Okunma

LCD Monitörlere Özel Garanti


31 Mart 2010 Çarşamba 09:31
LCD  Monitörlere Özel Garanti

KTC monitörlerinin Türkiye distribütörü olan DataStar, KTC LCD monitörlerde 0 (sıfır) piksel garantisi uygulaması başlattı. Tüm KTC markalı LCD monitörlerde garanti süresi boyunca geçerli olan uygulamada ölü ya da parlak nokta ayrımı da yapılmıyor.

 

LCD monitörlerde pikseller, transistörlerle kontrol ediliyor ve bu transistörlerin herhangi birinde arıza olması “piksel hatası” denilen bir kusur oluşturuyor.(Uygun Fiyatlı HD Kamera)

LCD monitörlerde piksel kusurlarının çok sık karşılaşılmasının ana nedeni, monitörlerde kullanılan transistör sayısıyla ilgili. Her piksel, 3 alt pikselden oluşuyor ve her alt pikseli bir transistör kontrol ediyor. 1280×1024 çözünürlüğe sahip 17 inç’lik bir LCD’de toplam 1280x1024x3=3.932.160 adet transistör bulunur.

Bu kadar transistör içerisinden aslında 1-2 tanesinin arızalı olması olağan bir durum olmasına rağmen, kullanıcılar açısından ise rahatsız edici. LCD monitörlerde rastlanan piksel kusurları birkaç farklı şekilde ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de ‘ölü piksel’ olarak nitelenen hatalar. İlgili pikseli kontrol eden transistörün açılıp kapanma işlevini artık yerine getiremediği durumlarda oluşan hataya ölü piksel deniyor.(Üçü Bir Arada İnternet Çözümü)

 

DataStar Ürün Müdürü Atilla Dandiboz, LCD monitörlerdeki tek ya da gruplanmış nokta sorununun kullanıcılarının önemli bir derdi olduğunu belirterek, “Üretici ya da satıcı firmalar da genellikle 3-5 piksele kadar sorunları garanti kapsamında değerlendiriyorlar. DataStar olarak garanti süresi boyunca ölü ya da parlak fark etmez, kaç nokta olursa olsun her tür piksel sorununda KTC monitörleri değiştiriyoruz” dedi.

:: LCD montirörlerde ne gibi sorunlarla karşılaştınız?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" LCD Monitörlere Özel Garanti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LCD Monitörlere Özel Garanti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LCD Monitörlere Özel Garanti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "