MacOS High Sierra depoloma, video ve grafik için özelleştirildi


07 Haziran 2017 Çarşamba 08:45
MacOS High Sierra depoloma, video ve grafik için özelleştirildi

MacOS High Sierra tamamen yeni bir dosya sistemi, High-Efficiency Video Coding (HEVC) desteği ve yapay zeka teknolojisinden sanal gerçeklik içerikleri oluşturmaya kadar her şeye güç katan, Apple’ın grafik teknolojisi Metal’in bir güncellemesini sunuyor.

MacOS High Sierra’da Fotoğraflar, Safari ve Mail dahil, Mac kullanıcılarının her gün kullandıkları uygulamalarda yapılan bir dizi iyileştirme de bulunuyor.

“macOS High Sierra, yapay zeka teknolojilerinin gücünden yararlanmak ve Mac’te etkileyici VR içerikleri oluşturmak isteyen geliştiricilere geleceğin önemli teknolojilerini sunuyor,” diyen Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü. “macOS High Sierra’daki temel teknoloji inovasyonları, donanımdaki geliştirmelerimizle birlikte Mac’i heyecan verici yeniliklerle ileri doğru götürmeye devam edecek.”

Apple dosya sistemi

Apple Dosya Sistemi (APFS) daha iyi veri performansı, güvenliği ve güvenilirliği sunuyor ve gelecekteki depolama inovasyonları için bir temel sağlıyor.

17-06/06/img_0045.JPG

Günümüzün devasa depolama teknolojileri için optimize edilmiş, gelişmiş bir mimari olan APFS dosya ve dizinlerin kopyalanması gibi sık kullanılan işlemleri anında yapıyor, verilerin güç kesintilerinden ve sistem çökmelerinden korunmasına yardımcı oluyor ve yerleşik şifrelemeyle dosyaları güvende ve güvenli tutuyor.

MacOS High Sierra önceden biçimlendirilmiş HFS sürücüleri ve verileriyle eksiksiz bir okuma-yazma uyumluluğunu da koruyor ve depolama teknolojisinde gelecekte yapılan geliştirmelere uyum gösterecek bir tasarıma sahip.

Sektör standardı HEVC (H.265) desteği, 4K video dosyalarının inanılmaz bir kaliteyle yayınlanmasını ve oynatılmasını sağlarken mevcut H.264 standardına göre yüzde 40’a kadar daha az yer kaplıyor.

HEVC sayesinde Apple, daha önce yalnızca HD yayınının mümkün olduğu ağlarda yüksek kaliteli video yayınını olanaklı kılarken yeni iMac ve MacBook Pro’daki donanım hızlandırması inanılmaz hızlı ve verimli HEVC kodlama ve düzenleme olanağı sunuyor.

Metal 2 geldi 

Metal, Mac’teki GPU gücünden yararlanmanın en hızlı ve verimli yoludur. Metal 2, geliştiricilerin uygulamalarını hızlandırmalarına yardımcı olan iyileştirilmiş bir API ve gelişmiş performans sunuyor.

Konuşma tanıma, doğal dil işleme ve bilgisayarla görüde kullanılan yapay zeka teknolojileri için destek sağlıyor. Thunderbolt 3 ve Metal 2’nin birleşimi en yüksek performans isteyen kullanıcıların güçlü harici GPU’lara erişmesine olanak veriyor. External Graphics Developer Kit geliştiricilere uygulamalarını optimize etmek için ihtiyaç duydukları tüm donanım ve yazılımları veriyor.

Sanal gerçeklik destekleniyor

Metal 2 ve en son Mac donanımının performansından yararlanan macOS High Sierra, ilk defa VR içerik oluşturmaya destek sunarak geliştiricilerin Mac’te etkileyici oyun, 3D ve VR içerikleri yaratmalarına olanak veriyor.

Önde gelen VR şirketleri, bu yıl içinde daha sonra eklenecek özelliklerle Mac’te VR inovasyonunu desteklemek için Apple’a katılıyor.

Valve, SteamVR platformunu macOS için optimize ederek HTC Vive mikrofonlu kulaklık bağlantısını olanaklı kılarken Unity ve Epic, VR geliştirme araçlarını macOS’a getiriyor. Yine bu yıl Final Cut Pro X 360 derece video içe aktarma, düzenleme ve dışa aktarma özelliğiyle profesyonel 360 derece iş akışlarına destek sunacak.

Mac kullanıcılarının sevdiği uygulamalardaki iyileştirmeler

MacOS High Sierra’daki Fotoğraflar uygulamasına albümleri ve düzenleme araçlarını sunan ve her zaman açık yeni bir kenar çubuğu eklendi.

Yeniden tasarlanan Düzen görünümü hassas renk ve kontrast ayarları için Eğriler ve tanımlı bir renk paletinde ayarlamalar yapmak için Seçmeli Renk gibi yeni güçlü araçlar içeriyor.

Live Photos artık eğlenceli efektlerle düzenlenebiliyor ve Anılar kullanıcı fotoğraflarını ve videolarını birkaç yeni konu altında düzenliyor. Fotoğraflar artık harici düzenleyicileri destekliyor.

Böylece Photoshop, Pixelmator ve diğer uygulamalar doğrudan Fotoğraflar uygulamasının içinden başlatılabiliyor ve düzenlemeler Fotoğraflar arşivine kaydedilebiliyor.

Üçüncü taraf proje uzantıları için ilk kez sunulan destek, kullanıcıların Animoto, ifolor, Shutterfly, WhiteWall ve Wix gibi yazdırma ve yayınlama hizmetlerine doğrudan Fotoğraflar uygulamasının içinden erişmesini sağlıyor.

Diğer uygulama iyileştirmeleri

Safari, makaleleri temiz, sade bir biçimde açmak için Okuyucu’yu otomatik olarak kullanabilirken, Otomatik Oynatmayı Engelleme özelliği sesli ortamların tarayıcı otomatik olarak oynamasını engelliyor.

Safari’deki Akıllı İzleme Engelleme özelliği, reklam verenlerin kullanıcıların internetteki etkinliğini takip etmek için kullandıkları izleme verilerini saptamak ve kaldırmak için Safari’de yapay zeka teknolojilerinden yararlanıyor.

Mail’de arama, en ilgili sonuçları kullanıcının mesaj listesinin başına yerleştiren En İyi Eşleşenler  özelliğiyle daha hızlandı ve kolaylaştı.

Mac’teki Siri doğal ve canlı bir sesle yanıt veriyor ve Apple Music kullanıldığında müzik tercihlerini öğreniyor, özel çalma listeleri oluşturuyor ve müzikle ilgili küçük sorulara yanıt veriyor.

Notlar uygulamasına kullanıcının hücrelerin içine yazı yazabileceği, satır ve sütunlarda düzenlemeler yapabileceği ve taşıyabileceği basit tablolar eklendi.

Spotlight, kalkış ve varış saatleri, uçuştaki gecikmeler, biniş kapıları, terminal ve hatta uçuş güzergahının bir haritası dahil, uçuş durumu bilgilerini sağlıyor.

iCloud Dosya Paylaşımı kullanıcıların iCloud Drive’da depolanan tüm dosyaları paylaşmalarına ve başkalarıyla iş birliği yapmalarına olanak veriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “MacOS High Sierra depoloma, video ve grafik için özelleştirildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ana ekran görüntüsü htc m9 ilk çıktığında vardı sanırım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows da hali haz

" MacOS High Sierra depoloma, video ve grafik için özelleştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MacOS High Sierra depoloma, video ve grafik için özelleştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MacOS High Sierra depoloma, video ve grafik için özelleştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 2. 2 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 3. 3 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 4. 4 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 5. 5 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 6. 6 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 7. 7 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 8. 8 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 9. 9 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 10. 10 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?