Okunma

Lyft ve Uber sürücü alımını durdurdu!


30 Nisan 2019 Salı 14:50
Lyft ve Uber sürücü alımını durdurdu!

Lyft ve Uber sürücü alımını durdurma kararı aldı. Bir süreliğine New York’ta uygulanacak bu kararın diğer bölgelere yayılıp yayılmayacağı belirsizliğini koruyor.

TLC kararları şirketleri zorluyor!

Uber konu ile ilgili resmi açıklamayı web sitesinden yaptı. Buna göre kararın arkasında yatan sebep New York’taki taksi düzenlemelerinden sorumlu kurum olan Taksi ve Limuzin Komisyonu’nun (TLC) aldığı karar.

Aralık 2018’de yürürlüğe giren yeni TLC düzenlemesi sonucu, gereğinden fazla sürücü bulunduran taşımacılık şirketleri cezalandırılıyor.

Ayrıca TLC’nin yeni kurallarına göre Lyft ve Uber sürücüleri bir saatte en az 17,22 dolar kazanmak zorunda. Bunun altında kalan sürücülerin bağlı olduğu şirket, önemli bir ceza ödemek durumunda kalıyor.

Bu karar neticesinde Lyft ve Uber sürücü sayısını azaltma kararı aldı. Çünkü şirketlerin sürücüleri oldukça fazla ve bu nedenle sürücüler saatte 17,22 dolar kazanamıyorlar.

Fakat Lyft ve Uber sürücü alımını durdurmuş olsa da işin peşini bırakacağa benzemiyorlar. Her iki şirkette geçtiğimiz aylarda konu ile ilgili kuruma (TLC) dava açtılar. Davanın sonucuna göre Lyft ve Uber sürücü durumlarını yeniden gözden geçirecekler.

Söz konusu TLC kararlarının diğer şehirlerde ve eyaletlerde uygulanıp uygulanmayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Şirketlerin bu kadar üstüne gidilmesi sizce doğru mu? İsteyen herkes sürücü olmalı mı? Uber kullanıyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Lyft ve Uber sürücü alımını durdurdu!”

 1. Anonim dedi ki:

  Burada mühim olan insanların ne istediği. Hizmetin ne denli kaliteli olduğu. İsteyen istediğini kullanmalı. Ülkemizdeki gibi taksi tekeli olmamalı. Rekabet kaliteyi getirir.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eskiden bu yana farklı mevzuatlar ile plakaları fahiş fiyatlarla insanlara sattılar, trafik sorunu derken taksicilere bir ayar verilemedi çarpıi düzen nedeniyle bunu anladık.

  Peki elin Amerikası neden Ubere karşı ? Eyaletten eyalete göre değişiyor, şu an manhattan da bir Taksi Lisansı ( burda plaka )
  400 bin dolar fiyatla elde ediliyor.
  Demek ki Uber vb. turizm firmaları bu sistemlere çomak sokuyor ama bütün karı kendilerine alıyor üstelik hiçbirşeye karışmıyorlar. Google Apple gibi şirketlerin benzeri Uber ler engellenmezse bublar tekel olurlar bu yüzden bir yarış/savaş veriliyor.

" Lyft ve Uber sürücü alımını durdurdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lyft ve Uber sürücü alımını durdurdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lyft ve Uber sürücü alımını durdurdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "