Okunma

Lastik erimesini ölçen sensör!


15 Haziran 2017 Perşembe 19:30
Lastik erimesini ölçen sensör!

Otomobil lastikleri, yol üzerinde hareket ettikçe zamanla aşınarak erir. Bu erime durumu hakkında, şimdiye kadar sadece göz ile bakılarak karar verilip, lastik değiştirilmekteydi. Duke Üniversitesi’ndeki elektrik mühendisleri, bunu yüksek hassasiyetli hale getirmek için lastik aşınmasını gerçek zamanlı olarak ölçen birsensör geliştirdi. Fetch Automotive Design Group ile işbirliği içinde tasarlanan cihaz, yüzde 99 doğrulukla milimetre düzeyinde değişiklikleri ölçebiliyor.

Parazit miktarı ölçülüyor

Lastiğin iç kısmına yapıştırılan sensör, karbon nanotüplerden yapılmış iki elektrottan oluşuyor. Esnek bir polimid üzerinde birbirine çok yakın basılan elektrotlarda, titreşim ile birlikte elektrik alan geçişi olur. Elektrik alanın bir kısmı saçaklanma alanında birikir. Alana müdahale eden bu girişim ölçülerek parazit miktarı yani aşınma miktarı ölçülebiliyor.

17-06/15/lastik-sensoru-shiftdelete.jpg

Bu sensör teknolojisi, metalik malzemelerde başarı sağlamasa da lastiklerde sorunsuz şekilde çalışabiliyor. Geliştirme çalışmaları devam eden sensör sisteminin direkt olarak lastiğin iç çeperinde basılı bir şekilde satılması hedefleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Lastik erimesini ölçen sensör!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Niyeh niyeh

" Lastik erimesini ölçen sensör! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lastik erimesini ölçen sensör! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lastik erimesini ölçen sensör! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "