Okunma

LiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi


22 Eylül 2018 Cumartesi 23:08
LiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi

LiderAhenk, kamuda yaygınlaşan Pardus İşletim Sistemi’nin uzaktan yönetilmesini sağlayan açık kaynak merkezi yönetim sisteminin adıdır. Bu sistemin içerisinde barındırdığı eklentiler sayesinde Pardus bilgisayarlar tek merkezden yönetilebilir hale gelmektedir.

Bilgisayarları merkezden yönetmek!

Bilgisayar sayısı arttıkça onları yönetmek zorlaşmaktadır. Güncellemelerini yapmak, sorunlarına uzaktan müdahale etmek sistem yöneticileri için zorunlu bir gereksinim. TÜBİTAK ULAKBİM, kamuda yaygınlaşmaya başlayan Pardus işletim sisteminde, bu tür gereksinimleri karşılamak için  açık kaynak kodlu LiderAhenk merkezi yönetim sistemini geliştirmeye devam ediyor. Testleri ve kurulumları tamamen Pardus 17 ve Pardus sunucu sürümleri üzerinde gerçekleştirilen bu yazılım, Pardus’un yaygınlaşmasının önündeki engellerden birini almış görünüyor.

LiderAhenk hakkında

LiderAhenk, kendisi gibi açık kaynak bileşenlerden oluşmakta. Pardus üzerinde Ahenk isimli görevleri  ve politikaları yerine getiren bir ajan yazılımı bulunuyor. Bu yazılım Pardus’a daha sonradan yüklenerek Pardus’u yönetilebilir hale getiriyor. Merkezden gönderilen görevler (Whatsup,Google Talk gibi projelerin kullandığı) XMPP protokolünü kullanan mesajlaşma sunucusu ile ahenklere iletiliyor. Kuyruk yapısına sahip mesajlaşma sunucusu bilgisayar kapalı dahi olsa belirli bir süre mesajı üzerinde tutuyor. Bilgisayar açıldığında görev yerine getiriliyor. Tüm bu bilgiler veritabanında tutularak raporlamaya zemin hazırlanıyor.
LiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi Kurulum ve kullanımına dair tüm bilgiler resmi web sitesinden sunulmakta. Ayrıca uygulamanın kaynak kodlarına Github sayfasından  erişilebilir.
yazarÖmer Çakmak

Pardus & Linux Sistem Yöneticisi
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" LiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LiderAhenk Merkezi Yönetim Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "