Okunma

4G LTE Ağlarında Açık Bulundu


20 Ekim 2015 Salı 13:00
4G LTE Ağlarında Açık Bulundu

Carnegie Mellon Üniversitesi’nin bilgisayar tehlikelerine müdahale takımı CERT, günümüzde 4G, 4.5G olarak da geçen LTE mobil ağlarının güncel durumundaki bir takım zayıf noktalara dikkat çekti. Teknoloji, iddia edilene göre dört zayıf noktaya sahip ve saldırganlar bunu kullanarak insanları işletebilir, telefon sahibine fazla fatura getirebilir ya da DoS saldırıları düzenleyebilir. Hatta o ağda bulunan telefon üzerinden özgürce veri transferi yapabilir.

LTE açığı nasıl oluyor?

LTE’nin bu zayıf noktası standart VoIP ile alakalı saldırı yöntemleriyle kırılabiliyor. LTE mobil ağları içlerinde paket değiştirme ve IP protokolü (aynı VoIP gibi) bulunduruyor. CERT’e göre bu dört açık (CWE-732, CWE-284, CWE-287, CWE-384) saldırganların sahte aramalar göstermesini, telefonlar arası direkt bir sezon bağlantısı yapılabilmesini ve uygun olamayan SIP mesajları için yetki verilmesini sağlayabiliyor.

15-10/20/45g-1445343047.jpg

Bu zayıf noktalar saldırıya uğrayıp açığa çıktığında sonuçları CERT’e göre bir hayli ağır olabiliyor. Ayrıca bütün bu açıklara erişim uzaktan yapılabiliyor. Şu anda bu problemler için bilinen bir çözüm olmadığı da söyleniyor.

:: LTE mobil ağlarındaki bu açıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “4G LTE Ağlarında Açık Bulundu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  LA kadir tam sapsin ha

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir sıkıntı olmaz kaparlar bunu…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biz cok kullandik bi aciklari. Simdi kalkmis sozum ola milletin uyariyorlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bırak kanallar açık kalsın,böyle millete pamuk mı tıkanır. 4.5G ayağına yiyorlar,Nisan'ı bekleyelim daha

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sıkıntı yok kanallar geniş olsun.

" 4G LTE Ağlarında Açık Bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4G LTE Ağlarında Açık Bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4G LTE Ağlarında Açık Bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "