Okunma

LG G3 mü, iPhone 5s mi?


29 Mayıs 2014 Perşembe 06:00
LG G3 mü, iPhone 5s mi?

LG‘nin merakla beklenen yeni amiral gemisi G3 nihayet tanıtıldı. Özellikleriyle göz dolduran telefon, pazardaki diğer modellere de ciddi bir rakip oldu. LG G3‘ün tüm gücüyle karşısına dikildiği modellerden biri de kuşkusuz Apple‘ın iPhone 5s modeli.

Her ne kadar iki telefon arasında hem sınıf hem de zaman farkı bulunsa da, hali hazırda kendi markalarının en yeni modelleri olması nedeniyle iki cihazı karşılaştırmayı yeni telefon almayı planlayan okurlarımıza fikir vermesi açısından uygun gördük.

Her iki telefonu tasarımdan teknik özelliklere, ekrandan kameraya, pil süresinden ergonomiye birçok alanda sizler için karşılaştırdık. İşte en can alıcı başlıklarıyla LG G3iPhone 5S kapışması…

Tasarım ve Tasarım Özellikleri

Günümüzde teknolojik ürünlerin tasarımı giderek önem kazanıyor. Eskiden cihazların öncelikle işlevlerini yerine getirip getirmediği sorgulanırken, son yıllarda sunduğu estetik haz da tercih nedeni olabiliyor. Açıkça söylemek gerekirse bu konuda endüstriyi biçimlendiren marka Apple oldu.

Apple ürünlerinin tasarımlarındaki kalite, incelik ve detaylar birçok firmanın bu alanda kendini geliştirmesini sağladı. LG G3 bu alandaki güzel örneklerden birisi durumunda. Cihazın tasarımı her ne kadar öznel değerlendirmelere açık olsa da oldukça şık duruyor. iPhone 5s‘in yekpare alüminyum kasasına karşın, metal görünümü sağlayan özel malzemeli bir kasaya sahip olan LG G3‘ün mümkün olduğunca küçük tutulan boyutları da cihazın bu alanda iddialı hale gelmesini sağlıyor.

Olabildiğince inceltilmiş çerçeveleri, metal malzemenin sağladığı üst sınıf hissi, kıvrımlı hatları ve tasarımın bir parçası olan kendine özgü arka tuş takımıyla LG G3, amiral gemisi bir telefonun sahip olması gereken tasarım öğelerinin hepsine sahip.

iPhone 5s ise üzerinde çok fazla konuşulmayı gerektirmeyecek bir noktada. Apple‘ın yıllardır beğenilen tasarımının bir devamı olan cihaz, Touch ID ile güncellenmiş tasarımıyla ve daha minimalist dokunuşlarla ortaya çıkmıştı. iPhone 5‘e göre milimetrik ölçülerde küçülen ses açma kapatma ve güç tuşları, Touch ID‘nin dairesel çerçevesi ve klasik Apple çizgileri ile şekillenen iPhone 5s tasarım açısından sofistike bir çizgiyi temsil ediyor.

Bu alanda tercihin doğrudan kullanıcının kişisel beğenilerine kaldığını söylemek mümkün. Tasarım açısından her iki cihazın da üst sınıf bir akıllı telefon olmanın hakkını verdiği söyleyebiliriz.

Boyutlar

LG G3 ve iPhone 5s arasındaki kıyaslamanın kilit noktasını büyük ölçüde iki telefonun boyutları oluşturacaktır. Bu iki cihazdan birini tercih etmek isteyen kişiler, öncelikle hangi boyutun kendileri için daha uygun olduğunu sorgulamalılar.

Telefonların boyutlarında belirleyici unsur ise cihazların sahip oldukları ekran büyüklükleri. Bu nedenle boyut konusunu ekran büyüklüğünden bağımsız düşünmek doğru olmaz. iPhone 5s‘in 4 inçlik ekranına karşı LG G3‘ün phablet ölçülerine ulaşan 5,5 inçlik ekranı oldukça fazla bir alan sağlıyor. Buna bağlı olarak da telefonun boyutları giderek artıyor.

iPhone 5s‘in 123.8 x 58.6 x 7.6 mm boyutlarına karşın LG G3, 146.3 x 74.6 x 8.9 mm boyutlarına sahip. LG yeni telefonunda 5.5 inç‘lik büyük ekrana karşın boyutları olabildiğince küçük tutmayı başarmış. Buna rağmen, iPhone 5s hala tek elle kullanım olanağı ve daha fazla ergonomi sunuyor. LG G3‘ün 149 gram ağırlığına karşın, iPhone 5s 112 gram ağırlığıyla dikkat çekiyor.

Ekran

İki cihazı belki de sınıf olarak birbirinden ayıran bileşen ise sahip oldukları ekranlar. LG G3‘ün 5,5 inç ekranı, yeni cihazı akıllı telefon kategorisinden phablet kategorisine doğru itmiş durumda. Buna karşın, iPhone 5s’in 4 inç ekranı da akıllı telefon pazarında üst sınıf cihaz standartının gerisinde kalmak üzere.

Açıkçası, iPhone 5s‘in 4 inç ekranı pazardaki dev ekranlı rakipleri karşısında yetersiz denilebilecek bir noktaya doğru itiliyor. Giderek büyüyen ekranlar belirli kullanım zorluklarını beraberinde getirse de, böyle modellerin tüketici tarafında büyük ilgi gördüğü kesin.

Bu nedenle, tasarımda olduğu gibi ekran konusunda da tercih tüketiciye kalmış durumda. Eğer büyük ekran üst sınıf akıllı telefonların görünümünden ve boyutlarından hoşlanmıyorsanız, bu segmentte iPhone 5s dışında başka tercihiniz yok bile denilebilir.

Ekran boyutunun dışındaki teknik detaylara göz atılacak olursa, LG G3‘ün qHD ekranının ciddi bir piksel yoğunluğu sunduğu ve iPhone 5s‘e bu alanda fark attığı görülüyor. LG G3‘ün 538 ppi değerindeki ekranına karşın iPhone 5s‘te 326 ppi değerinde bir ekran bulunuyor.

İşlemci ve Bellek

Söz konusu olan iOS bir cihaz olduğunda, bu cihazı platform dışındaki bir başka cihazla işlemci ve bellek rekabetine sokmak çok da mantıklı değil. Çünkü, kapalı sistemde üretilen uygulamalar hali hazırda mevcut olan cihazların gücü doğrultusunda yazılıyor. Bu nedenle iPhone‘un işlemcisi teknik açıdan geri kalmış olsa bile, performans açısından tatminkar sonuçlar veriyor.

Her iki cihazın sahip olduğu işlemcileri teknik detaylarına göre kıyaslayacak olursak, LG G3‘ün daha modern ve güçlü bir işlemciye sahip olduğunu söyleyebiliriz. 2,5 GHz saat hızında çalışan 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 801 işlemcisine karşın iPhone 5s‘in 64 bit A7 işlemcisi 1,3 Ghz saat hızı sunuyor.

Bellek tarafında ise yine LG‘nin üstünlüğü bulunuyor. LG G3‘de 2 GB ve 3 GB (üst modelde) çift kanal bellekler yer alırken iPhone 5s‘de 1 GB bellek kullanılıyor.

Kamera

Akıllı telefon üreticileri arasındaki fotoğraf çözünürlüğü alanındaki rekabet son dönemde bir ölçüde durulmuşa benziyor. Önceki dönemde her yeni modelde giderek artan çözünürlüklere karşın, güncel cihazlar kötü koşullar altında bile daha iyi sonuç vermeyi amaçlayan teknolojilere odaklanıyor.

Bu nedenle, 13 megapiksel çözünürlük amiral gemisi telefonlarda son dönemin standartı oldu diyebiliriz. Apple ise son iki modelde bu çıtayı 8 megapiksel olarak belirledi ve rakiplerin bu konuda kendilerini sıkıştırmasından yakındı. Çözünürlüğü artırmak, fotoğraf kalitesi için çok bir anlam ifade etmediğinden yarış bu alandaki diğer iyileştirmelere kaymış durumda.

Her iki cihazda da düşük ışıkta görüntü kalitesini artırmaya yönelik çift LED flaş yer alıyor. Otofokus, manuel fokus, imaj stabilizasyonu, HDR ve panaroma modları her iki model için de mevcut. Buna karşın, LG G3 kızılötesi lazer desteği, ISO kontrolü, Smile Detection gibi özellikleri ile iPhone 5s‘e üstünlük sağlıyor.

Ön kamerada ise Selfie (Özçekim) akımının etkisi sürüyor. Bu türden fotoğrafların büyük rağbet görmesi, üreticileri daha yüksek çözünürlüklü ön kameralar kullanmaya itiyor. LG G3‘ün ön kamerası 2.1 megapiksel çözünürlüğüyle iPhone 5s‘in 1.2 megapiksellik FaceTime kamerasının bir adım önüne geçiyor.

Video çözünürlüğü tarafında ise LG G3 4K video yakalama desteği ile iPhone 5s‘in solluyor. Buna karşın, iPhone 5s‘in 720p çözünürlükte saniyede 120 karelik “ağır çekim” video modu LG G3‘e karşı elini güçlendiriyor.

Pil

Piller akıllı telefon kullanıcılarının kabusu durumunda. Telefonların incelen ve hafifleyen tasarımları nedeniyle piller de küçülmek zorunda. Bununla beraber pillerin sağladıkları süreler de azalıyor. LG G3′ün pil süresi hakkında kullanmadan bir fikir verebilmemiz mümkün değil.

Kağıt üzerindeki değerlere göre karşılaştırma yapacak olursak, LG G3 3000 mAh değerinde bir pile sahip. Buna karşın, iPhone 5s‘te 1570 mAh değerinde bir pil buluyor. LG G3‘ün pil avantajına karşın daha büyük ve oldukça yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. Pil konusundaki durumu cihazları günlük kullanımda test etmeden karar vermek oldukça zor.

İşletim Sistemi

İşletim sistemi alanında da özel olarak değinilmesi gereken birkaç nokta dışında fazla bir karşılaştırma şansı bulunmuyor. Zira hem Andorid hem iOS artık tüm kullanıcıların bir şekilde tanıdığı oturmuş iki büyük mobil işletim sistemi. Bu nedenle, LG G3 ve iPhone 5s üzerinden yeniden bir AndroidiOS kıyaslaması yapmak çok bir anlama ifade etmeyecektir.

LG G3‘te, Android 4.4 KitKat‘ın temel özelliklerinin dışında, ekrana bir ya da birden fazla kez art arda dokunarak cihazı uyandırma, ana ekrana erişme gibi işlevsel ve eğlenceli ek özellikler bulunuyor. iPhone 5s ise hali hazırdaki en güncel sürüm olan iOS 7‘yi kusursuz bir performansta çalıştırarak en üst düzeyde deneyimi kullanıcılara vadediyor. iPhone 5s‘in önümüzdeki günlerde tanıtılacak iOS 8 güncellemesini alacağını ve Apple‘ın cihazlarına uzun süre işletim sistemi desteği verdiğini de hatırlatmakta fayda var.

:: Akıllı telefon seçiminde öncelikli kriterinize ne? Ekran büyüklüğü, işletim sistemi, işlemci gücü vs.

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

195 yorum - “LG G3 mü, iPhone 5s mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  La g3 bin basar kamera açısından iyi çözünürlük olarak çok iyi bide onun ekranı küçük ama bu büyük appel marka diye alanlar rezil olsun lg g3 daha iyi onda fazla özellik var lg g3 ezer geçer

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki 5 s ezer

 3. SDN Okuru dedi ki:

  en kötü android telefon bile en iyi iphone dan üstündür diyerek konunun galaxy s3 mini mi iphone 6s plus mı olarak değiştirilmesini talep ediyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bişey anlamadım ama apple diyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kamera olarak iphone 5s nasıl kullanan!ar?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  5s mı g4 mü ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle 5S gayet de memnunum telden

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Daha fazla çekirdek daha güçlü işlemci anlamına gelmez ki. Geekbench testlerine bakıp single-multi core sonuçlarına bakmak lazım hangi işlemci daha güçlü. Kağıt üstündeki değil testlerdeki sonuçlara güvenmek lazım her zaman.
  iPhone 5s : 1401-2540 (Single/Multi)
  LG G3: 990-2495 (Single-Multi)

  Yani birbirine yakın performans verirler ama iPhone daha uzun ömürlüdür. Tamamen kullanım amacınıza göre düşünüp ona göre almak lazım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar yorum yapılmış yıllardır ne oldu G3 cüler patladı G3 ler hep kız arkadaşıma G3 aldım ben Iphone 5S aldım geçen yıl ve sonuç yarın ona da 5S almaya gidiyorum. Bir telefon durup dururken hiç bişey yapmazken yazılım mı çöker fark edin android tuzağını rom atacaksanız uğraşacaksanız sonuna kadar android ama onlarla uğraşmam onlar ne diyenler şaşmayın Iphone dan

 10. SDN Okuru dedi ki:

  2 çeşit telefon vardır Biri ayfoncular diğeri androitciler (Unutmayalım ki ben şimdi tablet yapsam android atarım ama ios atamam çünkü ios yasal değil bende 5s var hangisi derseniz tabiki ıphone derim çünkü bir ıphonenin yerini ancak yeni bir ıphone tutabilir bu arada benim 5s ile 6s takas yaparım varsa bana dönün .Android kullananları bırakın yaşasınlar bu devirde bi ıphone 4 ile samsung galaxy ace aynı değerde kalmıyor haberiniz ***** insanın Akıllı Iphonu olur..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 4s'im'de şarz sorunu yaşamıştım garantisi bittiği için Samsung s4 mini aldım o kadar yavaştı ki sinirden yere çarptım koruyucu kılıf sayesinde hasar görmedi şansıma satıp iPhone 5s aldım ve oh dedim.. Saatlerce oyun oynayıp film izliyorum, kitap okuyorum kılıfı kullanmadığım Zaman fazla ısınma olmuyor batarya ömrü uzun degil ve 50 YTL'lik eski telefonların çektiği yerde çekmeme problemi var ne yazık ki

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Androidden şaşmayın androidin zamanla kasmasının nedeni widgetlar güç tasarrufu ve ekran kalitesi yüksek oldugu icin son isik kullanimda grafik islemcisini yoruyor optimizasyonda apple akilli uygulama optimizasyonunu cok iyi yapiyor android telefonlar google playdeki uygulamayi direk aciyo ilerde samsung tizen isletim sistemine gecmeyi planliyo androidlerin ucuzlamasi googlein elinde bide yeni uretilen cihazlar alinsin diye yapiliyo apple laptopta niye a8 islemci kullanmiyoda intel kullaniyo ben ce siz butcenize gire alin hic bir tekefon 3 bin 2 bin etmez apple tel maliyeti nin cok ustune satiyor

 13. SDN Okuru dedi ki:

  5 aydır LG – G3 kullanıyorum Clash of clans olsun asphalt 8 olsun saatlerce oynadım ; Evet telefon aşırı ısınıyo ama gram donma gram takılma yok
  Bataryası zaten tank gibi oyun oynama sadece müzik dinle konuş bitmiyor
  Millet apple'n adı var diye ıphone 5s daha iyidir diyo 5s G3 ' ün yanında hiç bişey istedigi kadar adı olsun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  7 aydır LG – G3 k

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ıphone 5s 32 gb fiyatına 2 tane g3 al 6gb ramın olur tepe tepe kullan bi telefona 2500 tl para verilmez g3 parası için ideal sonuçta 2500tl lık telefonla karşılastırılıyor . Sizdede beyin var karar sizin bende telefon alıcaktım g3ü tercih ettim sipariş ettim sizde kaçırmayın klıksada 1269 tl lg g3 32 gb 3 ram modeli 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone nasıl oluyorda 2 sene geçse bile sıfır gibi kasmıyorda , daha yüksek özelliklere sahip g3 2 sene bile dayanmıyor .ıphone 8mp kamera yapıyorda nasıl oluyorda samsunga tekaben 16mp gibi çekiyor . ıphone nasıl oluyorda 1 gb ramle ornegın asphalt 8 i kasmadan 2 saat oynuyorda g3 1 saatte yanıyor . Iphone nasıl oluyorda daha düşük işlemci hızıyla lg g3 ten daha hızlı?Iphone nasıl oluyorda ekran görüntü kalitesi düşük olmasına rağmen lg g3ün yarısı olmasına rağmen nasıl oluyorda aynı .Iphone nasıl oluyorda hiç fiyat düşmüyorda lg 2binde 1bine bi kampanyayla düşüyor?Bu teknolojide bişiler dönüyor sanırım. BURADAN ANLIYACAĞINIZ KADARIYLA TABİKİ IPHONE ama ben g3 alıcam 2200 ile 1200 arasında çok fark var 🙂
  BUNLARI OKUSANIZ YETERLİ OLACAKTIR

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşımda 5s var bende g3 sıklık olarak 5s diğer herşey bakımından g3 ten başka kimse tanımam

 18. SDN Okuru dedi ki:

  LG G3 kullanıcısıyım.Şarj konusunda çok rahatım.%5 iken 1 saat şarja taktığımda %100 oluyor ve 24 saat rahat yetiyor(eğer oyun bağımlısı değ***** gün oyun oynamıyorsanız).Telefonu ilk aldığım hafta elimden düşü***** dinlerdim oyun oynardım fotoğraf video çekerdim ama yinede günü tamamlardı.Telefona biraz daha alıştıkça(yani ilk alındığındaki merak kalmayınca)2 gün dayanır oldu ş***** denemek için şarj %100 iken şarkı açıp aynı zamanda Sniper 3d assassin oyununu yarım saat oynadım.Başka bir telefonda aynı şeyi yapın şarjınız yarı yarıya düşü***** yarım saat sonra şarjın %15 azaldığını gördüm.Kamera açısından Lazer gayet güzel olmuş.Fotoğraflar net renkler göz alıcı video desen ayrı bir gü***** hızı görmemezlikten ***** Code gerçekten çok iyi olmuş güvenlik açısı***** çok kişi bilmiyor bu özelliği.Desen kilidi yapmaya veya kaydırmaya çalışıyorlar 🙂 .Akıllı Kılıfı ayrı bir gü***** ufak daireden istediğini yapabiliyorsun ***** kalitesi ve düzeyi mü***** kamerası 2.1 mpx olmasına rağmen bir çok telefonun arka kamerasından iyi çekim yapı***** çok arkadaşımda İphone 5s var ve bir çok kez kullandım fakat LG G3 ten aldığım zevki alamadım 🙂

 19. SDN Okuru dedi ki:

  he he ya lg g3

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler birakin aypon marka yalakaligini aypon size parami veriyo lg g3 alin keyfinize bakin

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Lg g3

 22. SDN Okuru dedi ki:

  İphone neymis arkadaslar 3gb ram islemci ekran kalitesi ve 4k kamera ortada kesinlikle lg g3

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Paran varsa lg den şaşma

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Sat elmayi al g3ü

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Elmada neymis g3

" LG G3 mü, iPhone 5s mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LG G3 mü, iPhone 5s mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LG G3 mü, iPhone 5s mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "