Okunma

Safir camlı akıllı telefon dayanıklılık testinde!


29 Kasım 2018 Perşembe 23:15
Safir camlı akıllı telefon dayanıklılık testinde!

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi, günümüzde üst seviye telefonların ekranlarının bile kısa sürede çiziliyor olması. Ekran koruyucular bu durumun önüne geçiyor olsa da, genel görünümü kötü etkiliyor.

Kyocera gibi bazı üreticiler dayanıklılığı ile öne çıkan akıllı telefonlar geliştiriyor ve safir cam kullanıyor.  Ancak, safir cam üretiminin zor ve maliyetli olması bu telefonların sayısının oldukça kısıtlı sayıda olmasını neden oluyor.

Safir camın kullanıldığı bu özel telefonlarından birisi olan Kyocera DuraForce Pro 2 için dayanıklılık testi yayınlandı. Dayanıklılık testini, birçok kişinin tahmin edebileceği gibi bu alanda popülerleşen JerryRigEverything yayınladı.

Safir camlı Kyocera DuraForce Pro 2 dayanıklılık testinde!

Ekran çizilmesi ile başlayan testte,  safir cam ile korunan ekran yedinci seviyeye kadar dayanıyor. Sonuncu seviyede ise çizikler oluşuyor, günümüzde telefonların beşinci seviyeye kadar dayandığını dikkate aldığımızda bu oldukça iyi.

Cihaz kalın bir plastik kasa ile kaplı olduğu için darbelerden pek etkilenmiyor. Bıçak ile soyulmaya çalışıldığında her telefon ile benzer şekilde dayanamıyor. Arka kameraya geçtiğimizde ise yine safir cam ile karşı karşıya kalıyoruz.

Standart çiziklerden etkilenmeyen arka kamera 8 ve 9’uncu seviyede çizilmeye başlıyor. Tabi, günlük kullanımda arka kameranın bu kadar sert çizikler ile karşı karşıya kalması pek mümkün değil.

Ekran ateşe maruz bırakıldığında oluşan leke kısa süre içerisinde ortadan kalkıyor. Son olarak bükülme testine geçiliyor. Tabi, bu kadar dayanıklı bir telefonun sonucunu tahmin etmek pek zor değil. Hiç bir bükülme vs. oluşmuyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Safir camlı akıllı telefon dayanıklılık testinde!”

  1. Anonim dedi ki:

    Mesleğim icabı tam da aradığım cihaz. Ancak Türkiye satışı sanırım yok. 🙁

  2. ikspi dedi ki:

    Benim için çizilmemesinden çok düşünce kırılmaması önemli ekran için.

" Safir camlı akıllı telefon dayanıklılık testinde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Safir camlı akıllı telefon dayanıklılık testinde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Safir camlı akıllı telefon dayanıklılık testinde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "