Okunma

League of Legends Yeni Sisteme Geçiyor


24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00
League of Legends Yeni Sisteme Geçiyor

Sevdiğiniz bir şampiyonu seçip, online arenada kendinizi göstermek, çoğu zaman kulağa bilgisayarın yapay zekasına karşı oyun oynamaktan çok daha keyifli geliyor. Oysa işin içine insan faktörü girince, bazen yapay zekaya hasret kalıyoruz. Bunun en iyi örneği ise MOBA denen 5’er kişilik takımların aynı haritada mücadele ettiği strateji oyunları.

Özellikle League of Legends ya da bilinen adıyla LoL, bugüne kadar küçük yaştaki oyuncuların ilgi odağı olması nedeniyle, daha aklı başında oyunculara 5v5 savaşlarda soğuk terler döktürdü. Üstelik tek sıkıntı oyuncuların yeteneksizliği de değil.

Dilinin kemiği olmayan bu küçük kardeşlerimiz, mutlu başlayan bir oyun akşamını bir araba dolusu hakaret ve sinir kriziyle kapatmanıza neden olabiliyor. Onlar için çeşitli akrabalara ya da ölmüş ecdada sövmek gayet normal ve eğlenceli bir şey sayılıyor çünkü.

Daha keyifli bir LoL mümkün mü?

Riot, sonunda bu konuya el atma kararı aldı ve herhangi bir şekilde rahatsız edici söylemlerde bulunarak diğer oyunculara LoL’ü zehir edenleri çok daha yoğun biçimde ligden elemeye hazırlanıyor. Bu amaçla insan yorumlarına, “makine bazlı öğrenme” eklenerek sivri dilli oyuncular “törpülenecek“.

Cezai yaptırımlara maruz kalacak 9 kusurlu hareket listesinde bilerek karşı takıma avantaj sağlama (feedleme), ırkçı sözler sarfetme, ölüm tehdidinde bulunma ve homofobi gibi maddeler dikkat çekiyor. Henüz test aşamasında bulunan bu sistem canlı kullanıma geçerse, umuyoruz ki çok daha fazla sayıda ve isabetli ban uygulamasıyla karşılaşabileceğiz.

Küfür ederken iki kere düşünün

Riot ayrıca daha şeffaf bir yaklaşım izleyerek, haksız yere ceza aldığını iddia eden kullanıcılarla, ilgili cezaya sebep olan konuşmaları paylaşma yoluna gidecek. Böylelikle kim haklı kim haksız açık biçimde ortaya çıkacak. Bu önemli adımların, kaliteli ve eğlenceli bir oyunu sinir harbine dönüştüren oyuncuları ince ince ayıklamasını diliyoruz.

Videoyu YouTube üzerinden izlemek için tıklayın.

:: League of Legends oynuyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “League of Legends Yeni Sisteme Geçiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gerekli olan birşeydi umarım sorunsuz çalışır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Fazla söze gerek yok. Twitchde canlı yayında yan tarafa bakın ne küfürler var bir görün. Oyundan bu yüzden soğudum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  modern combat 5 çıktı bu arada ios,android ve Windows phone a

 4. Kaya26 dedi ki:

  Böylece West’e kaçıyoruz, kendi milletimizden kaçıyoruz… İlk Türkiye sunucusunun kapalı beta testi açıldığında ilk oyunumda bile ana bacı küfür vardı. Belki düzelir dedim Riot Games bu dedim ama yapılan ilk turnuva olan XGame de bile ne dolaplar çevirildi. Artık ne turnuva isteği kaldı ne bir şey hepsini sömürdü bu server. Hangi oyun Türkçe’ye çeviriliyorsa kaçıyorum, denemiyorum. Bizim milletimiz burayı halletmiştir diyerek.

 5. Aeolian dedi ki:

  O iş çok sakat iş. Eğer chat bazlı filtreleme yapacaklarsa ben çok rahat çaktırmadan adamı çileden çıkartırım adam küfür etmeye başlar sonra ne oldu adam suçlu oldu. Ha ben küfür, hakaret içierikli kelime görmeyiz belki chatte ama işin içine insan karışmadıkça o iş yaş. Bir insanın kasıtlı feedlediğini nasıl anlayacak oyun onu da çok merak ettim. Yeri geliyor arka arkaya doğup direk ölüyorsun. Yani kısacası çok zor iş düzgün çalışan bir sistem oturtmaları, amatörce oyunu zehir edenleri yakalar ama profesyonelce zehir edenlere karşı yapabileceği hiçbir şey ***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

 6. Aeolian dedi ki:

  O iş çok sakat iş. Eğer chat bazlı filtreleme yapacaklarsa ben çok rahat çaktırmadan adamı çileden çıkartırım adam küfür etmeye başlar sonra ne oldu adam suçlu oldu. Ha ben küfür, hakaret içierikli kelime görmeyiz belki chatte ama işin içine insan karışmadıkça o iş yaş. Bir insanın kasıtlı feedlediğini nasıl anlayacak oyun onu da çok merak ettim. Yeri geliyor arka arkaya doğup direk ölüyorsun. Yani kısacası çok zor iş düzgün çalışan bir sistem oturtmaları, amatörce oyunu zehir edenleri yakalar ama profesyonelce zehir edenlere karşı yapabileceği hiçbir şey yok.

 7. Kaya26 dedi ki:

  Kimse boşuna heveslenmesin. Türkiye sunucusunda bunun doğru düzgün uygulanacağını düşünmeyin. 1 sene boyunca biz oyuncular tribunal sistemini istedik, bizim sistemimiz Türkiye sunucusu için daha uygun deyip getirmediler hal ortada. 1 aydır west sunucusunda oynuyorum gerçekten daha kaliteli, ha orada yok mu , var ama Türkiye sunucusu kadar değil ki zaten yüksek liglerde flame, küfür söz konusu değil 10 oyunda 1 inde şahit olursunuz. Her hafta ligden düşmemek için TR’ye uğrarım, gece saatlerinde bir oyun girdim, 15 dk queue bekledim. Neyse ki 5 e 5 Challenger eşleştik(!)
  Oyun sonucu ne ? İstediği şampiyonu karşısı alınca troller, bilerek besleme ve tabi TR’nin en sevdiği şey ana bacı küfür. Bu Türkiye sunucusunun Challenger ligi, zaten kaç kişinin oraya hak ederek çıktığı da belli değil. Westin elmas 5 ile karşılaştırıyorum, oyun seviyesi ve insan seviyesi olarak fark var.

  Kısaca bu sistemden sonra West,East,NA daha huzurlu olacak , TR’de bir şey değişmeyecek.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten oyundan soğutan birşey reportlama bir işe yaramıyor inşallah böyle çözüm olur

 9. wasp071 dedi ki:

  Umarım sorunsuzca çalışır.Gerekliydi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar uğraşcaklarına 5 report yiyen banlansın bunu da mı ben söyleyeyim

 11. M.Şamil CAN dedi ki:

  Sonunda. Oyun bu her insan hata yapabilir. Hata yapan insanlara sövmem daha doğrusu sövmek alışkanlığım değildir ama klavye başından delikanlılık yapıp anama bacıma küfredenlere deli oluyorum. Çok reportladım detaylıca yazdım ama hiç bir şey de olmadı hep boşaydı.

" League of Legends Yeni Sisteme Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere League of Legends Yeni Sisteme Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda League of Legends Yeni Sisteme Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "