Okunma

Sadece sesinizle yapabileceğiniz 9 işlem!


17 Haziran 2018 Pazar 18:29
Sadece sesinizle yapabileceğiniz 9 işlem!

Mac Siri uygulaması ile sadece seslenerek, bilgisayarınızdaki birçok işlemi halledebilirsiniz. Mac, iş odaklı bir kullanıma yönelik olduğu için, tam bu noktada Siri uygulamasını da etkin kullanabilirsiniz; gerçekten sanal bir asistan sahibi olabilirsiniz.

Siri pişmanlıktır sosyal mesajını vermiyor, Siri’nin doğru kullanılması gerektiğini söylüyoruz. macOS birçok farklı kolaylığı kullanıcılarına sunarken; Siri’de sistemin büyük bir parçası olarak bütünlüğe dahil oluyor. Mac Siri kapatma yöntemleri aramak yerine, Siri’yi nasıl daha etkili bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenin ve Siri ile işlerinizi kolaylaştırmaya başlayın; pişman olmayacaksınız!

Mac Siri nasıl doğru kullanılır? 

Mac Siri uygulamasını kullanabilmek için macOS sürümünüzün Sierra ve üzeri olması gerekmektedir. Siri uygulaması internet bağlantısı olmadan kullanılamaz. Siri söylediklerinizi anlamıyorsa veya farklı bir dilde cevap veriyorsa; Siri tercihlerinizi tekrar gözden geçirin.

Menü çubuğu, Touch Bar ve Dock; Siri’yi Macbook üzerinde bulabileceğiniz yerlerdir. Burada Siri logosuna tıklayarak, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

1-Mac Siri ile yazarak anlaşabilirsiniz!

Ayarlar menüsünden, sistem tercihleri menüsüne giriş yapın. Sonrasında Siri uygulamasını bulun. Son olarak “Type to Siri veya Siri’ye yazın” seçeneğini aktif hale getirin. Bu işlem ile birlikte Siri ile olan iletişiminizi Mac üzerinde yazılı olarak sürdürebilirsiniz. Siri uygulamasına giriş yaptığınızda çıkacak olan metin kutusuna, Siri komutlarınızı yazın ve desteklerinizi sessiz bir şekilde alın.

mac siri

2-Bırakın müziklerle Siri ilgilensin! 

Özellikle Apple Müzik kullananlar için Siri büyük bir kurtarıcı! Onca işin arasında bir de müzikle uğraşmayın; bırakın Siri sesli komut verdiğiniz şarkıları, albümleri ve sanatçıları çalsın. Unutulmaması gereken tek şey. Mac üzerinde varsayılan müzik kaynağının Apple Müzik olarak belirlenmiş olmasıdır. Bunu değiştirerek başka bir uygulamaya yönlendirebilir; sadece Mac üzerinde yer alan ses dosyalarının çalınmasını sağlayabilirsiniz.

mac siri

Siri “en iyi 40 caz şarkısını çal!” komutuna bile cevap verebilecek yetenektedir. Bu nedenle Siri Müzik kontrolü için bulunmaz bir nimet!

3-Siri sizin için Tweet bile atabilir!

Yeter ki ona bir şans verin! Mac Siri sizin için Facebook ve Twitter üzerinde paylaşımlar bile yapabilmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken hesaplarınızı Mac bünyesinde eklemek. Siri ayarlarından Hesaplar bölümüne erişerek hesaplarınızı tanıtın, Siri paylaşım yapmak için hazır hale gelecektir! Dilerseniz gönderinin sonuna Hashtag bile ekleyebilirsiniz. Mac Siri uygulamasına bunu yaptırmak için Hashtag demeniz yeterli!

mac siri

4-Bırakın mesajları, mailleri ve rezervasyonları Siri Halletsin!

Mac Siri uygulamasını kullanarak mesaj gönderebilir, mail atabilir veya arkadaşlarınızı arayabilirsiniz. Bu benim ne işime yaracak? derseniz hemen bir örnek verelim. Örneğin acil bir işiniz var ve o anda iş arkadaşlarınızdan birine mesaj göndermek istiyorsunuz. İlk olarak kişinin adıyla birlikte; Siri’ye mesaj göndermek istediğinizi söyleyin. Sonrasında Siri size ne yazmak istediğinizi soracak, cevaplayın ve mesajınızı gönderin.

Aynı şekilde, bilgisayarınızda kayıtlı olan birini de arayabilirsiniz. Takvimi açabilir, yeni bir etkinlik kaydı oluşturabilir ve sonrasında bilgisayarınızda ki diğer verileri aratabilirsiniz. Kısacası Siri bilgisayarınızda hüküm süren bir asistan gibi size yardımcı olacaktır. Yeni notlar yazabilir ve tüm mail uygulamalarında taslaklar oluşturabilirsiniz. Mac Siri kullanarak, iş gücünüzü büyük oranda arttırabilirsiniz!

5-Siri asistanınıza gibi size yaklaşan randevuları söyleyebilir!

Mac üzerinde takvim uygulamasına kaydettiğiniz verilerin, Siri tarafından size okunması ciddi bir zaman kaybının önüne geçecektir. Siri bunu, takvim üzerinde ki tüm randevular için yapabilir. “Takvimi oku” dediğinizde sırayla okur ve her etkinlik sonrasında devam edip etmemesi gerektiğini sorar; bu sayede tam hedef odaklı bir sonuç elde edilebilir. Aynı şekilde Mac Siri uygulaması ile notlarınızın da sesli olarak okunmasını talep edebilirsiniz.

mac siri

6-Siri sistem ayarlarını değiştirebilir!

Çalışırken anlık olarak Bluetooth kullanmanız gerekirse ne yaparsınız? Sekmeleri kapatıp ayarlara gideceğinizi söylemeyin, bu işi de Siri sizin için halledebilir. Siri’ye wi-fi, bluetooth, ses yüksekliği ve ekran parlaklığı gibi sistem ayarlarını içeren komutları vererek sistem ayarlarınızı kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Mac Siri uygulamasıyla, birlikte çok daha kolay bir kullanıma sahip oluyor!

mac siri

7-Mac Siri ile daha kolay! İnternette arama yapın!

Bazen bir konu hakkında internette en iyi içeriği bulmak zorlayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda size seçici bir asistan gerekiyorsa; Mac kraliçesi Siri, size yardımcı olacaktır. Siri internette arama yapma konusunda, sizden çok daha seçicidir çünkü işin içinde biraz da yapay zeka bulunur. Siri, sizin için bir konuda en verimli içerikleri bulur.

mac siri

Aynı zamanda Siri, size önerilerde sunabilir. Bu sayede, bazı çelişkili konularda karar vermeniz daha kolay olacaktır. Bir sinema arattığınızda, size en yakındaki sinemaları sıralar; buna ek olarak bu sinemalarda olan en iyi filmleri de size sunabilir. Bu sizin sorunuzun yapısına göre değişecektir.

8-Cihazınız hakkında merak ettiklerinizi sorun!

Depolama konusunda merak ettiğiniz bir şey varsa, Siri size yeterli cevabı verecektir. Siri uygulaması ile sisteminizde yer alan RAM kapasitesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Cihazınızın modelini, üretim yılını ve seri numarasını da yine Siri üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Bu sayede sistem konusunda çok daha önceden önlem alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

mac siri

9-Dosyaları, web siteleri veya uygulamaları açın!

Mac Siri uygulamasını kullanarak bilgisayarınızda veya internette bulunan verileri ekranınıza taşıyabilirsiniz. İlk olarak bilgisayarınızda yer alan klasörleri kolaylıkla bulup açabilirsiniz. “Gelir Planlaması dosyasını aç!” dediğinizde Siri, o dosya bilgisayarınızın her neresindeyse o dosyayı bulup açacaktır. Aynı şekilde sadece “xxx.com’u aç!” dediğinizde de ilgili internet sayfası varsayılan tarayıcıda açılacaktır.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sadece sesinizle yapabileceğiniz 9 işlem! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sadece sesinizle yapabileceğiniz 9 işlem! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sadece sesinizle yapabileceğiniz 9 işlem! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "