Okunma

Mac Virüslerinde Artış Başladı


10 Haziran 2011 Cuma 19:46
Mac Virüslerinde Artış Başladı

Son zamanlarda, sadece Windows kullanıcıları için değil, Mac kullanıcıları için de kötü amaçlı yazılımlar saldırılarını artırmaya başladı. Bu durumda güvenlik firmalarının dikkatlerini çeken ilk olay, Mac Defender adı verilen ve OSX_FAKEDEF.M olarak da  tanımlanan bir  sahte antivirus oldu.

Mac’te Virüs Saldırısı

Mac kullanıcılarını tehdit eden bu anti virüsün OSX_FAKEAV.A olarak tanımlanan Mac Security ve Mac Defender gibi başka sürümleri de mevcut.

Facebook üzerinden yayılan bu rogue anti virüs programının diğer adı ise OSX_DEFMA.B olarak tanımlandı. 

Trend Micro araştırmacılarından Joey Costaya’ya göre, Apple’ın uygulayacağı çözüm sadece Mac Defender’la sınırlı kalmamalı, 2009’dan itibaren gündeme gelmeye başlayan kötücül yazılımlar ve OSX_RSPLUG, OSX_KROWI, OSX_OPINIONSPY.A olarak tanımlanan virüsler için de çözüm sağlanmalı.

Trend Micro ayrıca Mac kullanıcılarının dokunulmazlıklarına güvenip virüslere karşı daha savunmasız olduklarını da belirtiyor.

Kaynak: http://blog.trendmicro.com

Yazan: Karl Dominguez (Threat Response Engineer)

Çeviren: Elvan Güleç – (Helyum Pazarlama Uzmanı)
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Mac Virüslerinde Artış Başladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  macim var konusuyorum, super alet bu ya, virus derdim yok, hi bisey yok sapa saglamm, oh mis gibi…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi sdn ve android fanatiği okuyucuları bunu öyle vahim bi hale sokarlar kii

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu arkadasım sen milyonlarca virüsü mü olan platformu tercih edersin yoksa sayılı virüsü olan platformu mu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Her zaman geçerli birşey değil ama bu tip antivirüs yazılım firmaları bir adım öne çıkmak için olmayan birşeyi varmış gibi gösterip kullanıcalara korku salıp bakın ilacınız bizde diye reklam yapmak olduğunu düşünüyorum..Biraz farklı alan olucak ama hatırlayın kuş gribini bütün insanları hatta devletleri korkutmayı başarıp milyonlarca dolarlık ilaç aldırdı***** sonra uluslararası sağlık örgütü kuş giribi diye birşey olmadığını açıklayıp yüzyılın dolandırıcılığı diye açıklama yaptı. Herşey yeşil dolar için 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  O degilde bu trend mikro iyi firma herhalde. Xbox hacklenirkende bulmuslardi yine bunlar ön planda. Hangi firma diye baktim googledan hic taninmamis bir anti virusleri var. Belki de ben duymadim.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi mac ciler konuşsun da görelim.

" Mac Virüslerinde Artış Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mac Virüslerinde Artış Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac Virüslerinde Artış Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "