Okunma

Mac’e Kolay Yoldan Fotoğraf Aktarmak


13 Temmuz 2014 Pazar 10:00
Mac’e Kolay Yoldan Fotoğraf Aktarmak

iCloud sayesinde Mac ve iOS cihazlar arasındaki eşzamanlılık sorunu ortadan kalkmış durumda. Bulut sistemi sayesinde, Mac ve iOScihaz kullanıcıları için fotoğraf ve videoları oradan oraya aktarma zorunluluğu tarih olsa, fotoğraf makinesi ve video kamera gibi kaynaklardan içeriklerin Mac‘e taşınması durumu hala mevcut.

iPhoto alternatifi

Bu türden aktarmalarda, OS X işletim sisteminde kullanılabilecek birkaç yöntem bulunuyor. Bunlardan en çok bilineni iPhotouygulaması ile kaynak cihazdan fotoğrafların kişisel kütüphaneye eklenmesi. Buna rağmen, kaynaktan alınacak içeriklerin kişisel kütüphaneye eklenmesinin istenmediği durumlarda, bir başka yönteme ihtiyaç duyulabiliyor.

Önizleme ile fotoğrafları aktarın

Bunun için kullanılabilecek en kolay yöntem ise OS X‘in Preview (Önizleme) uygulaması. Fotoğraf ve videolarınız ister bir DSLR kamerada, isterse bir akıllı telefonda bulunsun, Önizleme uygulaması sayesinde bu içerikleri kolayca Mac‘e taşıyabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenmek için sonraki sayfaya geçin…

Preview uygulaması aracılığılya kamera, fotoğraf makinası, akıllı telefon ya da tabletinizden içeriklerinizi Mac’e taşımak için sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. OS X‘te Önizleme uygulamasını çalıştırın.
  2. Aktarmak istediğiniz içeriklerin yer aldığı cihazı (kamera, akıllı telefon, tablet vs.) Mac‘e bağlayın.

  1. Önizleme uygulamasının Dosya (File) menüsünü açın. Menünün alt kısımlarında Mac’e bağlamış olduğunuz aygıtın adıyla “……’dan aktar” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.

 1. Açılan pencerede Mac‘e bağlı olan cihazınızda yer alan fotoğraf ve videoları göreceksiniz. Bunlardan istediklerinizi işaretleyebilir ya da “tümünü aktar” seçeneği ile tamamını Mac‘e taşıyabilirsiniz. Dosyaları depolamak istediğiniz alanı da “hedef seç” kısmından belirleyebilirsiniz.

Tebrikler! Cihazınızdaki fotoğraf ve videoları Mac’e aktarmayı sorunsuz bir şekilde tamamladınız. İsterseniz aktardığınız fotoğraflar üzerindeki basit düzenlemeleri, aktarım için kullandığınız Önizleme programının Tools (Araçlar) menüsünden gerçekleştirebilirsiniz.

:: Mac’e fotoğraf video aktarmak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Mac’e Kolay Yoldan Fotoğraf Aktarmak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone'umu bağlayıp dediklerinizi yapınca yani ''Önizleme uygulamasının Dosya (File) menüsünü açın. Menünün alt kısımlarında Mac'e bağlamış olduğunuz aygıtın adıyla "……'dan aktar" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.'' Bu aşamada ''Lütfen ……. aygıtının kilidini açın'' diyor. I Phone'un kilidini nasıl açacağız acaba? Şimdiden teşekkürler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hm iyimiş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yandex disk ile buna gerek bile yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  “Image Capture” adlı Mac’in içinde gelen program çok daha rahat ve opsiyonlar içeriyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel beğendim bilmiyordum

" Mac’e Kolay Yoldan Fotoğraf Aktarmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mac’e Kolay Yoldan Fotoğraf Aktarmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac’e Kolay Yoldan Fotoğraf Aktarmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "