Lityum-iyon piller neden vazgeçilmez? İşte nedeni


26 Mart 2021 Cuma 15:50
ABONE OL
Lityum-iyon piller neden vazgeçilmez? İşte nedeni

Sony’nin ilk lityum-iyon pilleri tanıtmasının ardından yıllar geçti. Ancak pil teknolojisi değişime uğramadı. Günümüzde pek çok elektronik cihaz, lityum-iyon piller ile çalışıyor. Özellikle akıllı telefonların ve elektrikli araçların gelişimi, akıllara yeni pil teknolojileri hakkında soru işaretleri getiriyor. Ancak MIT’nin lityum-iyon pil maliyeti hakkında yaptığı bir araştırmaya göre, uzunca bir süre lityum-iyon piller ile yolumuza devam edeceğiz.

Yeni pil teknolojileri geliştiren firmalar arasında IBM gibi büyük firmalar da yer alıyor.

Lityum-iyon pil maliyeti yüzde 97 oranında düştü

Pek çok tüketici, pil teknolojisinin yavaş gelişiminden şikayetçi. Yıllar içerisinde akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, önemli bir gelişim gösterdi. Ek olarak elektrikli araçların popülerleşmesi ile pil teknolojileri daha da önemli bir konuma yükseldi. Ancak MIT üniversitesinin yaptığı bir araştırma, lityum-iyon pillerin yıllar içerisinde önemli ölçüde ucuzladığını gösteriyor.

Pil teknolojisinde yolumuza 40 yıllık bir ürünle devam etmemizin en büyük nedeni, tabi ki maliyet. Araştırmacıların sonuçlarına göre ilk ticari lityum-iyon pilden bu yana pil maliyeti yüzde 97 oranında düşüş gösterdi. Ancak daha da önemlisi, bu düşüşün beklenenden çok daha hızlı gerçekleşmiş olması. Bu da otomobil üreticilerinin neden elektrikli araç piyasasına girdiğini bizlere açıklıyor.

Elektrikli araçların gelişimini, bir nevi lityum-iyon pillere borçluyuz. Büyük şirketler için en önemli kriterlerden birisi her zaman maliyet olmuştur. Hiçbir şirket, maliyeti yüksek bir ürünü son kullanıcıya pazarlamak istemez. Ancak lityum-iyon pil maliyeti beklenenden çok daha hızlı düşünce, pek çok otomobil üreticisi “acaba” demeye başladı.

Pil maliyetiyle ilgili daha önce pek çok araştırma yapılsa da hiçbiri bu kadar detaylı değildi. MIT’nin yaptığı araştırma, pek çok paremetre ve kriter içeriyor. Bu sayede, gelecek yıllarda pillerin ucuzlama potansiyelini de görebiliyoruz.

Lityum-iyon pil maliyeti, 2010 yılında kilowatt başına 1183 dolardı. Ancak bu değer, 2020 yılında 137 dolara düştü. Uzmanlar, bu maliyetin 2025 yılına kadar 93 dolara düşeceğini belirtiyor. Ek olarak Elon Musk’a göre, Tesla Model 3 ve Model Y için Panasonic ile geliştirilen 2170 hücreli lityum-iyon pillerin verimliliği 2025’e kadar yüzde 50’nin üzerinde artış gösterecek.

Sonuç olarak, başka bir pil teknolojisini görmüyor olmamızın nedeni aslında mevcut teknolojinin el vermemesinden dolayı değil. Esas neden, lityum-iyon pillerin mali açıdan çok cazip hale gelmesi.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Dolar yükseliyor buna ne demeli

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Dolarla mi maaş alıyorsunuz 🙂 cokomel alin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Yeni pil teknolojileri gelirse güzel olurdu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Lityum Polymer var ondan neden bahsetmiyorsunuz ??

" Lityum-iyon piller neden vazgeçilmez? İşte nedeni konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lityum-iyon piller neden vazgeçilmez? İşte nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lityum-iyon piller neden vazgeçilmez? İşte nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!