Okunma

Maemo’ya Ofis Desteği Geliyor


18 Eylül 2009 Cuma 06:42
Maemo’ya Ofis Desteği Geliyor

Nokia’nın “Internet Tabletleri”nde kullandığı Maemo 5 güçlü dokunmatik ekran ve kullanıcı arayüzü ile dikkatleri üzerinde çekmişti. Cihazlarını ve dolayısıyla kullandığı mobil işletim sistemlerini sonuna kadar desteklemeyi ihmal etmeyen Nokia, Maemo 5 için de aynı taktiği uygulamayı sürdürüyor.

Temel ofis işlemlerini dahi yerine getirebilecek yeterliliğe henüz sahip olmayan Maemo için güzel haber KOffice takımından geldi. Maemo 5 kullanıcıları artık KOffice ayrıcalığından yararlanabilecek elit bir kesim. KDE bileşenleri arasında yer alan, en işlevsel ve en zengin uygulama seti, oldukça verimli bir ofis paketi. Birçok farklı araca sahip olan bu ofis araçları GNU lisansı altına dağıtılmakta ve KDE’den bağımsız olarak ayrıca sunulmakta.


KOffice özellikle OpenOffice gibi OpenDocument dosya biçimlerine tam destek vermesi itibariyle de mobil cihazlar adına bir dönüm noktası olabilme niteliğine sahip.

İlk etapta temel görüntüleme fonksiyonlarını yerine getirmesi beklenen ofis paketi ile Maemo kullanıcıları ilerleyen sürümlerde KOffice’in tüm niteliklerinden de yararlanabilecek.

Her ne kadar Nokia bu gelişmeleri şu anda izlemekle yetinse de kamera arkasındaki payının ne kadar büyük olduğunu anlamak için fazla bir araştırma yapmaya gerek yok.

:: Nokia Maemo 5 ile bambaşka bir başarı yakalar mı?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Maemo’ya Ofis Desteği Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Maemo’ya Ofis Desteği Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Maemo’ya Ofis Desteği Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "