Okunma

Lamba anahtarı akıllı hale geliyor: Kleverness


23 Kasım 2017 Perşembe 21:05
Lamba anahtarı akıllı hale geliyor: Kleverness

Öne çıkan girişimler listemizde Perşembe gününde, lambalarınızı değiştirmeden onları çok daha akıllı hale getirebileceğiniz bir ürünü sizlere tanıtıyoruz. Kleverness sayesinde klasik lamba anahtarı, akıllı hale gelecek.

Kleverness ile lamba anahtarı kavramı değişiyor

Günümüzde evlerimiz ve işyerlerimizde kullandığımız standart klasik lamba anahtarları, teknolojinin gerisinde kaldı.

Kleverness ekibinin amacı; lambalarımızı akıllı hale getirmeden, anahtarlarınızı akıllı hale getirerek onların üzerindeki kontrolünüzü arttırmak ve bunu yaparken de elektrikten tasarruf etmek.

Peki Kleverness nasıl çalışıyor?

İlk olarak, ana cihaz olan Kleverness Hub’ı modeminize bağlıyorsunuz.

Kleverness Hub, evinizin içerisindeki Kleverness lamba anahtarlarına radyo frekansları üzerinden bağlanıyor. 45 metre uzaklığa kadar tüm lamba anahtarlarına bağlanabilen Kleverness Hub’a maksimum bağlayabileceğiniz lamba anahtarı sayısı ise 512.

Parlak beyaz ve siyah renklerinde sunulan Kleverness lamba anahtarları, bağlantı esnasında özel bir tesisata ihtiyaç duymuyor. Mevcut kullanmakta olduğunuz lamba anahtarlarınızı çıkarıp, ilgili kabloları Kleverness’e bağlıyorsunuz.

Aynı zamanda lamba anahtarları, ana cihaz ile radyo frekansları aracılığıyla bağlandığı için hem modeminizde bir yoğunluk oluşmuyor, hem de evinizde gereksiz Wi-Fi ve Bluetooth sinyalleri oluşmuyor.

Daha sonrasında akıllı telefonunuza Kleverness’in uygulamasını indirerek, gerekli kurulumu yapıyor ve lamba anahtarlarınızı tanımlıyorsunuz.

Neler yapabiliyor?

Öncelikle Kleverness’in; Apple HomeKit, Google Home, Amazon Echo ve Samsung SmartThings ev otomasyon ve asistan sistemleriyle uyumlu olduğunu belirtelim.

Kleverness lamba anahtarları üç farklı versiyon olarak tüketiciye sunuluyor; Dokunmatik kısılabilir (dimmerli), dokunmatik butonlu, ve fiş olarak.

Eğer lambalarınız kısılmaya uygunsa (klasik sarı lambalar, LED lambalar gibi / floresan hariç), lambalarınızı dilediğiniz şiddete ayarlayabilmeniz mümkün.

Bunun haricinde, Kleverness’in uygulamasını kullanarak dilerseniz konum ataması yapabiliyorsunuz. Eve yaklaştığınızda Kleverness otomatik olarak algılayıp, lambaları açabiliyor.

Kullanıcılar ekleyip, bu kullanıcılara açıp kapatabileceği lambalar konusunda yetki verebiliyorsunuz. Ev içerisindeki bütün lambaları kontrol edebiliyorsunuz.

Saate göre otomatik açılıp kapanma süresi ayarlayabiliyorsunuz. Zamanla yapay zeka, ev içerisinde bulunma sürenizi ve genel uyku sürenizi öğrenip hesaplayarak size kolaylık sağlıyor.

Eve girerken, veya evden çıkarken yada uyumak üzereyken tek komutla tüm lambaları açıp kapatabiliyorsunuz. Lambaların ömrünün sonuna geldiğinde bildirimini alıyorsunuz.

Oda oda, kullanılan elektrik oranını ve kimin lambaları açıp kapattığını görebiliyorsunuz.

Teslimat tarihi ve fiyatlar

Mayıs 2018’de teslimatı planlanan Kleverness, Kickstarter üzerinden desteklerinizi bekliyor.

Yukarıda da yazdığımız gibi, aşağıdaki paketlerde lamba anahtarlarının 3 farklı varyasyon olarak sunulduğunu göreceksiniz.

Eğer evinizde kullandığınız lambalar floresan veya kısılmayan türde lambalar ise, dokunmatik dimmerli anahtar tercih etmemeniz gerekiyor. LED lambalar ve klasik sarı lambalar, kısılabilir lambalar olduğundan onlarda dimmerli anahtar tercih edebilirsiniz.

Dokunmatik butonlu olan lamba anahtarı, üç lambaya kadar destekliyor. Dimmerli anahtar ise sadece bir lamba. Dolayısıyla, lambalarınız kısılabilir olsa dahi tasarruf etmek açısından dimmerli anahtar yerine dokunmatik butonlu anahtar alabilirsiniz.

Üçüncü versiyon olan fişli lamba anahtarını, Türkiye’de kullanımı olmadığından paketlere dahil etmedik.

Bazı paketler;

1 Adet Kleverness Paketi (1 Merkez, 1 Dokunmatik Buton veya Dimmer anahtarı içerir) (100 Stok) –> 87$

1 Adet Kleverness Paketi (1 Merkez, 1 Dokunmatik Buton veya Dimmer anahtarı içerir) –> 99$

1 Adet Kleverness Paketi (1 Merkez, 2 Dokunmatik Buton veya Dimmer anahtarı içerir) –> 149$

Ek olarak;

İstediğiniz her ek dokunmatik buton anahtar için –> 49$

İstediğiniz her ek dokunmatik dimmer kısılabilir anahtar için –> 49$

Not: Yukarıda belirttiğimiz 1 dokunmatik buton, 3 lambaya kadar desteklemektedir.

Ürün hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayın.

:: Akıllı ev otomasyonu, istediğiniz seviyeye geldi mi?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Lamba anahtarı akıllı hale geliyor: Kleverness”

 1. Ergin dedi ki:

  Bir konu atlanmış, pratikde uygulama konusu. O anahtarın nasıl enerji alacağı. Türkiye’de klasik elektrik tesisatlarında anahtara nötr gelmez, sadece faz gelir. Nötr gelmediği için de bunu direkt uygulayamazsın..
  Bu tür sistemlerde en büyük sıkıntı standard olmayan elektrik tesisatı maalesef.

 2. Kerim dedi ki:

  Bu anlatilan sistemde hic bir tasarruf soz konusu degildir. Bu tipik amerikan mantigidir. Eve gelince butun isiklarini acarlar amerikalilar. Gereksiz gereksiz enerji harcarlar. Dunya elektrik tuketiminde birinci siradaki ulkedir. Cin, japonya, hindistan gibi ulkelerde sanayi ve elektronik olarak calisan urun sayisi amerikadan kat kat fazla oldugu halde onlar kadar elektrik kullanmazlar. Cunku Amerikalilar kadar musrif hicbir millet yoktur.

 3. Kerim dedi ki:

  Cocugum, akilli urun olmaz. Akilli insan olur. Biraz akilli olun da insandan baska bir objeye akilli demeyin.

 4. Kemal dedi ki:

  iyiymiş.. çıksın da alırız..

" Lamba anahtarı akıllı hale geliyor: Kleverness konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lamba anahtarı akıllı hale geliyor: Kleverness ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lamba anahtarı akıllı hale geliyor: Kleverness ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "