Okunma

macOS Mojave 10.14 için büyük kayıp!


05 Haziran 2018 Salı 23:00
macOS Mojave 10.14 için büyük kayıp!

iOS 11 sonrasında WWDC 2018 etkinliği ile tanıtılan macOS Mojave 10.14 de sosyal medya kullanıcılarını üzeceğe benziyor. Geçtiğimiz yıl iOS 11 sürümünden Facebook ve Twitter için sistem çapındaki giriş desteği kaldırılmıştı. Nedendir bilinmez, macOS High Sierra için böyle bir hamle yapılmamıştı. Şimdi ise macOS Mojave Facebook ve Twitter için desteği sonlandırıyor.

macOS Mojave Facebook ve Twitter desteği için kararı verdi!

İlk macOS Mojave 10.14 Beta sürümü ile birlikte, Apple tarafından sessiz sedasız bir biçimde hem Facebook hem de Twitter için giriş desteğinin kaldırıldığı görülüyor. Bildirim Merkezi içerisindeki paylaşım aracı ve Sistem Tercihleri içerisindeki giriş seçeneği de bu destek sonlandırma hamlesine dahil durumda. Bu özelliklerin gelecekte sunulup sunulmayacağına dair de hiçbir emare bulunmuyor.

Diğer taraftan Apple’ın bu kararı aslında çok da şaşırtıcı değil. Şirketin gizlilik konusundaki kararlı tutumu ile Facebook, Twitter tarafından istenilen ve kullanıcıların takibi için talep edilen bilgilerin miktarı oldukça fazla. Bu anlamda şirket, daha sonra başının ağrımaması için de baştan böyle bir önlem almış gibi gözüküyor.

macOS Mojave Facebook

Yeni sürümün tanıtımındaki Gizlilik ve Güvenlik başlığı içerisinde Safari için sunulacak önemli bir yeniliğe de dikkat çekilmişti. Buna göre Safari, gelişmiş gizlilik araçları ile web sayfalarındaki “beğen” ve “paylaş” gibi sosyal medya tuşlarının veya yorum alanlarının, kullanıcı bunlar ile etkileşim kurana kadar otomatik olarak kullanıcıları takip etmesini önleyecek. Kullanıcı etkileşime geçtiğinde ise kendisine takip edilebileceğine dair bir uyarı penceresi gösterilecek. Özet geçersek, Apple kullanıcıların gizliliklerini korumaları konusunda kendilerine yardımcı olmak istiyor.

Facebook veya Twitter kullanıcısı olarak Apple’ın macOS Mojave sisteminde böyle bir değişime gitmesi konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “macOS Mojave 10.14 için büyük kayıp!”

  1. Anonim dedi ki:

    neden ayni hassasiyeti telefonda göstermiyor.

  2. Özgür dedi ki:

    Wikipedia açılmış sanki.

" macOS Mojave 10.14 için büyük kayıp! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere macOS Mojave 10.14 için büyük kayıp! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda macOS Mojave 10.14 için büyük kayıp! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "