Okunma

LinkedIn’inde Paylaşım Yaparken Dikkat


16 Ağustos 2011 Salı 14:30
LinkedIn’inde Paylaşım Yaparken Dikkat

Sosyal ağ kavramının iyice kemikleştiği günümüzde artık internet kullanıcıları kendilerine mutlaka bu platformda bir sanal yüz belirliyor.

Bu denli hızla ilerleyen sosyal ağ ve internet ilişkisi yeni para kazanma yollarını da ortaya çıkarttı. Direkt reklamcılık olarak anılan, bu yöntem kişiswl bilgilerinizi hedefliyor.

Üstelik bu tür için gerekli bilgiller nedeniyle artık sosyal ağlar hiç de güvenli değil. Bu iddia Trend Micro tarafından ortaya atıldı.

İçerik güvenliği firması Trend Micro’da Kıdemli Güvenlik Uzmanı olarak görev yapan Rik Ferguson, özellikle çalışanların bir araya geldiği Linkedin’deki yeni özelliği fark ettiğinde ‘gözlerine inanamadığını’ ifade ediyor.

Çünkü sosyal paylaşım sitesine getirilen yeni özellik sayesinde, siteye üye olan her kullanıcı, isim, fotoğraf ve kişisel bilgilerinin reklamlarda kullanılmasına onay vermiş oluyor.

Ferguson, yeni getirilen özelliklerin 120 Milyon Linkedin kullanıcısına bildirilmeden gerçekleştirildiğini, bu uygulamanın kişisel mahremiyete aykırı olduğunu ifade ediyor.

Ferguson‘a göre, internette paylaşılan her bilgiye dikkat ederken sosyal ağ sağlayıcısına da özen göstermek gerekiyor. Zira sadece Linkedin değil, birçok platform kullanıcıların bilgisi dışında kişisel bilgileri kullanmaya çalışıyor.

Bu arada Hollanda‘da gizlilik yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle LinkedIn‘in bu uygulaması hakkında soruşturma başlatıldı. Haziran ayından bu yana test aşamasında olan ‘reklamlarda kişisel bilgileri kullanma’ eyleminin durdurulması için, ülkede sert yaptırımların getirilmesi bekleniyor.

Sizin de Linkedin profiliniz varsa giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki isminize tıklayarak, ‘ayarlar’ (settings) bölümüne girmelisiniz. Açılan sayfanın sol tarafında bulunan ‘hesap’ (account) sekmesini tıklayarak ‘Toplumsal Reklamları Yönetin’ (Manage Social Advertising) ve ‘Geliştirilmiş reklamları etkinleştir/devre dışı bırak’ (Turn on/off enhanced advertising) seçeneklerini göreceksiniz.

:: LinkedIn hesabınız var mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" LinkedIn’inde Paylaşım Yaparken Dikkat konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LinkedIn’inde Paylaşım Yaparken Dikkat ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LinkedIn’inde Paylaşım Yaparken Dikkat ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "