MacBook Pro yeni soğutma sistemi ile çığır açacak


26 Mart 2021 Cuma 18:25
ABONE OL
MacBook Pro yeni soğutma sistemi ile çığır açacak

Apple şirketi MacBook Pro bilgisayar modellerinde çığır açacak bir soğutma sistemi tasarlıyor. Ayarlanabilir ayaklar sayesinde artık bilgisayarınız hiçbir zaman ısınmayacak.

Apple’ın M1 çiplerini piyasaya sürmesi, seriye büyük bir performans ve pil artışı getirmişti. Cihazlarda ısınma sorunu çok az veya hiç olmasa bile, sonraki süreçte bu sorunun devam edip etmeyeceği belli değildi. Şirket bu sorunu kökten çözmek için gelişmiş bir soğutma sistemi olan MacBook Pro için ‘Ayarlanabilir Ayakları’ araştırıyor. Araştırma evresi bizlere Apple tarafından dosyalanan ve şirketin bunu nasıl gerçekleştireceğini detaylandıran bir patentten bahsediyor.

Apple, Macbook Pro için gelişmiş soğutma patentini alacak

Patent başvurusu “Termal Performans için Ayarlanabilir Ayaklar” başlığını taşıyor. Apple patenti, daha iyi soğutma sistemi için cihazın arkasını kaldıracak olan hareketli parçaların altını çiziyor. Çizim, dizüstü bilgisayarın altında hareket eden ve hava akışını artırmak için 3,8 milimetre yükselten ayakları gösteriyor.

Yeni Apple patenti

Diğer bir çalışma ise MacBook Pro‘nun ekran çerçevesinin açılır ayaklara bağlanması şeklinde. Apple, patentte bu ayakların, fanlara ve diğer soğutma araçlarına göre daha az yer kaplayacağını belirtiyor. Bu durum cihazın daha iyi ısı yönetimi ile ince ve hafif kalmasını sağlayacak. Böylece işlemciye daha az yük bindirildiği için soğutma yöntemi de dizüstü bilgisayarın performansına katkıda bulunacaktır. Ayrıca bu ayakların Mac yazılımıyla entegre olacağı belirtiliyor.

MacBook Pro soğutma

Soğutma ayakları başka amaçlar için de kullanılacak

Apple’ın patent başvurusu, ayakların konuşlandırılmasının neden olduğu boş alana da ışık tutuyor. Şirket, potansiyel olarak anten veya hoparlör gibi başka amaçlar için kullanılabileceğini öne sürüyor. Bunun dışında tasarım aynı zamanda daha iyi menteşe yerleşimine de katkı sağlıyor. Böylece daha fazla alanın dönmesine izin veriyor.

MacBook Pro soğutma

Şirketin çok sayıda patent başvurusunda bulunduğunu da eklemekte fayda var. Bu başvuruların her biri ayrı bir özelliği işaret ediyor. Ancak bu patentlerin ilerideki cihazlara uygulanıp uygulanmayacağını da ne yazık ki belirsiz. Üzerinde çalışmış oldukları soğutma ayakları şu an için sadece bir projeden ibaret. Apple tarafından da henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

bunun yerine uçları yükseltsin ızgara eklesin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Izgara iyi değil çok toz topluyor.

" MacBook Pro yeni soğutma sistemi ile çığır açacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MacBook Pro yeni soğutma sistemi ile çığır açacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MacBook Pro yeni soğutma sistemi ile çığır açacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!