Okunma

Apple Bombaları Patlattı: iCloud ve iOS 5


06 Haziran 2011 Pazartesi 17:00
Apple Bombaları Patlattı: iCloud ve iOS 5

Apple’ın her yıl düzenlediği WWDC 2011 bu yıl da büyük heyecan yarattı. Her yıl yeni bir cihazı da bu etkinlikte tanıtan Steve Jobs, bu kez beklenen büyük bombayı patlatmadı. Sağlık sorunları nedeniyle tam zamanlı olarak görevinin başına bulunamayan Steve Jobs, bu özel günde yine ilk söz alan isim oldu.

Etkinlik kapsamında iPhone, iPad ve iPod Touch için geliştirilmiş en yeni İOS işletim sisteminin detayları netleşti. iOS 5 ile birçok önemli yenilik gelirken, Apple, iCloud servisi ile de geleceğe yönelik önemli bir yatırım yapmış oldu.

İşte yeni Mac sürümü Lion, iOS 5, iCloud servisi hakkında bilmeniz gereken her şey:

Mac OS X Lion

Etkinliği yine her zaman olduğu Steve Jobs söz alarak başlatıyor. Sonrasında yerini Phil Schiller’a bırakan Jobs “Bugün yazılımlar hakkında konuşacağız.” dedikten sonra yerine geçiyor. Her zaman olduğu gibi Apple’ın geçen süreçte ortaya koyduğu başarı özetlenerek başlıyor etkinlik.

Tüm dünyada 54 Milyon Mac kullanıcısı var ve bu sayı her geçen artıyor.

Mac’in büyüme oranı %28, PC’lerin ise %-1

Pazara sunulan Mac’lerin %75’i laptop

Yeni işletim sistemi Lion’da 250 yeni özellik yer alacak.

iOS ile benzeşen birçok yenilik Lion’a aktarılmış. İşletim sisteminde görsel olarak iOS ile benzeşen birçok yenilik bulunacak.

Lion’da yer alan “Momentum Scrolling” özelliği sayesinde kullanıcılar sayfaları çok daha akıcı bir şekilde kaydırabilecek. Ayrıca sayfaları yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak artık daha kolay ve işlevsel. Bunun yanında görevler arasında geçiş için yenilikçi adımlar atılmış. Geçiş efektleri çok başarılı ve gayet akıcı. Bu görsel etkileşim bir parça WebOS arayüzünü andırıyor diyebiliriz.

Lion ile Mac App Store üzerinden yazılım satın alınabilecek. Burada da yine AppStore benzeri bir yapı bulunacak.

Mac OS X Lion -2

Yenilenen Mail uygulaması yenilenen tasarımıyla dikkat çekiyor. İki sütunlu yapıya sahip olan uygulama, iPad’deki istemci ile benzerlik gösteriyor. Program sayesine, posta kutunuzda yer alan tüm ekler, anlık mesajlaşma ekranlarında olduğu gibi listelenebiliyor.

 

Lion, geliştiricileri sevindirecek yeniliklere de sahip elbette. Zekice tasarlanmış 3000 yeni API mevcut. Bunun yanı sıra Lion’ın sadece Mac AppStore üzerinden indirilebileceğini ve kolay güncelleme imkanı sunacağını da belirtelim.

 

iOS 5

Sonunda sıra merakla beklenen iOS 5’e geldi. Yine her zaman olduğu gibi ekranda istatistiksel veriler var. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak:

Bugüne kadar 200 Milyon adet iOS’li mobil cihaz satıldı.

Duyurulduğu günden bu yana satılan iPad 2 sayısı ise 25 Milyon.

iTunes müzik servisi üzerinden bugüne kadar 15 Milyar adet şarkı satın alınmış. iBook’tan ise 130 Milyon kitap indirilmiş.

AppStore’un bugün itibariyle ulaştığı mobil uygulama sayısı 425.000 adet. Bu uygulamaların 90.000 adeti iPad için özel olarak tasarlanmış. AppStore üzerinden toplam indirilen yazılım ve oyun sayısı ise 14 Milyar.

Apple geliştiricilere 2.5 Milyar Doların üzerinde bir ödeme yapmış.

iOS 5 Yenilikleri

iOS 5 tam 1500 yeni API ile birlikte geliyor. Bu da daha işlevsel yazılımların geliştirileceği anlamını taşıyor. iOS 5’te yer alan yeni özellik sayısı ise 200 adet. Bunlardan ilk Notifications penceresi. Ekranın üstüne konumlandırılan bu uyarı seçeneği ile anlık bildirimleri Android‘de olduğu gibi görebilmek olanaklı hale geliyor.

İkinci önemli özellik ise News Stand. Bu özellik iBook ile entegre çalışan bir servis ve tahmin edebileceğiniz gibi dijital yayınlara kolay erişim imkanı tanıyor.

iOS 5’in üçüncü bombası ise Twitter. iOS kullanıcılarının haftada 1 Milyar Tweet göndermesine dayanarak geliştirilen yeni Twitter arayüzü, çok daha hızlı ve işlevsel bir şekilde Twitter hesaplarına ulaşabilme imkanı tanıyor.

Yenilenen Safari

Web tarayıcıda yapılan düzenlemeler ise yeniliklerin dördüncü ayağını oluşturuyor. Safari’nin yenilikleri arasında sekmeli sayfa gezinme desteği ve sekmeler arasında hızlı geçiş, okumakta olduğunuz bir sayfayı kaydederek sonra devam etme ya da bu sayfayı dostlarınızla paylaşabilme hepsinden önemlisi ise çok daha güçlü ve hızlı bir yapı yer alıyor.

 

iOS 5’te yer alan bir başka yenilik ise Reminders seçeneği. Bu sayede artık istediğiniz görevleri telefona tanımlayabileceksiniz. Bu özellik bir çeşit ajanda mantığında çalışıyor ancak telefondaki tüm işlevler ile etkileşim halinde olması kullanışlılığı artırıyor.

Yeni iOS sürümü ile kamerada da bir takım değişiklikler oluyor. Bekleme ekranına eklenen kısayol ilk dikkat çeken ayrıntı. Bunun yanı sıra kameraya arayüz üzerinden şifre de atayabiliyorsunuz. Ayrıca ses açma tuşuna fotoğraf çekme fonksiyonu da eklemek mümkün. Diğer yenilikler ise kameraya pinch zoom desteği, iPhoto entegrasyonu, kırmızı göz koruma işlevi, kes ve döndür özelliği şeklinde sıralanıyor.

İki Parçalı Klavye

iOS 5’in 10 maddelik yenilik listesi içinde 7. Sırada mail uygulaması için yapıla düzenlemeler yer alıyor. Zengin metin editörü, gelişmiş işaretleme seçenekleri, iPad’de dikey kullanımda iki parçalı klavye,  hızlı klavye kısayolları yenilikler arasında yer alıyor.

iOS 5’in 10 maddelik yenilik listesi içinde 7. Sırada mail uygulaması için yapıla düzenlemeler yer alıyor. Zengin metin editörü, gelişmiş işaretleme seçenekleri, iPad’de dikey kullanımda iki parçalı klavye, hızlı klavye kısayolları yenilikler arasında yer alıyor.

8. sırada açıklanan madde ise bir hayli çarpıcı. iOS 5 ile iPhone ve iPad bilgisayardan bağımsız çalışabiliyor. Güncellemeleri birçok mobil platformda olduğu OTA yoluyla yapabilmek mümkün. Yani cihazın internet bağlantısı üzerinden güncelleme paketini indirebilecek sonrasında da kolayca kurabileceksiniz.

Game Center yeniliği de iOS 5’in en iddialı olduğu alanlardan biri. 50 Milyon aktif kullanıcının vurgulandığı tanıtımda “Xbox 8 yıldır hayatta ancak sadece 30 Milyon kullanıcısı var” vurgusu yapılıyor.

iMessage

Son yenilik ise iMessage. Bu yeni özellik iOS 5 kullanıcıları arasında, internet üzerinden anlık mesajlaşma imkanı tanıyor. Elbette ki bu yeniliğin tek özelliği bunlarla sınırlı değil. Kullanıcılar iMessage ile fotoğraf, video, kişi bilgisi gibi paylaşımlar yapabilecek.

iPhone ve iPad’de çalışacak olan bu yazılım 3G ve WiFi üzerinden bağlantıya olanak tanıyacak.

iOS 5 ile birlikte iTunes’a Wi-Fi üzerinden de bağlanmak olanaklı hale geliyor. Artık iPhone’u ya da iPad’i Wi-Fi üzerinden iTunes ile senkronize edebilirsiniz.

iOS 5 Hangi Cihazlara Yüklenebilecek

iOS 5, tüm yeni özellikleri ile birlikte iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 ile üçüncü ve dördüncü nesil iPod Touch’lara yüklenebilecek.

iCloud Nedir?

Apple’ın etkinlikte duyuracağı ve çok merak edilen iCloud, telefondaki yer alan tüm verilerin internet üzerinde saklanabilmesi mantığına dayanan bir servis. iCloud ile kullanıcılar Apple ID ve şifreleri ile saklanan verilerine her yerden ve birçok cihazdan kolayca erişebilecek.

Tanıtımı yapan Steve Jobs, yeni servisin hikayesini herkes iCloud’u internet üzerinde basit manasıyla bir depolama alanı sanıyordu ancak biz neden bunu daha da geliştirmeyelim ki diye düşündük ve sonrasında iCloud ortaya çıktı şeklinde tanımlıyor.

iCloud ile iOS’li cihazınızda yer alan kişi bilgilerini, ajanda kayıtlarını hatta üçüncü şahıs uygulamaların ayarlarını bu alanda saklayabiliyorsunuz. Sonrasında yine buradan geri yükleyebilmeniz ya da bunlar bir başka cihaz ile paylaşabilmeniz olanaklı.

iCloud Kapasitesi Ne Kadar?

iCloud elbette ki sadece bu sınırlara hapsolmuş bir servis değil. Kullanıcılar iCloud üzerinden fotoğraf, video, müzik ve belgelerini de paylaşabilecek. Gelişmiş özelliklere sahip olan iCloud yazılımında, otomatik senkronizasyon özellikleri bulunuyor. Bu şekilde cihazınızda yer alan son 1000 fotoğraf hesabınız üzerinde arşivleniyor.

Apple’ın bu servis için kullanıcılarına sunduğu alan 5GB. Sağlanan bu alan içesinde 1000 fotoğaf saklama kapasitesinin dahil olmadığını da belirtmeden geçmeyelim.

:: Sizce Apple’ın yeniliklerinden en sevileni hangisi olur?

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

iCloud elbette ki sadece bu sınırlara hapsolmuş bir servis
değil. Kullanıcılar iCloud üzerinden fotoğraf, video, müzik ve belgelerini de paylaşabilecek.
Gelişmiş özelliklere sahip olan iCloud yazılımında, otomatik senkronizasyon
özellikleri bulunuyor. Bu şekilde cihazınızda yer alan son 1000 fotoğraf
hesabınız üzerinde arşivleniyor.

icloud_haber3

Apple’ın bu servis için kullanıcılarına sunduğu alan 5GB.
Sağlanan bu alan içesinde 1000 fotoğaf saklama kapasitesinin dahil olmadığını
da belirtmeden geçmeyelim.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Apple Bombaları Patlattı: iCloud ve iOS 5”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Özelliklere bakar mısın, galaxy s de şuanda sayılan bütün özellikleri 1 yıldan beri kullanıyorum 🙂 Gerçekten şuanda mantıklı bir insan androidi tercih eder, onlarca dev marka ve bu markalar bünyesinde ve dışarıdan çalışan binlerce yazılımcı…Donanım her cihazda var, özgür yazılım ise androidde…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Android en kısa sürede tüm cihazlarda 3. versiyon a mı geçmeli 🙂
  ne kadar bilgilisizin öyle. ios androiden iyiymiş demişsiniz birde.
  önce android 3.0 ın tabletler için olduğunu öğrenin sonra yorum yazın.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Android karşısında daha fazlası gerek…
  bu apple insanları salak yerine koymayı bir görev edinmiş heralde bu saydıkları şey zaten olması gerekn şeyler…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adam olacaksın apple adam olacaksın. androidin daha çeyreği mertebesinde değilsin ama adam olacaksın. yoksa fanboy ve tiki telefonu olarak kalacaksın.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamlar ne yapsa dünya izliyoryaaa,bu elmayı gecebilen olmiycak ***** bunların haberleri var ios5 iphone5 ipad3 millet sırada bekliyor ilginç çok ilginç 

 6. SDN Okuru dedi ki:

  android iyi bir OS ama iOS5 kadar değil. Bu arada işletim sistemleri diğerlerinden esinlenebilir ne var bunda? Win 7 ile 95’i kıyaslayın isterseniz. MS’de Apple dan esinlenip windows 3’ü çıkarmıştı… Android en kısa sürede tüm cihazlarda 3. versiyona geçmeli…

 7. rohirrim dedi ki:

  şahsen benin için hayalkırıklığı.. zaten jailbreak ile yeni özelleiklerin çoğu yapıyor.. iphone 5 tasarım olarak çarpıcı bir yenilik getirmezse almayı dunumuyorum… ki zaten tasarım olrak da ufak tefek ayrıntılar haricinde bir değişiklik olmaycaktyır..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  herkes androit ten çalındı gibi yorum yazacak biliyorum. şunu kabul edelim ki iOs en iyi işletim sistemiydi şimdi ise rakipsiz oldu. 3gs im de güncelleme alıcak yaşasın 🙂 teşekkürler steve reyiz cCc 🙂

 9. cgrszone dedi ki:

  [QUOTE=orcnd;1846300]zaten ben burada apple’ın hackerlara izin vermesini beklemiyorum. ancak android’de olduğu gibi klavyelere esneklik sağlanabilirdi. yada bir durum çubuğu ne kadar zor olabilir ki ?.

  burada benim eleştirdiğim apple’ın özellik diye sundukarının yeni olmaması.[/QUOTE]

  Apple’da yeni derken piyasada diğer ürünlere göre yeni demiyodur herhalde 🙂 Kendi ürünlerinde yeni özellik olarak sunuyordur 🙂 Yoksa bilen biliyor başka cihazlarda o özelliklerin olduğunu Apple mı bilmeyecek 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Aman ne büyük icatlar 😀

 11. blackmamba07 dedi ki:

  evet JailBreak yapmak yasal. apple çoğu şeyde kullanıcı kendine bağlı kılıyor. bluetooth ile dosya transferi yapmana izin vermiyor. kur itunes bilgisayarına ne yollayacaksan yolla bilgisayarına oradan maille mi yollarsın nasıl yollarsan yolla diyor. JailBreak burada devreye giriyor. normal şartlarda internetten flash destekli video izleyemiyoruz mesela ama JailBreak yapılmış bir cihazda bu mümkün.

 12. orcnd dedi ki:

  [QUOTE=cgrszone;1846290]O da Apple’ın protokolü. Yapacak bir şey yok. Apple ekstra bir installer yüklenilmesine izin vermiyor. Çünkü tüm para kaynağı kesilir. Ben olsam ben de izin vermezdim. Sonuçta o şirket babasının hayrına çalışmıyor ve para kazanması gerekiyor. Bu yüzden böyle bir yaptırım uygulamaları gayet doğal. O yüzden adamlara da hak veriyorum. Ama hackerların tek yaptığı sisteme Cydia’y entegre etmek. Ondan sonrası zaten kullanıcıya kalmış. Kendiniz repo ekleyim istediğiniz her şeyi yükleyebiliyorsunuz alete. iOS’un vermiş olduğu rahatlık ve genişletilebilirlik bu anlamda JB’den sonra ortaya çıkıyor zaten…[/QUOTE]

  zaten ben burada apple’ın hackerlara izin vermesini beklemiyorum. ancak android’de olduğu gibi klavyelere esneklik sağlanabilirdi. yada bir durum çubuğu ne kadar zor olabilir ki ?.

  burada benim eleştirdiğim apple’ın özellik diye sundukarının yeni olmaması.

 13. cgrszone dedi ki:

  [QUOTE=orcnd;1846284]hackerların whitehat olması şüphesiz iyi bir şey. hatta android cihazlarında root edilmesi taraftarıyım ancak yeri geldiğinde veri güvenliği konusunda apple yada google’a bile güvenmezken bir grup hackera güvenebileğimi düşünmüyorum. dolayısıyla cihaz sahiplerinin cihazın orjinal haliylede bir çok şeyi yapabilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu konu cihaz seçiminde sıkça atlanan aslında pratikte belirleyici olması gereken bir *****

  O da Apple’ın protokolü. Yapacak bir şey yok. Apple ekstra bir installer yüklenilmesine izin vermiyor. Çünkü tüm para kaynağı kesilir. Ben olsam ben de izin vermezdim. Sonuçta o şirket babasının hayrına çalışmıyor ve para kazanması gerekiyor. Bu yüzden böyle bir yaptırım uygulamaları gayet doğal. O yüzden adamlara da hak veriyorum. Ama hackerların tek yaptığı sisteme Cydia’y entegre etmek. Ondan sonrası zaten kullanıcıya kalmış. Kendiniz repo ekleyim istediğiniz her şeyi yükleyebiliyorsunuz alete. iOS’un vermiş olduğu rahatlık ve genişletilebilirlik bu anlamda JB’den sonra ortaya çıkıyor zaten…

 14. orcnd dedi ki:

  [QUOTE=cgrszone;1846277]Cydia için adamlar çok ciddi organizasyonlar çok ciddi toplantılar düzenliyorlar. Sadece hacker gibi bakmamak gerekir olaya. Adamların yaptığı şey cihazı özgür bırakmak…

  Ha bu arada eklemeyi unutmuşum; JailBreak yapmak yasal :)[/QUOTE]

  hackerların whitehat olması şüphesiz iyi bir şey. hatta android cihazlarında root edilmesi taraftarıyım ancak yeri geldiğinde veri güvenliği konusunda apple yada google’a bile güvenmezken bir grup hackera güvenebileğimi düşünmüyorum. dolayısıyla cihaz sahiplerinin cihazın orjinal haliylede bir çok şeyi yapabilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu konu cihaz seçiminde sıkça atlanan aslında pratikte belirleyici olması gereken bir konudur.

 15. cgrszone dedi ki:

  [QUOTE=orcnd;1846271]android marketteki uygulamaların yarısının ücretsiz olması kullanıcıların herhangi bir işlem yapmadan üstde yazılı özellikler sahip olmasını sağlıyor.
  ancak apple’da yasal yoldan bunlara ulaşmak için birkaç sene beklemek gerekiyor.

  yüksek fiyatlara satın alınılan bu cihazları hackerlara emanet etmek benim içime sinecek bir şey değ*****

  Cydia için adamlar çok ciddi organizasyonlar çok ciddi toplantılar düzenliyorlar. Sadece hacker gibi bakmamak gerekir olaya. Adamların yaptığı şey cihazı özgür bırakmak…

  Ha bu arada eklemeyi unutmuşum; JailBreak yapmak yasal 🙂

 16. orcnd dedi ki:

  [QUOTE=cgrszone;1846255]JailBreak’lı bir iPhone kullanmadığın çok belli 😀

  O bluetooh dosya göndermiyo dedikleri olay bile çözüme kavuştu 🙂 Ayrıca bu olaylar’ın bir çoğu yazılımlar ile yapılıyordu. Daha sonradan apple kendi firmwareinin içine gömüyor bu özellikleri. Android’in boş hali sanki çok mu iyi? Yazılımlarla ya da sistem optimizasyonları ile iyileştiriyorsun sistemi ya da üretici firma bir sürü özellik ekliyor yazılıma. Bu olay apple’da kapalı kutu. Açmak için de JailBreak :)[/QUOTE]

  android marketteki uygulamaların yarısının ücretsiz olması kullanıcıların herhangi bir işlem yapmadan üstde yazılı özellikler sahip olmasını sağlıyor.
  ancak apple’da yasal yoldan bunlara ulaşmak için birkaç sene beklemek gerekiyor.

  yüksek fiyatlara satın alınılan bu cihazları hackerlara emanet etmek benim içime sinecek bir şey değil.

 17. cgrszone dedi ki:

  [QUOTE=orcnd;1846249]- ekranın üstündeki notifications kısmı
  – kamerada kes, döndür, kırmızı göz engelleme
  – iphoto entegrasyonu ( picasa entegrasyonu)
  – tuş kilidi ekranına kısayol
  – icloud( google apps) burada gelen tek yenilik uygulama ayarlarının saklanabilmesi sanırım.
  – 2 parçalı klavye (onlarca çeşit klavye var parçalıda buna dahil)

  apple gibi bir firmadan çok daha fazlasını beklerdim[/QUOTE]

  JailBreak’lı bir iPhone kullanmadığın çok belli 😀

  O bluetooh dosya göndermiyo dedikleri olay bile çözüme kavuştu 🙂 Ayrıca bu olaylar’ın bir çoğu yazılımlar ile yapılıyordu. Daha sonradan apple kendi firmwareinin içine gömüyor bu özellikleri. Android’in boş hali sanki çok mu iyi? Yazılımlarla ya da sistem optimizasyonları ile iyileştiriyorsun sistemi ya da üretici firma bir sürü özellik ekliyor yazılıma. Bu olay apple’da kapalı kutu. Açmak için de JailBreak 🙂

 18. clients dedi ki:

  android yokken apple ios vardı hala androidi savunuyorsunuz ya şaşıyorum. android bada win mobile da kullandım apple kadar kaliteli değiller çile den başka bir şey değil. apple kullanmayan anlıyamaz aradakı farkı.

 19. vladislav dedi ki:

  Apple büyük adımlarla geliyor..

 20. orcnd dedi ki:

  androidde 1 yıldır kullandığım şeyleri ios’a yeni eklemişler. bu durumda honeycomb’a geçince honeycomb’un yeni özellikleri 2013’e anca apple’a gelir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  ana menüde widget istiyoruzzz!!!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  3GS i destekliyor çok şükür

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Tühh 2.Jenerasyon ipodum var, donuyor arada sırada eskisi kadar iyi değil. Belki ios 5 yüklenseydi iyi olurdu. Ama yükleyemicem ne yazıkki

 24. engerex dedi ki:

  Android’te telefon rehberi gibi bir çok şey Google hesabına kaydoluyor. Acaba Google, Picasa gibi kendi servisleri ile buna cevap verir mi?

 25. Persona Grata dedi ki:

  Apple iOS 5 ile Android ve BlackBerry’de güzel olan ne varsa bünyesine katmış. 🙂

  Özellikle iCloud ve iMessage’i çok beğendim.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Dikkatimi çektide ios 5 sanki androidi taklit etmeye yönelmiş gibi yanılıyormuyum birde icloud olayı ise tamamen bulut sisteminden kopya gibi sanırım applede androidden ilham alıyor.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  bekleme ekranına kısayolu özellikden mi sayıyorlarmış en dandik android telefonuna eklenebilen bir şey bu

" Apple Bombaları Patlattı: iCloud ve iOS 5 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Bombaları Patlattı: iCloud ve iOS 5 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Bombaları Patlattı: iCloud ve iOS 5 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "