Linux Kullanacaklara 8 Tavsiye


08 Mayıs 2010 Cumartesi 21:24
Linux Kullanacaklara 8 Tavsiye

Her geçen gün Linux dağıtımları popülerleşerek önem kazanıyor. Özellikle Ubuntu, Fedora, Parus ve Arch gibi öne çıkan dağıtımlar Windows kullanmaktan sıkılan kullanıcılar tarafından denenmek isteniyor ancak bir çoğu benzer hataları tekrarlıyor. İşte o hatalar;

Dağıtıcı Tarafından Hazırlanan Yardım Dosyaları

Yeni başlayan birçok kullanıcı hazırlanmış yardım dosyalarını okumadan soru sormaya geçiyor. Halbuki özellikle Ubuntu‘nun resmi yardım sayfaları çok başaralı hazırlanmış. Bunun dışında Ubuntu Türkiye LoCo Takımı’nın da wiki sayfaları bir hayli başarılı.

Forum veya IRC Kanallardan Yardım Alınız

Yardım dosyalarından fayfalanmanıza rağmen sorununuzu çözemiyorsanız, kullandığınız dağıtımın forumlarından yada irc kanallarından faydalanabilirsiniz. Genel olarak yardım sever insanların kullandığı Linux konusunda yardım almanız büyük ihtimalle kolay olacaktır. Bizim forumlarımızdan da gerekli yardımı alabilirsiniz.

Sistemin Verdiği Hataları Görmezden Gelmeyin

Linux’ta her hata, rapor edilmesi gereken bir sorun olmayabilir. Çıkan hatayı okuyarak sorununuzu basit bir şekilde çözebilirsiniz. Örneğin APT aracının vereceği “There are ‘n’ broken packages” uyarısı verdiğiniz komuta “-f” parametresini ekleyerek çözülebilecek basit bir sorundur.

“Root” Kullanıcısı Olmaktan Çekinmeyin

Yönetici yetkilerini kullanmayı öğrenmediğiniz sürece iyi bir Linux kullanıcısı olamazsınız. Sistemi sonuna kadar kurcalayın, birkaç defadan bozmadan öğrenemezsiniz.

Beklentilerinizi Düşük Seviyelerde Tutun

Bilgisayarınızın 1000 kat daha hızlı çalışacağı gibi söylentilere inanmayın. Windows‘tan bir miktar hızlı çalışıyor olsa da bu fark çok büyük değil. Yine de kararlı sürümler kullanıldığı sürece Windows’a oranla daha az hata verdiği söylenebilir.

Wine’a Çok Bel Bağlamayın

Wine‘ın bütün yazılımlarınızı çalıştırmasını beklemeyiniz. Çok başarılı bir yazılım olmasına rağmen hala çalıştıramadığı birçok yazılım var. Kullandığınız uygulamaların Linux karşılıklarını kullanmak her zaman daha iyidir.

Konsol Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Linux kullanabilmek için mükemmel derecede konsol bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Gelişen masaüstü ortamları sayesinde birçok işleminizi konsola ihtiyaç duymadan çözebilirsiniz. Yine de birkaç temel komutu öğrenmekte fayda var.

Yorulup, Pes Etmeyin

Windows veya MacOS‘unuzu öğrenirken çektiğinizi zorluğu düşünün. Eğer Linux öğrenmek istiyorsanız aynı özveriyi göstermek zorundasınız. Kurduğunuz anda yıllardır kullandığınız işletim sistemi kadar hakim olamayacağınızı bilerek kullanmaya karar verin.

Haberde bahsettiğimiz 8 önemli tavsiyeye uyduğunuz sürece Linux kullanmak sizin için tahmin ettiğiniz kadar zor olmayaktır.

:: Sizce Linux kullanmak zor mu? 
yazarÖmer AK

Enerjisini Açık Kaynak dünyasından alan Ömer, yazılarını okuyarak büyüdüğü editörlerle beraber yazıyor olmanın sevincini yaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Linux Kullanacaklara 8 Tavsiye konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Linux Kullanacaklara 8 Tavsiye ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Linux Kullanacaklara 8 Tavsiye ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?