Okunma

Linux Kernel 3.10’a Big.Little Desteği


07 Temmuz 2013 Pazar 06:00
Linux Kernel 3.10’a Big.Little Desteği

Linux Kerneli, artık Linux sürümleri kadar Linux tabanlı Android ve Chrome OS için de hayati önem taşıyor. Google ile sıkı bir işbirliği içinde olan Linux, yeni kerneli oluştururken bu sistemlerin ihtiyaçları da ön plana çıkarıldı.

Linux‘un 3.10 sürümlü kerneli neredeyse bitmiş durumda. Bu kernelin içerisine pek çok yeni sürücü ve teknoloji de dahil edildi. Böylece çekirdekten yeni donanımlara destek gelmiş olacak.

Günümüzde son derece ünlü olan SSD Cache desteğine kavuşan Linux 3.10 kerneli, yeni dosya yapılandırmaları ve bölümlendirmeleriyle de ciddi uyumluluk artışları getirecek. XFS dosya sistemine yeni geliştirmeler de yapan ekip, Linux Kernel 3.10 içerisine AMD Radeon, Nvidia Tegra 2, 3, 4 ve Intel‘in HD Graphics 4000 çözümlerinin de sürücülerini entegre etmiş durumda.

İşlemciden yana yenilikler sadece bu kadarla sınırlı değil. ARM‘ın yeni teknolojisi Big.LITTLE mimarisi de kernel tarafından desteklenecekler arasında.

ARM Cortex A7 tabanlı düşük güç tüketimi sergileyen çekirdek kümesiyle, Cortex A15 tabanlı üst seviye performans gösteren çekirdek mimarisinin aynı zar altında toplandığı bu mimaride, cihazın kullanım oranlarına göre çekirdekler arası geçiş yapılıyor. Tabi şimdilik Android’de bu geçişler ne kadar başarılı orası tartışılır. Linux Kernel 3.10 ile gelen destekler sonrası, Android‘deki Big.LITTLE desteği de daha gelişmiş bir hal alacak.

:: Linux kernelinin Android’e göre optimizasyonu hakkında düşünceleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Linux Kernel 3.10’a Big.Little Desteği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  “Android’den bir cacık olmaz. Az kaldı windows phone ezip geçecekbu ucube ssistemi” diyen arkadaş kusura bakma NOKIA Winphone de direttiği için görüyoruz ne durumda.
  Sayın SDN yöneticileri Windıws’a ayırmış olduğunuz zamanın 3/1’ni Linux’a ayırsanız iyi olmaz mı ???
  Kernel haberi güzel olmuş ta bu gün Linux’tan kaç kişinin haberi var ki Kernelin ne olduğunu bilsin, yine de haber için teşekkürler, kolay gelsin…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  xubuntu da best

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu android haberi degil linux haberi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  07.07.2013 10:02
  sadece gülüümsedim az kaldı ha neyse 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Exynoslu işlemcilerle ilgili bir şey yok mu arm BIGxlittle harici

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Neredeyse hazır değil hazır. 🙂 Kararlı sürümü çıktı. Bu adresten öğrenebilir ve indirebilirisiniz. *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çoğu şey kernelde bitiyor olmalı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Android’den bir cacık olmaz. Az kaldı windows phone ezip geçecekbu ucube ssistemi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  peki bu kernel son kullanıcıya ne zaman ulaşır en kötü ihtimalle sonuçta 3.10 çıktı ama ben s4 sahibiyim yanlış hatırlmaıyosam hala 3.4 var aradakiler neden gelmedi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Linux kerneli tum islemci cesitlerine optimize ediliyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  android

" Linux Kernel 3.10’a Big.Little Desteği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Linux Kernel 3.10’a Big.Little Desteği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Linux Kernel 3.10’a Big.Little Desteği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "