Lenovo Çevreyi Koruyacak


15 Temmuz 2010 Perşembe 14:00
Lenovo Çevreyi Koruyacak

Teknoloji firmaları küresel ısınmanın giderek artış göstermesinden sonra komuoyuna çevre dostu yüzlerini görtermek için uğraşıyor. Lenovo yaptığı basın açıklamasıyla tüm dünyaya yeni çevre dostu politikalarını tanıttı.

Firma Amerika Çevre Koruma Ajansı (EPA) ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında, nakliye endüstrisi ve iş ortakları 2012 yılından itibaren her yıl ürünlerin üretiminden ve nakliyesinden kaynaklanan 66 milyon metrik ton karbondioksit ve 200.000 ton nitrojen oksit yayılımını azaltmayı hedefliyor.

Lenovo, kendi üretim sahalarında ortaya çıkan zararsız katı atıkların yüzde 97‘sini yine üretim sahasında kullanılmak üzere geri dönüşüme uğrattığını da açıkladı. Firma buğurda ürünlerinde arkadan aydınlatmalı LED ekranlar ve düşük enerji tüketen işlemciler gibi bilgisayarların enerji tasarrufuna yönelik teknolojilerini ve özellikleri etkin olarak kullanıyor.

Firmanın yeşil projeleri nedir?

Paketleme malzemelerinde köpük yerine yüzde 100 geri dönüştürülebilir malzeme kullanarak yılda 750 ton tasarruf eden Lenovo, bu sayede önceden kullanılan yakıt miktarının ve emisyonun sadece onda birini tüketiyor. Lenovo ürünlerinin nakliyatında hava taşımacılığına oranla daha düşük yakıt harcanılan deniz taşımacılığının kullanımını giderek artırıyor.

 

 • 2007-2008 yıllarında Lenovo, 17.000 metrik ton atığın bilgisayar ekipmanı olarak yeniden kullanımını sağladı. Bu yeniden kullanılan atıkların;

  • Yüzde 50‘den fazlası ürün ya da ürün parçası olarak kullanıldı
  • Yüzde 43‘e yakın olan bölümünün çeşitli materyaller olarak kullanılmak üzere geri dönüşümü sağlandı. Yüzde 5‘ine yakın bir bölümü yakılarak yok edildi.
  • Sadece yüzde 1.21‘i çöp depolama alanına atıldı.

 • 2005 yılından beri Lenovo 14 milyon pounddan fazla geri dönüşümlü plastik kullandı. Bu rakam yaklaşık olarak 450 milyon su şişesine denk geliyor.

 

 • 2009 yılında Lenovo monitörlerinin üretiminde kullanılan plastiğin yüzde 30‘undan fazlası, düşük oranlı halojen içeren geri dönüşümlü plastikten üretildi. Yine 2009 yılından itibaren üretilen bütün ThinkVision monitörler geri dönüşüm materyalleri içeriyor.

Lenovo, masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları, iş istasyonları ve monitörleriyle 2.000 kimyasal emisyonu varan kapsamlı testleri geçerek GREENGUARD sertifikasına sahip oldu.

Tüketicilere ipucu verdiler

Güç Yönetimi Araçlarını Kullanın: Bilgisayarınızı 10 dakikadan fazla kullanmadığınız zaman devreye girecek “uyku” moduna ayarlayın. Bilgisayarınız klavyeye veya fareye dokunduğunuz zaman “uyanır”. Ayrıca, Windows Güç Yöneticisini (Kontrol Panelà Güç Seçenekleri ) veya Lenovo ThinkPad kullanıyorsanız, ayarlarınız düzeltmek ve enerji tüketimini azaltmak için Güç Yöneticisini veya Pil ömrünü arttırma sihirbazını kullanın.

Fısıltı Modunu Öğrenin: Fısıltı modu Lenovo sisteminin The Away Manager programının bir parçasında bulabilirsiniz. Fısıltı modu teknolojisi sayesinde arka planda çalışır ve diğer uygulamalarınızdaki etkisini azaltır ve böylece işinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

PC ve Monitörünüzü Kapatın: Bilgisayarınızı 20 dakikadan fazla kullanmayacaksanız monitörünüzü kapatın. Eğer bilgisayarınızı 2 saatten fazla kullanmayacaksanız CPU‘yu ve monitörün ikisini birlikte kapatın. Örneğin; 17″ bir monitör 100’den 150 Watt’a kadar harcar. Bilgisayar açıldığında küçük bir artma olmasına rağmen, bu az miktar enerji bile bilgisayarın saatlerce açık kaldığı zaman harcadığı enerjiden daha azdır.

Erteleme Modunu Keşfedin: Erteleme modu bilgisayarınızı gece kapattığınız zamanki kadar verim sağlar. Bilgisayarınızın erteleme modundan çıkması sadece 2 ila 5 saniye alır. Sadece 100 KW enerji kullanımı azalmasıyla, bir yılda 40 kilogram zararlı yayılımı önlemeye yardımcı olursunuz.

LCD Monitör Kullanın: LCD monitörler klasik monitörlere göre yüzde 50 ila 70’e kadar daha az enerji harcar. 10 dakikadan fazla kullanmadığınız zaman, LCD monitörünüzü kapatacak Güç Yöneticisi ayarını yapın.

ENERGY STAR: Bilgisayar alacağınız zaman, energy star  sertifikalı olmasına özen gösterin. Bu sertifikalı bilgisayarlar, uyku moduna geçerek 15 Watt veya daha az ernerji tüketir. Bu da Güç Yöneticisi Özelliklerine sahip olmayan bilgisayarlara göre yüzde 70 daha az enerji harcaması anlamına gelir.

Düşük Voltaj: İşlemci alırken düşük voltajlı olanları tercih edin.

EPAT Sertifikalı Ürünler Kullanın: Dünyada 40 ülkede, seri üreticileri tarafından 23 gerekli çevresel performans kriterlerini karşılayan masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve monitörler EPAT’a kayıtlıdır. Bu ürünler altın, gümüş ve bronz olarak sınıflandırılmıştır.

Geri Dönüşüme Katkında Bulunun: Bilgisayarlarınızı geri dönüştürün. Geri dönüşüm sayesinde, zararlı metaller ve plastik parçalar çıkartılmış olur ve yeni ürünler yapmak için yeniden kullanılır.

Bilgisayarınızı kullanırken çevreye özen gösterin: Geri dönüşümlü kağıtlar kullanın ve daha az çıktı almaya çalışın!

:: Firmanın bu yatırımını diğer teknoloji şirketlerinin de uygulamasını ister misiniz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Lenovo Çevreyi Koruyacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lenovo Çevreyi Koruyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lenovo Çevreyi Koruyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!