LiFi nedir? WiFi yerine geçebilir mi?


08 Aralık 2017 Cuma 21:24
LiFi nedir? WiFi yerine geçebilir mi?

WiFi yani Wireless hepimizin uzun zamandır hayatında. Peki LiFi nedir? LiFi, WiFi yerine geçebilir mi? Cevabı videomuzda.

WiFi, uzun zamandır gelişimini sürdürerek kullanmaya devam ettiğimiz bir teknoloji. En son AC ile beraber gigabit hızları görebilen WiFi, AD teknolojisiyle beraber hızını daha da artıracak.

Peki gelecekte WiFi teknolojisinin yerini alacağı söylenen LiFi nedir? LiFi teknolojisi, WiFi’ın yerini alabilecek mi?

LiFi nedir?

Mühendis Kafalar YouTube kanalıyla ortak hazırladığımız videoda, LiFi teknolojisinin ne olduğuna ve WiFi teknolojisine göre hangi noktalarda avantajlar ya da dezavantajlar sunacağını sizlere aktarıyoruz.

LiFi ile ilgili detayları yazılı olarak okumak istiyorsanız, makalemizin devamına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Li-Fi temel olarak Wi-Fi ile aynı, sadece küçük bir fark var; LiFi radyo sinyallerini kullanmak yerine veriyi kablosuz bir şekilde aktarabilmek için LED ışıkları kullanıyor.

Geleneksel Wi-Fi veriyi cihazlara aktarmak için radyo sinyallerini kullanır. Şu an Wi-Fi dünyanın internet ileticilerinin neredeyse yarısını taşıyor. Bu yüzdenin insanlar daha çok online olmaya başladıkça ve nesnelerin interneti büyüdükçe, gelecek yıllarda bu oranın artması bekleniyor.

Bu yoğunluk nasıl 2.4 GHz frekansında yığılmalar olduğunu ve sinyal kirliliğinin problem olduğunu bizlere gösterdiyse, gün gelecek WiFi’daki 5 GHz bandı da yetmeyecek. Bu noktada gelecekte LiFi devreye girebilir.

Li-Fi; Wi-Fi’dan daha hızlı ve güvenli

Son deneylerde araştırmacılar Li-Fi hızında saniyede 224 gigabayta kadar ulaştı. Bu hızlarda bir insan bir saniyede 20 film uzunluğunda veriyi indirebilir.

Araştırmalara göre, Li-Fi, Wi-Fi’a oranla 1000 kat daha fazla veri yoğunluğuna ulaşabilir çünkü Li-Fi sinyalleri daha dağınık olan radyo sinyallerinin aksine küçük bir bölgede toplanıyor.

WiFi, geniş bir kapsama alanına sahip olabilir ve radyo sinyalleri duvarı da geçerek, hedefine ulaşabiliyor. LiFi daha dar bir alanda, alıcı verici mantığıyla çalışan bir sistem. Böylece hem daha güvenli hem de daha hızlı bir teknoloji. Tabii WiFi’a göre kapsama alanı ve çeşitlilik noktasında da dezavantajlı.

Li-Fi kolay bir şekilde önümüzdeki iki yıl içinde işletme ve endüstriyel kullanımlarda kendi yolunu bulabilir. Buradan yola çıkarsak, Li-Fi’ın evlere girmesi de uzun sürmeyecek. Sistem kolay bir şekilde bir LED ışığıyla herhangi bir cihaza bağlanabilir. Son olarak bu da Nesnelerin İnterneti dönemini çok daha hızlı gerçekleştirebilir.

Li-Fi teknolojisini, interneti tepe ileticiler ve çatı güneş panelleri kullanarak uzak konumlara taşıma aracı olarak da görülüyor. LED sokak ışıkları bile dış mekan Li-Fi ağını kullanmanın bir şekli haline gelerek şehir içinde yürürken internete bağlı kalmayı mümkün kılabilir. Tabii bunlar teoride ve araştırmalarda da kalabilir. Sonuçta WiFi yoğun kullanılan bir standart. LiFi’ın da gelişebilmesi için, standartlaşması ve pek çok cihaz tarafından kullanılabilir olması gerekiyor.

Sadece Li-Fi’ın ne kadar hızlı yaygınlaşacağı henüz belli değil. Hindistan, Kolkata’daki St. Xavier Koleji’nden araştırmacılar şöyle diyor: ‘’Li-Fi teknolojisi sayısız yarar sunmasına rağmen bu teknolojinin yaşamlarımızın bir parçası haline gelmeden önce aşması gereken belirli bariyerler var.’’ Bu bariyerler hava durumuna bağlı olarak sis gibi koşullarda Li-Fi’ın ışık engellendiğinde gücünün azaldığı gerçeğini ve benzerlerini içeriyor.

:: Sizce LiFi teknolojisi, ne zaman WiFi’ın yerini alabilir?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “LiFi nedir? WiFi yerine geçebilir mi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Koldaki saat Xwatch değil mi o 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazida SAR degerlerinden bahsedilmemis. Herhangi bir radyasyon yayilmasi var mi? Ornegin WIFI elektrosmoke olayini artiriyor. Bu durum Li-Fi de de gecerli mi?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Lifi tutmaz ölü yatırım kullanışsız… çöp…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bunu elindeki telefon içinde söylemişlerdi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tolga abi bayan konusurken surekli kafani salliyosun 😀

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  en iyisi liwi o zaman

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  lifi teknolojisinde ışık açık olmak zorunda mı acaba mesela ben gece ışıkları kapatıp dizi-film izliyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   insan gözünün göremediği ışıkla çözebilirler onu sanırım mesela kumandaların ucundaki ledden çıkan ışığı insan gözü görmez ama telefonun kamerasından bak görürsün.

" LiFi nedir? WiFi yerine geçebilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LiFi nedir? WiFi yerine geçebilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LiFi nedir? WiFi yerine geçebilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!