LG büyümeye devam ediyor!


26 Temmuz 2018 Perşembe 16:50
LG büyümeye devam ediyor!

Son yıllarda, akıllı telefon pazarında, özellikle de ülkemizde, gelir kaybı yaşayan LG, 2018 yılı 2. çeyrek dönem finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, akıllı telefon bölümündeki zarar rağmen, LG büyümeye devam ediyor.

LG, 2018 yılı 2. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

LG Electronics Inc. (LG), 2018’in ikinci çeyreğinde global konsolide satışların 13,9 milyar dolara ve işletme karının da 715,1 milyon dolara ulaştığını açıkladı. İkinci çeyrekteki satışları yüzde 3,2 artarken işletme karı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1 arttı. Ev aletleri ve iklimlendirme çözümlerinin yanı sıra ev eğlence sistemlerindeki güçlü karlılık araç parçaları ve mobil iletişimdeki işletme zararlarını dengeledi.

2018 ilk yarıyıl satışları ve işletme karı tüm zamanların en yükseği olarak gerçekleşti. Ciro, 2017’nin ilk yarısının yüzde 3,2 üstünde 28 milyar dolar olurken işletme gelirleri de yüzde 18,5’lik artışla 1,7 milyar dolar seviyesine ulaştı. Pazarın durumu, rekabet ve uluslararası ticaret ortamının belirsizliklerine rağmen LG, ikinci yarıyıla fiyat rekabeti ve karlı büyümeye odaklanarak giriyor.

Akıllı telefon bölümünde zarar açıklandı

LG Mobile, 192,2 milyon dolarlık satış gerçekleştirirken 171,95 milyon dolarlık işletme zararı açıkladı. Çeyrek satışları global akıllı telefon pazarındaki yavaş büyümeye bağlı olarak geçen yıla göre düşerken Latin Amerika’da da talepler orta sınıf akıllı telefonlardan alt sınıfa doğru bir eğilim gösterdi. İkinci çeyrek işletme zararı yeni üst sınıf akıllı telefonların pazara sunulması nedeniyle yapılan anlaşmalı satışlar ve artan pazarlama yatırımları nedeniyle yüksek oldu. Üst sınıf akıllı telefon kategorisindeki rekabetin ikinci yarıda sertleşmesi ama büyümenin durağan olması beklendiğinden şirket işletme yapısını geliştirmeye ve yeni üst sınıf LG G7 ThinQ ve LG V35 ThinQ akıllı telefonlarını dünya genelindeki kilit pazarlarda satışlarını artırmaya yönelik çalışmalarda bulunacak.

Diğer kategorilerde kar açıklandı!

LG Ev Eşyaları ve İklimlendirme Bölümü, 2018’in ikinci çeyrek satışlarının 4,88 milyar dolar ve işletme karının da 424,04 milyon dolar olduğunu açıkladı. Çeyrek cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 artarken klimalardaki yüksek sezon satışları ve özellikle yerel Kore pazarındaki LG Styler giysi bakım sistemleri ve hava temizleme cihazlarının artan sevkiyatının bunda önemli bir rolü var. Üst sınıf çamaşır makineleri ve buzdolaplarının satışları ve maliyet yönetiminin yüksek hammadde fiyatlarını ve olumsuz döviz kurunu dengelemesi sayesinde çeyrek işletme geliri 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 1,7 artış gösterdi. LG Ev Eşyaları ve İklimlendirme’nin ilk yarıyıl cirosu ilk kez 94,66 milyar doların üzerine çıkarak bölümün şirket tarihindeki en yüksek cirosu oldu.

LG Ev Eğlence ve Sinema Sistemleri Bölümü, ikinci çeyrekte 3,54 milyar dolarlık satış ve 377,48 milyon dolar işletme karı gerçekleştirdi. OLED TV, SUPER UHD TV ve diğer üst sınıf ürünlerin satışlarına bağlı olarak 2017’nin ilk çeyreğine göre ciroda yüzde 4,1’lik artış kaydedildi. İşletme karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,1 artarak 2018’in ilk çeyreğinde yakaladığı çift haneli büyümeyi tekrarladı. Global TV pazarında ikinci yarıyılda Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’daki ekonomik gerilemeye bağlı olarak talep azalması öngörülürken şirket, üst sınıf ürünlerin artan satışları ve fiyat rekabetini daha da ileri götürerek karlılık stratejisini sürdürmeyi amaçlıyor.

LG Kurumsal Ürün Bölümü ikinci çeyrekte 545,82 milyon dolarlık satışla 36,17 milyon dolarlık işletme karı gerçekleştirdi. Cirolar büyük boyutlu dijital yönlendirme ürünleri ve yüksek verimlilikli güneş modülleri sayesinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 10,7 arttı. İşletme karı, üst sınıf ürünlerin artan satışları ve gelişen fiyat rekabeti ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73,3 üstünde oldu. İkinci yarıda üst sınıf dijital yönlendirme ürünlerine olan talebin devam edeceği beklenirken güneş modülü iş kolu ise devamlı bir değişim içinde olan uluslararası ticaret ortamındaki artan rekabetle ve pazardaki diğer sorunlarla karşı karşıya kalacak.

Yapılan finansal sonuç açıklamalarına göre, akıllı telefon ve araç yedek parçaları bölümü, yılın ilk 6 aylık döneminde şirketi zarara soksa da, diğer ürün ve iş kategorilerinde ciddi seviyede kazanç elde edildiği açık bir şekilde görünüyor.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

LG aslında iyi firma ama sıkıntı parça üreticilerle ilgili sanırım yani fason firmaları

SDN Okuru
SDN Okuru
2 yıl önce

Telefonunu hiç kullanmadım 🙂 ama forumlar’da şurda burda yazılanları hesaba katarsak bu büyüme dengesiz gibi yani lg kanser sanki 😱

" LG büyümeye devam ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LG büyümeye devam ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LG büyümeye devam ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!