Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor


28 Ocak 2021 Perşembe 15:00
ABONE OL

Instagram filtrelerini filmli fotoğraf makinelerine getirmek nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını yeni geliştirdiği lens sistemiyle veren Lomography, sıvı dolu bir lens ile fotoğrafseverleri karşılıyor. Oldukça basit ancak bir o kadar da ilginç olan bu sistem sayesinde filmli fotoğraflara renk katmak mümkün oluyor. Sıvı dolgulu lensler ile fotoğraflar nasıl çıkıyor?

Sıvı dolgulu lensler ile Instagram filtreleri fotoğraf filmlerinde

Günümüzde pek çok fotoğrafçı farklı yapıdaki kameralarıyla çekimler gerçekleştiriyor. Fotoğrafçılık dünyasının bilinen isimlerinden olan Lomography, özellikle sosyal medyanın popüler olmaya başladığı zamanlarda Retrica ve Instagram gibi platformlarda oluşturulan filtrelerle adından söz ettirmişti.

Lomography imzalı yeni HydroChrome Sutton’s Panoramic Belair Camera adı verilen cihazın lens sisteminde sıvı dolgu bulunuyor. Makinenin lens sisteminde yer alan bu sıvı fotoğrafların çıktısında farklı bir görünüm yakalamayı sağlıyor. Özellikle farklı renklerde enjekte edilen sıvılarla birlikte fotoğraflarda Instagram filtresi görünümü yakalanabiliyor. Retro ve sade bir tasarıma sahip olan makineden çıkan fotoğraflar oldukça farklı ve başarılı duruyor.

Sıvı dolgulu lensler-00

Temelde bu çekimler olduka basit bir şekilde yapılabiliyor.  Kameranın gövdesinde ve lensinde bir tüp sistemi bulunuyor ve bir şırınga yardımıyla içine istediğiniz renklerde sıvılar enjekte ediliyor. Bu sayede renkli panoramik film şeritleri oluşturabiliyorsunuz ve baskıya gittiklerinde sonuç görüldüğü kadarıyla oldukça başarılı oluyor.

Bu cihazın ilhamı ise sıvı dolgulu lenslerin kullanımına öncülük eden Thomas Sutton‘dan geliyor. Uzun bir süredir bilinen ancak günümüz şartlarına uyarlanan bu sistem, 35 mm film fotoğrafçılığın tekrar popüler hale gelmesiyle karşımıza çıkıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği