Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti


16 Nisan 2020 Perşembe 13:53
Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti

Hatay solunum cihazı ile gündeme geldi. Corona virüsün vücuttaki en büyük etkisi olan solunum güçlüğüne karşı çalışmalar devam ediyor. Birçok ülke bu cihazların üretimine hız vermiş durumda.

Öte yandan birçok ülke de solunum cihazı ithalatı için araştırmalar yapıyor. Bunlar yaşanırken Hatay’dan sevindirici bir haber geldi. Lise öğrencileri solunum cihazı üretmeyi başardı.

Hatay solunum cihazı üretimiyle gündemde

Pandemi yaşanan şu günlerde sağlık çalışmaları aralıksız devam ediyor. Özellikle maske ve dezenfektan üretimiyle gündeme gelen mesleki ve teknik Anadolu liseleri şimdi de solunum cihazı üretmeyi başardı. Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde cihazın üretilmesi başarıldı. Böylelikle Hatay solunum cihazı üretimiyle mesleki ve teknik liseler arasında öne çıktı.

Üretimle ilgili yapılan açıklamada cihazın, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olduğu bildirildi. Cihazın tescil işlemlerinin bitmesinin ardından seri üretime başlayacağı belirtildi.

hatay solunum cihazı

Konu hakkında açıklama yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, solun cihazının üretilmesiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarının İstanbul ve Hatay’da devam ettiğini belirtti. Ancak sevindirici ilk haberin Hatay’dan geldiğini aktaran Özer, bu tür cihazların mesleki ve teknik liselerden üretilmesinin büyük mutluluk verdiğini belirtti.

Halihazırda liselerde eğitim yapılmıyor ancak maske ve dezenfektan üretimi için birçok şehirde, birçok lise üretim çalışmalarını devam ettiriyor. Liseli öğrencilerin çalışmalarıyla birlikte, bu dönemde hayati önem taşıyan gereçlerin tedarikinde sorun yaşanmıyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti