Okunma

Magazin Muhabirlerini İşinden Edecek


09 Temmuz 2011 Cumartesi 18:18
Magazin Muhabirlerini İşinden Edecek

Sosyal paylaşım siteleri, bazı meslek gruplarının iş süreçlerini yeniden değerlendirmesine neden oluyor. Konuyu daha net anlatmak için Holywood filmlerinden klişe bir sahneyi size hatırlatayım. “ABD Başkanı telefonda” sahnesi. Telefonu alan vatandaş için, unutulmaz ve müthiş bir an. Çünkü ABD Başkanı ile bırakın telefonda konuşmayı, uzaktan da olsa görmek bile önemli bir olay.

Gelelim bugünlere.

ABD Başkanı‘nın Twitter hesabı var. Aynı şekilde İngiltere Kraliçesi‘nin de Facebook hesabı var. Telefonda konuşmak bir yana, Kraliçe ile arkadaş olmak, ABD Başkanı‘na hesap sormak bile artık mümkün.

Önemli Bir İşti!

Herkes tarafından tanınan kişilerin, sıradan bir vatandaş ile bir araya gelmesi, her zaman risk taşıyan ve çok iyi kontrol edilmesi gereken bir şey. Bu organizasyonların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için kişi ve kurumlar, çok ciddi bedeller karşılığında iş yapıyorlar.

Sosyal paylaşım siteleri, bu meslek gruplarında önemli bir etki meydana getirdi. Söz konusu kurum ve kişiler, şimdi bu ağları ve siteleri organize etmekle mükellefler.

Bazılarına Öldürücü Darbe

İnternette yaşanan sosyal paylaşım devrimi, iş akışlarını ve süreçlerini değiştirmekle kalmayıp, bazı meslek gruplarına da öldürücü darbe vurabiliyor. Bu meslek grupları arasında magazin muhabirleri de var.

Twitter‘da son günlerin en popüler isimlerinden Hilal Cebeci, kendi çektiği fotoğrafları takipçilerine servis ediyor, birçok kişi saçma da bulsa duygu ve düşüncelerini paylaşıyor. Siteye yüklenen bir fotoğraf, birkaç dakika içerisinde on binlerce kişi tarafından izleniyor.

Bu işi önceleri magazin muhabirleri yapardı. Bir sanatçının nerede yemek yediğinden tutun da, firikik fotoğraflarına kadar danışıklı dövüş olduğu iddia edilen bu tarz farklı içerikler, magazin muhabirleri tarafından vatandaşa servis edilirdi.

Sosyal paylaşım siteleri sayesinde bu filtre ortadan kalktı ve sanatçılar, diledikleri içeriği kendi mobil cihazları üzerinden servis ediyorlar. Amaçlarına da tam anlamıyla ulaşıyorlar.

İnternetten ve sosyal paylaşım sitelerinden etkilenmeyen çok az meslek grubu olsa gerek. Bu devrimin oluşturduğu rüzgarı iyi kullananlar hızına hız katarken, karşı gelmeye çalışanlar savrulup gidecek gibi görünüyor.

İnternet ve sosyal paylaşım devrimi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Bu konuyu forumda tartışıyoruz. Tıklayın!
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

15 yorum - “Magazin Muhabirlerini İşinden Edecek”

 1. fakcakaya dedi ki:

  magazin olmasada olur…

 2. blgram dedi ki:

  boş ol boş ol foş ol …. uuupps konu nereye kaymış ya ne diyoduk magazin arkadaşımın dediği gibi foş bir şey memlekette ki tüm abazan kitlenin normal haberlerden daha çok izlediği bir şeydir.

 3. ResHaT dedi ki:

  Hayat boş ……. coş.
  alın bu boşluğu siz doldurun

 4. magicxxL dedi ki:

  Troy farkındaysan boşluklar doldurulmuş

 5. Troy dedi ki:

  qKTe, boşlukları dolduralım o zaman

 6. surmelim37 dedi ki:
 7. qKTe dedi ki:

  cebecinin pozları bomboş artı beynide. bu yazıya ayrılan zamanda yazık oda bomboş. eleştirmek için bu yazıyı okuyan ve bir şeyler karalayanların zamanlarıda bom boş. anlayacağınız bir boşluk içinde bomboşuz.

 8. yildiz61 dedi ki:

  Magazin basinini gectimde kasetmi cikarcak bu kizki acildi sacildi…Valla bu kizin sarkilarinida begenmiyorum..Bisiklete binmek istiyorum…

 9. rtsbora dedi ki:

  magazin muhabirlerini işinden edeceğini sanmıyorum. görsel medya ayrı bir mecra, sosyal medya ayrı… sonuçta bu şekilde gündeme gelen kişilerinde amacı, soyal medyadaki popülerliği görsel medyaya taşıyabilmek. çünkü ülkemizde halen internet kullanımı gelişmiş ülkelerdeki kadar yaygın değil. bu durum devam ettiği müddetçe sosyal medya, görsel medyanın yerini alamaz ve dolayısıyla kimse işinden olmaz.

 10. Fırat Şahin dedi ki:

  magazin muhabirlerini işinden etmez ama işlerini çok kolaylaştırır. zaten kaç tane magazin muhabiri var sanki

 11. SDN Okuru dedi ki:

  magazinciler yakaladık diyorlardı.
  bunlar kendi isteğiyle veriyor.

 12. c0lin dedi ki:

  magazin olmalıdır ama bizim ülkede çok ama çok abartılı oluyor magazin olmalıdır çünkü hayranlıkla takip ettiğiniz insanların neler yaptığını öğrenebilmeli insan herkezde ne yok sonuçta yani. Ama dediğim gibi, Abartılı olmasın.

 13. ~J.c--W_ dedi ki:

  Emin değilim ama magazin olayı sona erse hiç fena olmaz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Byharby cok fena soylemis 🙂

 15. byharby dedi ki:

  Twitter magazin muhabirlerini işinden etsin hiç önemli değil. Öyle bir mesleğe de ihtiyaç yok. Magazine konu olan kişilerin hayatlarını takip etmeye de gerek yok.

" Magazin Muhabirlerini İşinden Edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Magazin Muhabirlerini İşinden Edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Magazin Muhabirlerini İşinden Edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "