Okunma

Lazer Isısı ile Çalışan Sabit Diskler Yolda


10 Şubat 2012 Cuma 07:30
Lazer Isısı ile Çalışan Sabit Diskler Yolda

New York Üniversitesi’nden Profesör Tom Ostler ve “multi nasyonel” yani çok uluslu ekibi, manyetik alan kullanarak veri saklamak yerine lazer ısısı kullanmanın bir yolu olduğunu ortaya çıkardı.

Bu sayede sabit disklerimizin hızlarını da yüz kat hatta daha fazla arttırabileceklerini belirtti.

Projenin başındaki isim Tom Ostler bu yeni teknolojinin, dosya ve verilerinizi saklamak ve bilgisayarlarınıza kaydetmek gibi işlemleri artık çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğini söyledi.

Ayrıca manyetik alanlardan da kurtulunacağından bilgisayarların enerji tüketiminin de çok daha aşağılara çekilebileceğini belirtti.


Lazer disklerin çalışma prensibini anlatan grafik

Normal sabit disklerde veriler manyetik alanlar kullanılarak diske kaydedilebiliyor. Manyetik alanların yerlerini değiştirerek 1 ve 0’ları diske yazabiliyoruz. Şimdilik bu yöntemin en büyük düşmanı ısı çünkü manyetik alanların bozulmasına ve demirin yer değiştirmesine neden oluyor.

Fakat Ostler ve ekibinin hazırladığı yeni sistem, ısıyı düşman olmaktan çıkararak nasıl işlevli hale getirebileceğimizi gözler önüne seriyor. Isı sayesinde herhangi bir materyalin polarizasyonunu değiştirebiliyor ve bunun için manyetik alana ihtiyaç duymuyor.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, üretilen lazer saniyenin 60 katrilyonda biri kadar sürede patlıyor ve bir akım darbesi oluşturuyor. Demirden ve Gadolinyum’dan oluşan materyalleri bu darbe ile oynatabiliyor. Fakat burada kullanılan demir ile ilgili bazı problemler ortaya çıkıyor.

Örneğin ısınan demir yerini değiştirdikten sonra aradan bir süre geçmesinin ardından soğuyor. Soğuduğunda ise yeniden istem dışı olarak yer değiştiriyor ve Ostler’ın ekibi bu sorunu çözmenin henüz bir yolunu bulabilmiş değiller.

“Single Switching Event” olarak adlandırılan bu durum, veri saklama konusunda Ostler’ın ekibinin en büyük problemi gibi gözüküyor.

Bu işlemin saniyenin beş trilyonda biri kadar bir sürede gerçekleştiğini düşünürsek, Tom Ostler‘ın ekibinin probleme çözüm üretmekte neden bu kadar zorlandığını da anlamış oluruz.

:: Lazer teknolojili sabit diskler yakında standart hale gelebilir mi? Tıklayın, forumumuzda tartışalım.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Lazer Isısı ile Çalışan Sabit Diskler Yolda”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hız değil olayın gerçekleşme süresinden bahsediyor farkı***** karıştırdın..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Projenin başında metallerin genleşmesini es geçmişler herhalde, sonradan akıllarına gelmiş.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Saniyenin beşmilyonda biri mi. Ne yani ışık hızının 16 katından fazla bir hıza mı ulaşılmış. Dalga geçiyor olmalısınız..!!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  multi nasyonel nedir yaa? zaman ayırıp da çeviremediniz mi şu kelimeyi, yazık!

" Lazer Isısı ile Çalışan Sabit Diskler Yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lazer Isısı ile Çalışan Sabit Diskler Yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lazer Isısı ile Çalışan Sabit Diskler Yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "