Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti


16 Nisan 2020 Perşembe 13:53
Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti

Hatay solunum cihazı ile gündeme geldi. Corona virüsün vücuttaki en büyük etkisi olan solunum güçlüğüne karşı çalışmalar devam ediyor. Birçok ülke bu cihazların üretimine hız vermiş durumda.

Öte yandan birçok ülke de solunum cihazı ithalatı için araştırmalar yapıyor. Bunlar yaşanırken Hatay’dan sevindirici bir haber geldi. Lise öğrencileri solunum cihazı üretmeyi başardı.

Hatay solunum cihazı üretimiyle gündemde

Pandemi yaşanan şu günlerde sağlık çalışmaları aralıksız devam ediyor. Özellikle maske ve dezenfektan üretimiyle gündeme gelen mesleki ve teknik Anadolu liseleri şimdi de solunum cihazı üretmeyi başardı. Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde cihazın üretilmesi başarıldı. Böylelikle Hatay solunum cihazı üretimiyle mesleki ve teknik liseler arasında öne çıktı.

Üretimle ilgili yapılan açıklamada cihazın, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olduğu bildirildi. Cihazın tescil işlemlerinin bitmesinin ardından seri üretime başlayacağı belirtildi.

hatay solunum cihazı

Konu hakkında açıklama yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, solun cihazının üretilmesiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarının İstanbul ve Hatay’da devam ettiğini belirtti. Ancak sevindirici ilk haberin Hatay’dan geldiğini aktaran Özer, bu tür cihazların mesleki ve teknik liselerden üretilmesinin büyük mutluluk verdiğini belirtti.

Halihazırda liselerde eğitim yapılmıyor ancak maske ve dezenfektan üretimi için birçok şehirde, birçok lise üretim çalışmalarını devam ettiriyor. Liseli öğrencilerin çalışmalarıyla birlikte, bu dönemde hayati önem taşıyan gereçlerin tedarikinde sorun yaşanmıyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lise öğrencileri Hatay’da solunum cihazı üretti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!