Okunma

macOS Catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri!


13 Ekim 2019 Pazar 18:01
macOS Catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri!

Apple kullanıcı güvenliği ve gizliliği konusunda en çok mesai harcayan şirketlerden biri. Kullanıcıların veri kaybı veya veri çalınması gibi sıkıntılar yaşamaması için çalışmalar yapan şirket macOS Catalina sürümünde hangi güvenlik ve gizlilik özellikleri olduğunu açıkladı. İşte macOS Catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri

macOS Catalina güvenlik özellikleri

Geçtiğimiz günlerde şirket macOS Catalina sürümünü indirilebilir hale getirmişti. Bazı kullanıcılar veri kaybı gibi sorunlar yaşasa da yeni işletim sistemi birçok kişi tarafından sevildi. Güncelleme ile birlikte bazı güvenlik ve gizlilik özellikleri de eklendi.

Apple, yeni geliştirdiği sistem ile birlikte kullanıcıların hassas bilgilerini uygulamalar ile paylaşmayacak. Ayrı bir disk bölümü tasarlayarak kullanıcı bilgilerini uygulamalardan izole eden şirket önemli sistem dosyalarına da erişimi kısıtladı. Bu sayede herhangi bir zararlı yazılım indirilmesi durumunda kişisel bilgilerin çalınmasının önüne geçilecek

Bir diğer yeni özellik ise zayıf parola uyarısı. Bu uyarı sayesinde zayıf parola seçen kullanıcıların kötü niyetli kişiler tarafından hacklenmesi önlenecek. Bu uyarıyı isteyen kullanıcılar gözardı edebilecek ancak işletim sistemi tarafından önerilen parolaları kullanmakta fayda var.

macOS catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri

İstemediğiniz kişiler tarafından gelen e-posta bazen can sıkıcı sonuçlara sebep olabiliyor. macOS Catalina ile birlikte gelen e-posta üzerinde bu kişiyi engelle seçeneğini işaretlerseniz aynı hesap üzerinden gönderilen tüm e-postalar direkt olarak çöp kutusuna gönderilecek. Kaldırmak için Tercihler – Önemsiz Posta – Engellenen sekmesine giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Gelişmiş Gatekeeper teknolojisi işletim sistemi daha iyi korunacak

Gatekeeper, macOS işletim sisteminde zararlı yazılımlardan korunmak için bulunuyor. Catalina güncellemesi ile birlikte Gatekeeper daha güçlü hale getirildi. Diğer macOS sürümlerinde bu özellik dışarıdan uygulama yüklendiğinde sadece bir kez çalışıyordu. Artık uygulama her çalıştığında devreye girecek ve herhangi bir sıradışı işlem yapılıp yapılmadığını kontrol edecek. Ayrıca ekran kaydı ve klavye tuşlarını izleme gibi özellikleri bulunan uygulamaların özel izin alması gerekiyor. Webcam gibi aygıtların da bu sistem tarafından korunduğunu belirten yetkililer bu konuda iyi bir ilerleme kaydettiklerinin altını çizdi.

Apple T2 yongası ile birlikte güvenli aktivasyon kilidi özelliği eklendi. Daha önceden iPad ve iPhone modellerinde bulunan bu özellik cihazınızın çalınması durumunda parçalanarak satılmasını önlüyor. Bu sayede hırsızlık oranını düşürmeyi hedefleyen firma daha iyi bir sonuç elde edeceklerini düşünyüor. Son iki yıl içerisinde üretilen bir Mac cihaza sahipseniz bu özelliği siz de kullanabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" macOS Catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere macOS Catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda macOS Catalina güvenlik ve gizlilik özellikleri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "