Okunma

Lexus’un Ay araçları ortaya çıktı!


21 Ocak 2020 Salı 13:15
Lexus’un Ay araçları ortaya çıktı!

Lexus Ay aracı tasarımları görücüye çıktı. Fütüristik tasarımlar yapan şirket, Dünyamızın tek doğal uydusunda hangi modellerle seyahat edebileceğimize dair bazı tasarımları ortaya koydu. Bu tasarımlar ile Ay’da seyahat gerçekleştirilebilecek.

Bilim insanları, özel uzay taşımacılığı şirketleri ve uzay ajansları, daha önce insanlı uçuşun yapıldığı Ay’da bu kez kalıcı olmanın yollarını arıyor. Koloni kurularak Ay’ın bir üs haline getirilmesi hedefleniyor. “Ay’da nasıl seyahat edeceğiz?” sorusuna yanıt arayan Lexus, tasarladığı modelleri paylaştı.

Lexus Ay aracı tasarımlarını paylaştı

Lexus’u üreten Toyota’nın tasarım stüdyosu, Document Journal dergisi için Ay’da kullanılabilecek 7 adet konsept tasarıma imza attı. Tasarımlar, adeta bilim kurgu filmlerini andırıyor. Lexus, Ay aracı tasarımları paylaşımında Zero Gravity adlı özel bir motosiklete yer verdi. Lexus Ay aracı tasarımları oldukça heyecan verici.

Motosikletin tekerlekleri yok. Araç, manyetik levitasyon ile (bir nesnenin manyetik alanlar dışında desteksiz olarak havada kaldığı yöntem) ayakları yerden kesiyor. Bu arada tasarımlar, Lexus’un henüz geliştirme aşamasında olduğu LF-30 elektrikli konseptinin gelecek nesil EV tasarımını yansıtıyor.

Diğer konseptler de birbirinden oldukça ilginç olsa gerek. Zira, Ay’da seyahat edenler manzaranın keyfini çıkarsın diye Cosmos‘ta oldukça fazla cam kullanılmış. Bouncing Moon Roller ise geniş bir arazide herhangi bir açıyla hem zıplıyor hem de yuvarlanabiliyor.

Lunar Cruiser, Ay’ın engebeli arazilerinde yumuşak sürüş sağlarken, Moon Racer eğlence amacıyla tasarlandı. Son olarak Lexus Lunar Mission, insanları Dünya’dan Ay’a taşıyacak.

Tabii ki, bunların hepsi sadece konsept. Gerçek Ay araçları çok daha az heyecan verici görünebilir. Yine de bu gibi araçları Ay yüzeyinin etrafında uçarken görebilmek, hatta içindeyken uçmak ne de güzel olur.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Lexus’un Ay araçları ortaya çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lexus’un Ay araçları ortaya çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lexus’un Ay araçları ortaya çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "