde görüleceği tahmin ediliyor.

Farquharson, “Donmuş toprakları dev bir buzluk gibi düşünebilirsiniz. İçinde mikroplar tarafından çürütülmemiş bitkiler ve organik maddeler bulunuyor. Erime başlayınca buzdolabının kapağı açılmış oluyor. Mikroplar organik maddeleri karbondioksite çevirmeye başlıyor. Bölgenin fiziksel yapısı değişince bundan yerel ekosistem de etkileniyor. Yeni bitkiler yetişiyor, sabit beslenme döngüleri bozuluyor akıntılardan gelen tortular bölgede birikmeye başlıyor” diyor.

Farquharson ve ekibi 600 bin kilometre karelik bir alanın hızlı erime tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu tespit ettiklerini belirtiyor.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi