Okunma

Laboratuvarda tavuk ve ördek eti üretildi


17 Mart 2017 Cuma 15:00
Laboratuvarda tavuk ve ördek eti üretildi

Tavuk olmadan yumurta, inek olmadan süt üretiminin yapılacağı günlere emin adımlarla ilerlerken, bir diğer aşama olan hayvansız et üretimi testi başarıyla gerçekleşti.

Memphis Meats, “daha iyi et, daha iyi dünya” sloganıyla laboratuvar ortamında et üretimine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce sığır eti üreten, hatta köftesini de yapan şirket, bu sefer kümes hayvancılığına yönelik çalışmalarını duyurdu.

Laboratuvar ortamında üretilen et sağlıklı olur mu?

Memphis Meats, dünyadaki birçok ülkenin yemek kültüründe önemli bir yeri olan tavuk ve ördek etini laboratuvar ortamında üretmeyi başardı. Böylelikle laboratuvar menüsüne kızarmış tavuk ve bir avuç turuncu ördek de eklenmiş oldu.

17-03/17/laboratuvar-et-aretimi-shiftdelete.jpg

Hücrelerin kültürlenmesi ile yapılan bu üretimde, hayvanlara herhangi bir zarar verilmiyor. Laboratuvar ortamında et üretimiyle hayvancılıktaki yiyecek, su, bakım maliyetlerinin ortadan kalkması amaçlanıyor. Şirket ayrıca, Daha iyi et, daha iyi dünya sloganıyla et üretiminin daha sağlıklı bir şekilde yapılacağını, sıradan hayvancılıktaki ette parazit oluşumunun önüne geçileceğini belirtiyor.

Laboratuvar ortamında daha temiz ve daha sağlıklı et üretiminin yanı sıra kültürleme ile üretimin çevre için de faydaları bulunuyor. Hayvancılıkta, çevre için önemli bir problem olan havaya sera gazı salınımının da önüne geçilebilecek. Peki bu tavukları biz ne zaman yiyebileceğiz?

17-03/17/laboratuvarda-et-shiftdelete.jpg

Birçok bilimsel ve teknolojik çalışmada olduğu gibi laboratuvarda et üretiminin de önündeki en büyük problem maliyet. Bu yöntemle üretilen 1 kilo tavuğun bedeli şu an 9000 dolar seviyelerinde. Daha ucuza üretmek için çalışmalarını sürdüren şirket, 2021 yılında etleri müşterilere sunmayı planlıyor. Sadece birkaç yıl içinde gıda ve teknoloji anlayışımız ile buna bağlı mesleklerde önemli değişimler yaşanacak gibi görünüyor.

:: Sizlerin laboratuvar ortamında gıda üretimi hakkındaki düşünceleriniz nedir?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Laboratuvarda tavuk ve ördek eti üretildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sadece teori, ama bu yiyecek haram sayılmayacaktır çünkü canlı öldürmüyoruz. Ama sağlık konusunda uzun vadede şüphelerim var. Yapay protein ne kadar sağlıklı olabilir bilmiyorum tabi şuan kullandığımız ilaçlarda da var. Düşündürücü ama kullanacağımı sanmıyorum zaten bu teknolojiye mecbur kalacağımız zaman zaten kıyamet kopar gibime geliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Helal sayılır mı acaba?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  doğal olmayan her şey vücuda zaralıdır. yan etkisine şaşıraçaksınız.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda yediğimiz tavuklarda zaten fabrikada üretiliyorlar. Doğal falan yok artık, gıda yetmiyor dünyaya çünkü

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir histolog olarak oldukça sağlıklı bir yöntem olarak görüyorum. Hücresel bazda en azından bozuk ve hasarlı hücre oluşumu engellenebilir. Doğal olan ette aynı şekilde meydana gelmektedir. Bunda sadece nefes alabilen sevebileceğimiz duygusal bağ kurabileceğimiz bir hayvan yok sadece hayvana ait dokunun kültürlenerek hücre çoğaltılması ile elde ediliyor. Ayrıca maliyeti o kadar yüksek değil. Firma sadece bunun yeni olduğunu belirterek fiyatı yüksek vermeye çalışmış. İçerisinde vitamin ve protein yapı taşlarını barındıran özel solüsyonlar içinde hücrelerin çoğaltılması halk dilinde mayalandırma diye özetleyebiliriz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  oldurduler hayvanciligi turkiyede bu ne nedir ya

 7. SDN Okuru dedi ki:

  3 boyutlu yaziciyla mi ahahah :))

 8. SDN Okuru dedi ki:

  süper! hep aynı markalardan bıktık. artık farklı lezzetler de tadalım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji'nin insan hayatına faydaları olduğu gibi zararlarıda ***** her zaman doğal olan en iyisidir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçek etten ucuz olsun

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Matrix filmi gerceklesmeye basladi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Eminle ne alakası var bunun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yakında hayvancılıkta bitecek

 15. SDN Okuru dedi ki:

  tavuk döner 1tl olsun 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Haberde şöyle bir cümle var "Bu yöntemle üretilen 1 kilo tavuğun bedeli şu an 9000 dolar seviyelerinde".Arkadaşlar internette hepimiz görmüşüzdür 1956 senesine ait bir resim sadece 5 mb bir disc kocaman bir piano kadardı onu uçağa bindirmeye çalışıyorlardı,şimdi ise 2 terebayt destekleyen telefonlar var.o halde bundan 50 sene sonrayı hayak edemiyorum,teknoloji çok hızlı ***** be 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bir emin çıtak haberi fjkdkd

" Laboratuvarda tavuk ve ördek eti üretildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Laboratuvarda tavuk ve ördek eti üretildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Laboratuvarda tavuk ve ördek eti üretildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "