Okunma

Linkedin şifrelerini çalan Rus tutuklandı


20 Ekim 2016 Perşembe 04:00
Linkedin şifrelerini çalan Rus tutuklandı

ABD’li kariyer sosyal ağı Linkedin’e 2012’de gerçekleştirilen siber saldırının ardından milyonlarca hesabın şifresi hacker’ların eline geçmişti. FBI ise uzun zamandır bu saldırıyı gerçekleştiren hacker’ların peşindeydi.

FBI, büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü soruşturmanın ardından, Çek polisi ve Interpol ile ortak düzenlenen operasyon sonucunda, saldırının sorumlusu Rus hacker’ı tutukladığını duyurdu.

Ekim ayının başında yaşanan operasyonla tutuklanan ve ismi gizli tutulan Rus hacker için Prag’da operasyon düzenleyen FBI, şimdiyse hacker’ın ABD’ye teslim edilmesi için Çek mahkemesinin kararını bekliyor.

Rusya ise tutuklanan hacker’ın Rusya’ya iade edilmesini istiyor. Rusya’nın Avrupa’daki faaliyetlerini kısıtlamak isteyen Avrupalı devletlerin baskısıyla Çek mahkemelerinin de Rusya’nın isteklerini geri çevireceği düşünülüyor.

“Yaptıklarınızın bedelini mutlaka ödeyeceksiniz!”

Rus hacker’ların son dönemde ABD hedeflerine yaptığı yoğun saldırılar nedeniyle FBI tutuklanan hacker’ın ABD’ye teslim edilmesini istiyor.

Böylece hacker’lara caydırıcı bir mesaj yollayacağını ve onlara “yıllar sonra bile olsa yaptıkları saldırının bedelini ödeyeceklerini,” hatırlatmayı umuyor.

Rus hacker’lar son olarak ABD Başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı Hillary Clinton’ın e-postalarını ele geçirmiş ve internette yayınlamışlardı.

Wikileaks söz konusu e-postaları halen parti parti yayınlamaya devam ediyor. Wikileaks’ın konuya dahil olması nedeniyle Londra’daki Ekvator elçiliğinde saklanan Julian Assange’ın internet bağlantısı da, ABD seçimlerini etkilemek istemeyen Ekvador hükumetinin kararıyla iki gün önce kesilmişti.

:: FBI’ın çabaları Rus hackerlar’ı durdurmaya yetecek mi, ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Linkedin şifrelerini çalan Rus tutuklandı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Sahi Yunanistan'a kaçan helikopter vardı bizim araya kaynayan o ne oldu hacı? "Ben böğük devletim" demekle olmuyormuş demek ki o işler.

" Linkedin şifrelerini çalan Rus tutuklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Linkedin şifrelerini çalan Rus tutuklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Linkedin şifrelerini çalan Rus tutuklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "