Okunma

Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti!


25 Aralık 2015 Cuma 20:00
Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti!

Japonya’da yer alan Riken Üniversitesi bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir Kök Hücre çalışması, laboratuvar ortamında Retina hücresi üretilmesini mümkün kıldı.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu bu gelişme, “Retinitis Pigmentosa” isimli genetik bir görme sorununa çözüm olabilecek!

Söz konusu bu gelişmenin detaylarına değinmek gerekirse Japon bilim insanları, Retina hücresi üretim girişimleri için maymunlardan yararlanmayı tercih etmiş.

15-12/25/news_1-laboratuvar-ortaminda-retina-hucresi-uretildi-2015.jpg

Bu tercihin altında yatan temel sebep ise, söz konusu genetik RP görme sorunu hastalığının, maymunlar üzerinde de görülebiliyor olması…

İki RP hastası olan maymunlara aktarılan kök hücreler aracılığı ile üretilen Retina hücreleri, geçen 3 hafta sonrasında görme bozukluğunu azaltmaya yeterli olmuş.

Şu an için çalışmalara devam edeceklerini belirten bilim insanları, sonraki evrelerde ise insan denekler üzerinde çalışmalara geçebileceklerini belirttiler. Öyle görünüyor ki kök hücre çalışmaları, genetik sorunlar başta olmak üzere birçok derde deva olmanın yolunu açmaya devam edecek.

:: Japonya’dan gelen bu bilimsel gelişme ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter artık dünyam karardı sınıf öğretmenli bölümünü bitirdim evlendim ama bu hastalık yüzünden ne öğretmen olabildim nede hayattan tat alabiliyorum Yarabbim sanadır duam bu aziz mübarek Miraç kandili suyu ismetine şafi isminin suyu hürmeti üzerine gözlerimize şifa ver bu hastalıktan iz kalmayacak şekilde kurtar Yarabbim. Amin …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  "Bilim insanı" denmesinin sebebi, bilim adamı denildiğinde sadece erkekler kastedildiğinden dolayı, kadın bilim "adamı" söylenemeyeceği içindir. Bilim insanı denilince hem erkek hem kadın bilim "insan"larını genellemiş oluyorsunuz. Basitçe anlatmaya çalıştım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yakinda apple retina ekranda kullanir hic geride kalmaZ

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biktik bu haberlerden yasim 31yaslaniyorum artik masallarla uyutmayin yoksa ecel uyutacak bizi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ne desinler sut disileri birligi mi desinler. Arastirin dedik bir de dusunun mu diyelim. Komutsuz bir is yapamiyor musunuz?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Abu güzel bir haber işte…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı abi youtube da adblock'a saydırdın iyi güzel ben de kullanmıyorum da, siteye her girişimde tam sayfa reklam göstermek nedir kullanan niye kullanıyor bi düşünün.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kök hücre sayesinde her parçamızı yenileceğiz yakında. Bundan 5 sene önce bir Türk doktor demişti sprey şişeyi kesilen yerinize sıkacaksınız, aynı wolverine gibi saniyeler içinde iyileşecek.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  youtubedaki Prof. Dr. Güngör Sobacı – Retinitis Pigmentosa / Tavuk Karası Kök Hücre Tedavisi NTV isimli videodaki habere göre dünyada ilk 2014 de Türkiyede denenmiş

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba bu retina yırtılmasını düzeltebilir mi???

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sütü de dişiler üretir ama mesela ineklerin ürettiği sütü işleyen süt ürünleri haline getirenler de kendilerine süt üreticileri birliği derler :))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Japon bilim insani olmaz. Japon bilim adami olur. Biraz arastirin

" Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "