Okunma

Logo Yazılım, BSA’ya Katıldı!


19 Ağustos 2008 Salı 21:00
Logo Yazılım, BSA’ya Katıldı!

Daha çok Microsoft ürünlerinin yasal olmayan şekilde kullanımını, ev ve ofis basmak gibi yaptırımlarla engelleyerek, kullanıcıların cezalandırılması konusunda canla başla savaşan BSA’nın çatısına, LOGO Yazılım da dahil oldu. Toplantıda, kullanıcıların merak ettiği bazı soruları konuşmacılara ilettik. LOGO Yazılım Genel Müdürü Birol Cabadak‘a "Yazılımların kırılmasını engelleyebilen firmaların yöntemlerini, kendi ürünlerinize de uygulayabiliyor musunuz?" diye sorduk. Bu konuda çok büyük yatırımların gerek olduğunu ve şu anda maddi olarak bu çözümü sağlamanının mümkün olmadığını, sonraki dönemlerde web üzerinden lisans kontrolünü gerçekleştiren ürünler  hazırlayacaklarını belirtti.

Firmalar, Yazılımlarının Kırılmasına İzin Veriyor mu?

Bir diğer sorumuz da, yazılım şirketlerinin, popüler olmak için kendi yazılımlarının kırılmasına izin vermesi ihtimali oldu. Bu konuda aldığımız yanıt, yazılım firmalarının bu yolu seçtikleri takdirde bir sonraki dönemde, başarılı işler ortaya koyamayacakları oldu.

Bu İş İçin BSA Ne Kadar Aldı?

LOGO Yazılım‘ın haklarını korumak için gereken çalışmayı yapacak olan BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay‘a, bu iş birliği için ne kadar ücret aldığını sorduk ve sorumuz yanıtsız kaldı.

BSA, Özgür Yazılımları da Koruyor mu? Tavsiye Ediyor mu?

Bütçesi kısıtlı olan kullanıcılar için yazılımı kullanmama yerine BSA’nın, özgür yazılımları tavsiye etme konusunda çalışmalarının olup olmadığını ilettik. Bu konuda verilen desteğin, sadece "kullanılan yazılımın yasal olup olmadığı"nı anlatmaktan ibaret olduğu anlatıldı.

Uluslararası bir şirket olan BSA’nın şu güne kadar özgür bir yazılımın haklarını korumadığı, herhangi bir özgür yazılımla henüz çalışma yapılmadığı da açıklandı.

Not: Toplantı 10:50’de sona erdi.

:: BSA hakkında ne düşünüyorsunuz? Forumda tartışmak için buraya tıklayın.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN http://shiftdelete.net




yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Logo Yazılım, BSA’ya Katıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  nitelikli beyin emeği harcayan insanlar zengin olmayacakta al-satçı larmı zengin olacak, yazılımın herbir kopyası orjinalinin emeğine sahiptir, yazılımın müşteriye kazandırdıkları alım bedeliyle ölçülemez, yazılımı değersizleştirmeye çalışan bu anlamsız anlayışlar ülkenin geleceğine atılan en büyük darbelerden biridir….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  logo bsa’nın ilk zamanlarında zaten üye idi sonradan ayrılmıştı şimdi yeniden dahil olmuş demekki fax max derken xp gibi delik deşik olmuş …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  lisanslı kullanıcı olarak telefon üzerinden veya internetten etkinleştirmeye karşıyım dongle veya etoken tarzı cihazlar ile koruma yapsınlar artık fax çekmek lisans almak zorundamıyım satın aldığım bir ürünü lanet olsun bunu çıkartanada satanada …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  lisanslı kullanıcı olarak telefon üzerinden veya internetten etkinleştirmeye karşıyım dongle veya etoken tarzı cihazlar ile koruma yapsınlar artık fax çekmek lisans almak zorundamıyım satın aldığım bir ürünü lanet olsun bunu çıkartanada satanada …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Erp olamayan, Delphi ile yazılmış yerli kült yazılımı….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ucuza versinler hep orjinal kullanalım birilerini zengin etmek zorunda değiliz…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yahu bu bsa’da yasadışı değil miydi? yöneticilerinin ceza falan alması gerekmez mi yasadışı olunca….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tek amaşları kapitalizmi korumak 🙂 Yaşasın özgür yazılım ……

" Logo Yazılım, BSA’ya Katıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Logo Yazılım, BSA’ya Katıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Logo Yazılım, BSA’ya Katıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "