Okunma

Mahkeme Saçmaladı


15 Ağustos 2009 Cumartesi 11:40
Mahkeme Saçmaladı

DVD kopyalamak için yazılım ve donanım üreten Real Networks’ye Hollywood yapımcılarının açtığı dava sonuçlandı. Yargıç Marilyn Hall Patel, RealDVD için ihtiyati tedbir kararı alarak, kullanıcıların DVD’leri kopyalamalarını sağlayan bu yazılımın telif hakları yasasına aykırı sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Yargıç, kullanıcıların satın adlıkları DVD’leri yedeğini almak için bir kez kopyalama hakkının olduğunu da belirtti.

Bu durum oldukça ilginç bir sonuç ortaya koydu. Yargıçın söyledikleri düşünülecek olursa, ABD yasalarına göre DVD’leri kopyalamak yasal fakat bunu yapmamız için yazılım ve donanım geliştirmek suç. Şöyle düşünürsek bu yasa, araba kullanmanın yasal ancak araba üretmenin yasak olması gibi bir manaya geliyor.

Bu karar tam olarak uygulanacak olursa çoğumuzun sisteminde bulunan DVD yazıcılarının satışının yasaklanması gerekiyor. Çünkü onlar da telif hakları yasasının çiğnenmesine yol açabilirler.

:: ABD mahkemesinin bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Mahkeme Saçmaladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberden şunu anlıyoruz. Bilişim suçlarını takip edip karara varacak adli yetkilililerin bilgisayardan, bilişimden biraz anlamaları gerekiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlarda beyin yokmuş.Eğer beyin varsa sulanmış.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  komedi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bence sanal olayların telif hakları saçma bir konu yerinde karar bu teknelojiyi sunmazsan kimse bir şey kopyalamaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında bu haber tam olarak Türkiye’lik bir habermiş. Orda ABD kelimesinin yerine TÃœRKİYE kelimesini koyup tekrar okuyun!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman blue ray da çıktı hemen arabayı satıp stok yapalım 😀

" Mahkeme Saçmaladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mahkeme Saçmaladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mahkeme Saçmaladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "