Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı


27 Nisan 2021 Salı 10:17
ABONE OL
Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı

Luminar, LiDAR sistemini ilk kez otonom araçların ötesine taşıyor. Şirket uçmayı çok daha güvenli hale getirmek amacıyla lazer güdümlü 3B haritalama teknolojisini helikopterlere ve sabit kanatlı uçaklara getirmek için Airbus ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Her iki şirketten mühendisler, iki Airbus inovasyon programı, UpNext iştiraki ve FlightLab üzerinde birlikte çalışacak. Luminar ve Airbus, ortaklığın sonucunda güvenli otonom uçuşa güç vermeyi umuyor.

Şirketler güvenli, otonom uçuşu mümkün kılmayı umuyor

Luminar’ın kurucusu ve CEO’su Austin Russell ortaklık ile ilgili yaptığı açıklamada, “Otomotiv endüstrisi için başardıklarımızı, yaklaşık 1 trilyon dolarlık yerleşik bir endüstri olan havacılığa doğrudan yeniden uygulayabiliyoruz. Otomasyon ve güvenlik iyileştirmelerinin olacağına inanıyoruz. Teknolojimizi yollardan gökyüzüne taşırken tüm ulaşım türlerinde hareket etme şeklimizi değiştiriyoruz” dedi.

Airbus, UpNext aracılığıyla otonom taksi, kalkış ve iniş (ATTOL) teknolojisini zaten test ediyor. Şirket ayrıca, 2020‘de tamamen otonom test uçuşlarını tamamladığını da ifade ediyor. Üreticinin, LiDAR’ı uçan taksilerin yanı sıra helikopterler ve uçaklar için de kullanması öngörülüyor.

Luminar ve Airbus, LiDAR ile mevcut uçaklarda da güvenlik iyileştirmeleri yapmayı umuyor. Russell, The Verge’e verdiği demeçte, helikopter kazalarının yüzde 10‘undan fazlası “tamamen önlenebilir kablolar gibi şeylerin üzerine düşerek meydana geliyor” ifadesinde bulundu.

Airbus ile birlikte Luminar birkaç önemli otomobil üreticisi ile de çalışıyor. Volvo, tam otonom otoban sürüşüne hazır olmaları için önümüzdeki yıl LiDAR eklentilerine sahip otomobilleri satmaya başlayacak. Luminar ayrıca Audi, Toyota, Mobileye ve şirkete yatırım yapan Daimler‘in kamyon kolu ile anlaşmalar da yaptı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?