Okunma

APFS hatası ile verileriniz kaybolabilir!


19 Şubat 2018 Pazartesi 17:30
APFS hatası ile verileriniz kaybolabilir!

MacOS High Sierra, Apple APFS dosya sistemindeki bir disk görüntüsü açığı sebebiyle kullanıcı verilerini tehdit ediyor. İşte, macOS High Sierra APFS hatası sebebiyle yaşanabilecek veri kayıpları hakkındaki detaylar.

macOS High Sierra APFS hatası veri kayıplarına yol açıyor!

Carbon Copy Cloner yazılım geliştiricisi Mike Bombich, Apple Dosya Sistemi nam-ı diğer APFS içerisindeki bir veri yazma hatasının seyrek disk görüntüleri ile sorun yaşadığını ifade ediyor. Seyrek disk görüntüleri temelde macOS’un masaüstünde yerleştirdiği dosyalar ve bu dosyalar klasik disk bölümüne sahip fiziksel takılı sürücüler olarak kabul ediliyor. Seyrek disk görüntülerinin esnekliği ise yedekleme ve disk klonlama işlemlerini sıklıkla kullanma anlamına geliyor.

macOS High Sierra APFS hatası

Bombich, temel disk tam dolu olmasına rağmen, APFS olarak biçimlendirilmiş seyrek disk görüntüsü bölümünde bol miktarda boş alan görmüş. Bunun için bir video dosyası disk imajı bölümüne kopyalayan geliştirici, dosyanın hatasız kopyalandığını ve videonun sorunsuz oynadığını ifade ediyor. Öte yandan, disk görüntüsünün çıkartılıp tekrar yüklenmesi sonrasında videonun bozulduğu ve dosyaların kaybolduğunun altı çiziliyor.

APFS biçimli seyrek disk görüntülerinin güncellenmediği ve hata raporlarının eksikliğinin problem olduğu belirtilirken, problemin macOS arka planında çalışan diskimages-helper uygulama servisi ile bağlantılı olduğu görülüyor.

SSD başlangıç diskleri gibi sıradan APFS bölümlerinin durumdan etkilenmediği, daha çok ağ bölümlerine yedekleme alınırken açıkla sıkça karşılaşıldığı vurgulanıyor. Konuyla ilgili olarak Apple’ın yama yayınlaması bekleniyor.

:: macOS High Sierra’da sizin gördüğünüz hatalar bulunuyor mu?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “APFS hatası ile verileriniz kaybolabilir!”

  1. Grezimonk Darktonk (@grezimonk) dedi ki:

    klasik apple hatası hiç defosuz apple ürünü olur mu hayır…

" APFS hatası ile verileriniz kaybolabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere APFS hatası ile verileriniz kaybolabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda APFS hatası ile verileriniz kaybolabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "