Okunma

LED Teknolojisi Böceklere Karşı!


19 Ekim 2014 Pazar 09:30
LED Teknolojisi Böceklere Karşı!

Her ne kadar yeni nesillerin pek umursamadığı besin zinciri, dünyadaki tüm canlıların bir işe yaradığını ve canlıların sayılarının gerektiğinden çok ya da az olmasının doğrudan besin zincirine etki ettiği biliniyor.

Örneğin bir yerde hiç bir kedi yoksa, orada fare sayısı artacaktır. Benzer pek çok örnek getirilebilir. Kurbağalar mesela sinek yer. Ekosistemde sürekli bir hayvan grubu, diğer bir hayvan grubundan beslenir. Bu da aşırılıkların ya da yoklukların oluşmasını engeller.

Her şey buraya kadar güzel. Peki LED ile böceklerin ne alakası var?

Son yıllarda kullanımı inanılmaz oranlarda artan LED teknolojisi, halojen lambalara göre çok daha düşük enerji sarfiyatıyla, çok daha yüksek aydınlatma gücü sunabiliyor. Ayrıca halojen lambalar gibi ısı da oluşturmuyor. Oluştursa da makul seviyelerin altında kalıyor.

LED lambalar, böcekleri öldürüyor!

Yeni Zellanda’da yapılan çalışmaya göre, bilim insanları LED ışıkların etrafında standart ışıklara oranla yüzde 50 daha fazla böceğin toplandığını, böylece sokak lambalarında bile kullanılmaya başlanan LED teknolojisinin artmasıyla beraber böcek ekosisteminin ciddi derecede etkileneceğini ortaya koydu.

Biliyorsunuz ışıkların yanına yaklaşan böcekler, genel olarak telef oluyorlar. Bu da demek oluyor ki, telef olacak yani ölecek böceklerin sayısı gittikçe artacak.

Bakalım bu çağrı ve uyarı, LED aydınlatma konusundaki hassasiyeti azaltacak mı? Bana sorarsanız cevabı hayır olacaktır. Her geçen gün inanılmaz artan tüketim hastalığı, ışıklandırmada da yaşanıyor. Işıl ışıl olan dünyada, gökyüzündeki yıldızları, şehiriçinde pek göremez olduk. Böyle bir durumda ilk başta her zaman olduğu gibi ekosistem düşünülmez. Daha sonra böceklerin ölmesiyle beraber sonuçlar kötüleşirse bir çözüm üretilmeye başlanır.

:: LED teknolojisinin bu negatif özelliği hakkında düşünceleriniz neler?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “LED Teknolojisi Böceklere Karşı!”

 1. GetClose dedi ki:

  Diren böcek!!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Böcekleri hala diğer hayvanların yemi olarak görenler var yazık…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon haberinde herkes mühendis, böcek haberinde herkes biolog oluyor harikayız.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok enteresan ..hiç böyle düşünmemiştim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar hızlı ve agresif ilerlemeye gerek var mı? Medeniyetin sırrı teknolojik gelişmeler olmamalı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aptal değilsen bir bilene sor demişler (sanırım alman atasözü)
  neyse mavi ve mor ötesine böcekler geliyor ama kızıl ötesine gelmiyor (yani bir çoğu) bu nedenden sarı yada gün ışığı denilen ışık dalga boyunda led kullanırsın sorun çözülür.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok fazla ısınmayan LED ışıklarda böcekler niye telef olsun?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sivrisinek ekosistemin bir parçası

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Belgeselden hatırladığım kadarıyla sokak lambalarında telef olan böcekler aslen geceleri rotalarını Ay’a göre belirleyen böcekler. Sokak lambalarını Ay zannedip rota çiziyorlar lambaya yaklaşıkça açı daralıyor ve sonunda kendilerini lambanın içerisinde buluyorlar. Buradaki önemli nokta ışığın rengiymiş atıyorum sokak lambalarg beyaz değil de sarı olsa böcekler gelmeyeceklermiş. Hatırladıklarım bunlar daha detaylı bir araştırmayla suçlunun ledler değil de ışığın frekans değeri olduğu anlaşılabilir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş tolga hocam…

 11. MasterFather dedi ki:
 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kıyametin alametleri

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Abi kendiniz yazmışsınız ısı oluşturmuyor diye nereden ölüyor onu anlayamadım açıkcası , led süper bir teknoloji daha da gelişmesi taraftarıyım tabiki

 14. SDN Okuru dedi ki:

  sivrisinek benim neyime faydalı arkadaşım sinek neyime faydalı bırak ölsün

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yorum yapan arkadaşların göz önünde bulundurmadığı ve haberi yapan arkadaşın üstüne düşmediği…arıların birer böcek olarak sınıflandırıldığı ve einstein o ünlü sözü “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” dikkat çekilmek istenen bu aslında..Herkes kendi hayatını düşündüğün için çevresini umursamıyor fazla

 16. SDN Okuru dedi ki:

  El padrinoya katılıyorum

 17. mehmet12671 dedi ki:

  Bazý zeki arkadaþlar kendince yorumlar yapmýþlar zararý yok diye. Þu bir kesinki dünyaya çok fazla zarar veriyoruz, her canlý bizim yaþamýmýz için önemli.. Arada bir böyle çevre dostu haberler görüyorsak alaya almayýnda olan çevreci haberlerde azalmasýn. Sabahtan akþama kadar telefon haberi okumaktan gýna geldi.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar bocek ilaclama araclarina alternatif bulmus haberiniz yok 😀

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Çok saçma geldi led’den böcek ölmesi 🙂 yazın kapı pencere açık akşam oldumu lambada bir sürü böcek oluyor sabaha hiç biri kalmıyor ölseler yerde, sağda, solda gözükür ama denk bile gelmedim 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Belediyeler artık sokaklara böcek ilacı sıkmayı bırakabilir mi yani?

 21. seckyn dedi ki:

  Ýyide böcekler lambalarýn oluþturduðu ýsýdan ölüyor. Led ýþýkta etrafa çok daha az ýsý yaydýðýndan çok daha fazla böcek öleceðini çýkaramayýz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Belediye zaten böcek, haşere tarzı mikro organizmalar ölsün diye her gün ilaçlıyor sokakları. Bu durum onlar için büyük nimet bence

 23. El Padrino dedi ki:

  Böcekler kolay kolay ***** diðer noktada böcekler ýþýðýn etrafýnda uçuþuyor diye ö***** ve kuþlar tarafýndan avlaný***** ve kuþlar zaten bir þekilde böcekleri avlý***** yaptýðýmýz yarasalarýn ve kuþlarýn iþini kolaylaþtýrmak sadece.

 24. Dogukan_gti dedi ki:

  Iþýk kirliliði apayrý bir sorun zaten. Olaðanüstü güzellikteki göktaþý yaðmurlarýný bile göremez olduk þehir ýþýklarýndan.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ampulün icadından önce ne oluyordu?

 26. KatyPerry dedi ki:

  bu olay sadece þehirdeki böceklerle alakalý . Zaten þehirde böcek olsa ne olmasa ne þehirde kurbaðamý varký o böceklerle beslensin ? Zaten doða ortamýnda yeteri kadar böcek sýnýrsýz

 27. Mussolini dedi ki:

  Leman sam konuya bekleniyor

 28. Mr.Awesome dedi ki:

  Güzel bir haber. Fakat devletler için bir þey ifade etmez ne zaman ki iþler kötüleþir ee o zamanda iþ iþten geçmiþ olur

" LED Teknolojisi Böceklere Karşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LED Teknolojisi Böceklere Karşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LED Teknolojisi Böceklere Karşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "